Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Evenimente Auto

Evenimente Auto Saloane tuning, Expozitii, Intalniri, Saloane Auto, Diverse evenimente legate de viteza si extrem.

Reply
 
Thread Tools
Old 30-08-09, 02:55   #1
2 Bad

Stage 4
 
2 Bad's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 240
Member of:
[Nissan]
Default Hungaroring Track Day

Cam asta a fost luna asta (august 2009):
https://www.youtube.com/watch?v=iOG62oCFakc&fmt=22

Urmatoarea data (si ultima pe anul acesta) in care se mai deschide circuitul de F1 pentru masini "de amatori" este 23 Octombrie.

Va astept acolo.
2 Bad is offline   Reply With Quote
Old 31-08-09, 14:31   #2
TigerGTS

Stage 5
 
TigerGTS's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 369
Default Re: Hungaroring Track Day

Quote:
Originally Posted by 2 Bad View Post
Cam asta a fost luna asta (august 2009):
https://www.youtube.com/watch?v=iOG62oCFakc&fmt=22

Urmatoarea data (si ultima pe anul acesta) in care se mai deschide circuitul de F1 pentru masini "de amatori" este 23 Octombrie.

Va astept acolo.
Salutari!
Plecand de la presupunerea ca tu esti protagonistul cu Nissan-ul, as dori sa iti adresez si eu cateva intrebari, daca nu te superi, ca imi surāde foarte mult ideea. Eu ma gandeam de cateva luni la un Nurburgring, dar Ungaria e mai aproape


1. Cat costa "tura"? De exemplu la Nurburgring costa intre 30-50 Euro, in functie de cat ture cumperi...

2. Ai putea sa oferi mai multe detalii despre cum au decurs lucrurile cand ai fost tu...?

Multumiri pentru timpul acordat si salutari!
__________________
GTS ^ Spirit sportiv ^
OPC ^ The blue fury ^
TigerGTS is offline   Reply With Quote
Old 01-09-09, 16:58   #3
2 Bad

Stage 4
 
2 Bad's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 240
Member of:
[Nissan]
Default Re: Hungaroring Track Day

La Hungaroring lucrurile stau mai diferit.
7000 forinti insemna 3 segmente, fiecare dureaza intre 20 si 25 de minute. (poti prinde destule ture de circuit in timpul acest). Maximul pe ziua respectiva este de 7 segmente. Pentru o zi intreaga, este in jur de 43 euro.

Important este sa ajungi acolo dimineata, pe la 8:30. Te inscrii, platesti cate segmente vrei, si incepi sa te dai pe circuit in functie de segmentul la care esti (puterea masinii).

E bine sa ajungi dimineata pentru ca sa ai timp intre segmente sa lasi masina sa stea, sa nu se supraincalzeasca, si pentru ca, la doar 3 zile deschise pentru soferii "amatori" pe an, nu ai cand sa mai te intorci.

Nu uita ca pe circuit vei folosi benzina de 3 ori mai repede ca pe strada. E bine de stiut cand iti faci calculul la bani. (exista benzinarie MOL la circuit).

Inainte sa pleci, iti recomand niste cauciucuri slick (e greu fara), lichid de frana cu grad ridicat de fierbere (motul sau ce gasesti, trebuie neaparat schimbat fata de fabrica), si o verificare la lichidul de racire, ulei, etc. Daca ai si ceva bani, schimba franele (intai placutele, recomand unele "track-oriented").

Mult inainte sa ai nevoie de mai multa putere la masina, te vor lasa franele. Nu ai idee cat de repede se duc, si cat de repede vei ajunge sa nu mai poti frana destul. De-asta ti-am recomandat frane. (poate si niste steel braided brake lines, si in ultimul caz, big brake upgrade de discuri si etriere mai mari si mai puternice... nu e vorba de cate pistoane are etrierul, ci de capacitatea de disipare a caldurii...).

Hungaroringul este mult mai ieftin decat Nurburgring-ul. Pana acolo costa mult drumul, si daca tot faci atata drum stai mai multe zile, deci costul creste mult.

Eu ma duc la Hungaroring, ma dau, si ma intorc in aceiasi zi. Costuri minime.

P.S. Spre deosebire de alte circuite, aici nu iti trebuie CASCA. E bine sa inveti ce inseamna diversele steaguri (dupa reguli FIA) - galben, verde, rosu, negru.
2 Bad is offline   Reply With Quote
Old 02-09-09, 02:28   #4
TigerGTS

Stage 5
 
TigerGTS's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 369
Default Re: Hungaroring Track Day

Cu steagurile pot sa spun inca de la inceput ca stau bine

50 Euro toata ziua nu e rau deloc, iar cu benzina e bine ca au MOLul acolo, cam papā a mea ...

Mi se pare foarte tare si modul de participare pe segmente, inteleg ca in felul acesta se pot face si niscai pauze intre ture...

Ce ma sperie e investitia in masina... Lichid la frane e ok, dar daca ma pui sa imi schimb franele, deja dau in bālbāialā ... O sa trebuiascā sa mai studiez aspectul tehnic pentru sigurantza... dar ideea in sine e super.

Si da, ai mare dreptate, pana la Nurburgring pierzi o saptamna vrei nu vrei, Hungaroring-ul il faci in weekend si mai vizitezi si Budapesta ... Bine, tu probabil ai facut asta deja, la mine e inca pe wait-list.
TigerGTS is offline   Reply With Quote
Old 11-09-09, 17:36   #5
2 Bad

Stage 4
 
2 Bad's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 240
Member of:
[Nissan]
Default Re: Hungaroring Track Day

Mare atentie la cei care doresc sa vina.

Data de 23 Octombrie nu e 100% batuta in cuie. Asa e de fiecare data. In functie de cei care se ocupa de circuit, ziua se poate modifica. E bine sa vorbiti (macar cu mine) din timp si sa pregatiti masina (pentru inscriere).
2 Bad is offline   Reply With Quote
Old 24-10-09, 00:52   #6
2 Bad

Stage 4
 
2 Bad's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 240
Member of:
[Nissan]
Default Re: Hungaroring Track Day

Video-ul facut de mine cu ocazia vizitei circuitului de Formula 1 Hungaroring pe data de 22 octombrie.

https://www.youtube.com/watch?v=pjSHEbFYSao

e inca in procesare. abia l-am pus.
dupa un timp, YouTube va procesa si va permite vizionarea si in High Definition. va RECOMAND!

enjoy.

Pentru cei care doresc sa vina pe circuit... cam asta a fost pe anul acesta. Ne vedem in