Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Evenimente Auto

Evenimente Auto Saloane tuning, Expozitii, Intalniri, Saloane Auto, Diverse evenimente legate de viteza si extrem.

Reply
 
Thread Tools
Old 15-04-11, 09:28   #76
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: NU MAI ALIMENTATI DE LA „PETROM” si "OMV"

Quote:
Originally Posted by Gixer View Post
426E/tona tot tre sa dai care calculat la litru iese undeva la 1.4lei,
Oficial 358 EUR / 1000 litri.

Benzina e mai uşoară ca apa, 1 tonă are cam 1300 de litri.

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 16-04-11, 13:56   #77
yoyoyo

Stage 2
 
yoyoyo's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 46
Default Re: NU MAI ALIMENTATI DE LA „PETROM” si "OMV"

Quote:
Originally Posted by Mustang View Post
In secunda asta urasc ca am facut marketingul la facultate, ti-o spun sincer.

In momentul cand intri pe o piata cu competitie serioasa, trebuie sa vii cu cea mai buna oferta la capitolul calitate/pret. Socar-ul este independent dar trebuie sa se supuna legilor economice ale tarii, ori el, practicand un pret de dumping incalca legea.

Pentru a ma face inteles si pentru a inelege lumea de ce bat apa-n piua cu pretul de dumping:
Pretul de dumping in esenta lui este un pret de vanzare care este mai mic decat costul de productie (plus taxele si accizele prevazute de stat), singurul scop al lui este de a inlatura complet competitia. Este o competitie neloiala si sa stii ca este ilegal in unele economii de piata. Garantat este ilegal si la noi. Presupunand ca statul si ministerul finantelor nu vor observa comportamentul SOCAR-ului (prin absurd), OMV/PETROM si restul vor da faliment... ce credeti ca va face SOCAR in momentul cand va detine monopolul in Romania? Ati ghicit: va dicta preturile si va avea tot dreptul sa duca carburantii la 10 ron/litru astfel incat sa isi recupereze daunele in urma practicarii unui astfel de pret.

Comunicatele date de anumiti petrolisti, acum ceva timp, precum ei nu pot scadea pretul sub nivelul celui european, pe motiv ca s-ar practica politici de dumping... ei bine, acolo e minciuna mare! Si pe care au halit-o pana si o parte din expertii economici - inclusiv profu' meu de finantare, pe blogul caruia ati intrat si l-ati facut cu ou si cu otet acum ceva timp.
Am inteles,cam nasoala treaba,dar ai spus ca la un momendat ar putea detine monopolul falimentand competitia,ok e nasol daca va profita si va pompa pretul insa atunci e sansa celorlalti de a reintra pe piata si de a-si recastiga terenul...deci ar fi un ciclu repetitiv din care doar noi am avea de castigat,dc nu se pune problema asa?
yoyoyo is offline   Reply With Quote
Old 16-04-11, 14:21   #78
Mustang
Daewoo Driver

Stage 5
 
Mustang's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,399
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: NU MAI ALIMENTATI DE LA „PETROM” si "OMV"

Quote:
Originally Posted by yoyoyo View Post
Am inteles,cam nasoala treaba,dar ai spus ca la un momendat ar putea detine monopolul falimentand competitia,ok e nasol daca va profita si va pompa pretul insa atunci e sansa celorlalti de a reintra pe piata si de a-si recastiga terenul...deci ar fi un ciclu repetitiv din care doar noi am avea de castigat,dc nu se pune problema asa?
Nu prea te pricepi la asta, nu?
Pai hai sa o luam logic:
1. Nu se va intampla niciodata ca SOCAR sa falimenteze OMV/PETROM sau restul companiilor. Pentru ca nu vor fi lasati de "politia economica" - ca sa spun asa. Iti pot garanta ca se va sesiza si Consiliul Concurentei pentru a le da in capatana. Prima care ar putea sa intre in faliment ar fi chiar SOCAR datorita jocurilor de culise si a intereselor politice - crezi ca guvernantii nostri nu au actiuni si afaceri cu OMV/PETROM?
2. Cum poti reintra pe o piata daca tu ai pierdut absolut TOT? Daca nu mai ai cu ce lichidati sa reintri pe piata?

Eu nu vreau sa dau in cap cuiva sau sa descurajez planurile multora, dar asta e situatia reala si trebuie sa o constientizati si voi. Pentru ca Romania acum viseaza la bine si cam atat... ramanem cu visele.
Mustang is offline   Reply With Quote
Old 16-04-11, 21:28   #79
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: NU MAI ALIMENTATI DE LA „PETROM” si "OMV"

Quote:
Originally Posted by Nautilus View Post
Oficial 358 EUR / 1000 litri.

Benzina e mai uşoară ca apa, 1 tonă are cam 1300 de litri.

~Nautilus
Bine, au am zis cam in mare, oricum undeva pe acolo pe la 1.4 Ron/litru e acciza aia la ambele produse(chiar daca e diferita la motorina de benzina, la fel precum si densitatea acestora).....am facut un calcul mai in mare cu +/-10bani in fct si de curs.
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 17-04-11, 01:57   #80
Daci

Stage 5
 
Daci's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 549
Default Re: NU MAI ALIMENTATI DE LA „PETROM” si "OMV"

Mama lor de Mol Evo, ca in Arad n-am vazut la benzinariile Mol produsul Mol Evo, numai cele de CO 95 si 98.
Daci is offline   Reply With Quote
Old 17-04-11, 12:54   #81
buldogu

Stage 5
 
buldogu's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 422
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[2 Roti]
[BMW]
Default Re: NU MAI ALIMENTATI DE LA „PETROM” si "OMV"

Daca ai demnitate trimite mai departe !
Petrom a ieftinit benzina la pompa cu 0,03 bani. Marele lor boss a spus ca e destul pentru nespalatii astia (de romani). Cand i s-a replicat ca protestul ar putea dura, dandu-le peste cap afacerile, a raspuns : - ROMANII SUNT CACACIOSI, NICIODATA NU AU TERMINAT UN LUCRU PE CARE L-AU INCEPUT ! –
Continuati boicotul !
NU MAI CUMPARATI DE LA PETROM SI OMV pana nu ajung la 4,20-4,30 lei/litru benzina 95 ! Daca nu vand, li se blocheaza stocurile, transporturile de alimentare fac cale intoarsa….FRANCEZII AU FACUT LA FEL, SI DUPA 5 ZILE, CEI DE LA SHELL AU CEDAT.
Daca ai demnitate trimite mai departe !....mai departe ....mai departe
__________________
buldogu is offline   Reply With Quote
Old 17-04-11, 17:47   #82
IULY-CLA

Stage 5
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 943
Default Re: NU MAI ALIMENTATI DE LA „PETROM” si "OMV"

Quote:
Originally Posted by IULY-CLA View Post
Ar trebui sa luam exemplu de la Greci si Bulgari
Vam spus eu ca astia isi bat joc de noi ca nu suntem uniti ...ia sa le rupi capu sa vezi cum ne stiu de frica
IULY-CLA is offline   Reply With Quote
Old 17-04-11, 18:05   #83
IULY-CLA

Stage 5
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 943
Default Re: NU MAI ALIMENTATI DE LA „PETROM” si "OMV"

[QUOTE=buldogu;4262575]Daca ai demnitate trimite mai departe !
Petrom a ieftinit benzina la pompa cu 0,03 bani. Marele lor boss a spus ca e destul pentru nespalatii astia (de romani). Cand i s-a replicat ca protestul ar putea dura, dandu-le peste cap afacerile, a raspuns : - ROMANII SUNT CACACIOSI, NICIODATA NU AU TERMINAT UN LUCRU PE CARE L-AU INCEPUT ! –
Daca eram un popor unit nu se intinplau asemenea lucruri ....asa isi bat joc de noi cu scumpiri cit mai multe
IULY-CLA is offline   Reply With Quote
Old 18-04-11, 01:12   #84
yoyoyo

Stage 2
 
yoyoyo's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 46
Default Re: NU MAI ALIMENTATI DE LA „PETROM” si "OMV"

Quote:
Originally Posted by Mustang View Post
Nu prea te pricepi la asta, nu?
Pai hai sa o luam logic:
1. Nu se va intampla niciodata ca SOCAR sa falimenteze OMV/PETROM sau restul companiilor. Pentru ca nu vor fi lasati de "politia economica" - ca sa spun asa. Iti pot garanta ca se va sesiza si Consiliul Concurentei pentru a le da in capatana. Prima care ar putea sa intre in faliment ar fi chiar SOCAR datorita jocurilor de culise si a intereselor politice - crezi ca guvernantii nostri nu au actiuni si afaceri cu OMV/PETROM?
2. Cum poti reintra pe o piata daca tu ai pierdut absolut TOT? Daca nu mai ai cu ce lichidati sa reintri pe piata?

Eu nu vreau sa dau in cap cuiva sau sa descurajez planurile multora, dar asta e situatia reala si trebuie sa o constientizati si voi. Pentru ca Romania acum viseaza la bine si cam atat... ramanem cu visele.
Trist,foarte trist speram totusi la o minune...Urata e politica asta Urata!
yoyoyo is offline   Reply With Quote
Old 18-04-11, 14:25   #85
buldogu

Stage 5
 
buldogu's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 422
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[2 Roti]
[BMW]
Default Re: NU MAI ALIMENTATI DE LA „PETROM” si "OMV"

Sunt dispus sa realizez flyere ce pot fi impartite in jurulr benzinariilor omv-petrom....si nu numai..prin trafic...oriunde, dar sa atragem atentia. Flyere care sa contina ce am postat eu un pic mai sus. Acum mai am nevoie de cativa voluntari carora sa le ofer flyere si sa le impartim macar in zonele unde locuim. Sa nu fie deranj prea mare...
Eu unul nu mai suport situatia si nu permit ca mai marii tarii sa rada mine. Cine se ofera?
buldogu is offline   Reply With Quote
Old 18-04-11, 14:44   #86
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: NU MAI ALIMENTATI DE LA „PETROM” si "OMV"

Quote:
Originally Posted by buldogu View Post
Sunt dispus sa realizez flyere ce pot fi impartite in jurulr benzinariilor omv-petrom....si nu numai..prin trafic...oriunde, dar sa atragem atentia. Flyere care sa contina ce am postat eu un pic mai sus. Acum mai am nevoie de cativa voluntari carora sa le ofer flyere si sa le impartim macar in zonele unde locuim. Sa nu fie deranj prea mare...
Eu unul nu mai suport situatia si nu permit ca mai marii tarii sa rada mine. Cine se ofera?
Vad ca esti si tu si motociclist ca si mine, de aceea sunt convins ca esti la curent cu actiunile CMR cu privire la atentia in trafic, mediatizare, etc.....si la Cj-N am impartit flyere d-astea, ne-am lipit pe masini stikere....efect minim....pe mine traficul asta m-a convertit definitiv la offroad mai ales pe 2 roti dupa un accident minor, astfel cred ca o sa aiba efect minim treaba asta din pacate, plus risti sa ai probleme mai ales daca o faci pe spatiul privat al benzinariei.
Ps: Nu uitati de Mol, ca si aia au preturi mari si tot de la noi sug precum omv-ul si petromul, ca n-am auzit ca hungaria sa exporte petrol!

Last edited by Gixer; 18-04-11 at 14:47.
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 18-04-11, 15:23   #87
Mustang
Daewoo Driver

Stage 5
 
Mustang's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,399
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: NU MAI ALIMENTATI DE LA „PETROM” si "OMV"

Va rog sa consultati si legislatia in vigoare. Fara o dovada cu toate cele spuse mai sus, benzinarii va pot actiona in judecata pentru calomnii. Si vedeti ca sunt de-a dreptul nesimtiti incat chiar sa fie in stare sa va dea in cap pentru "anti-reclama".
Mustang is offline   Reply With Quote
Old 18-04-11, 20:25   #88
IULY-CLA

Stage 5
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 943
Default Re: NU MAI ALIMENTATI DE LA „PETROM” si "OMV"

Da pe ei nu-i amendeaza nimeni ca la ce preturi au ....nu preturile ar trebui saa fie corelate dupa salari...dupa puterea de cumparare ...PRETURI DE UE SI SALARI DE DOI LEI
IULY-CLA is offline   Reply With Quote
Old 19-04-11, 10:59   #89
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: NU MAI ALIMENTATI DE LA „PETROM” si "OMV"

Nope. Datorită procedurii judiciare greoaie şi încete, şi prejudiciilor de imagine pe care le aduce un proces întins pe cel puţin 2 ani, corporaţiile se feresc de judecată precum Dracul de tămâie, chiar şi atunci când ştiu că ameninţarea cu procesul e nerezonabilă sau că dreptatea ar fi de partea lor şi vor câştiga 100% sigur.

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 19-04-11, 13:44   #90
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: NU MAI ALIMENTATI DE LA „PETROM” si "OMV"

Quote:
Originally Posted by Nautilus View Post
Nope. Datorită procedurii judiciare greoaie şi încete, şi prejudiciilor de imagine pe care le aduce un proces întins pe cel puţin 2 ani, corporaţiile se feresc de judecată precum Dracul de tămâie, chiar şi atunci când ştiu că ameninţarea cu procesul e nerezonabilă sau că dreptatea ar fi de partea lor şi vor câştiga 100% sigur.

~Nautilus
Mi se pare logic sa fie asa, tocmai d-aia toti s-au convertit intr-un paria ca sa spun asa, la fel ca si politicienii, si anume cand mergem la vot, mergem doar ca sa facem in ciuda la altii, dam un vot negativ, pt ca tre sa alegem intre 2 rele, de obicei rele mari ambele!
Gixer is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -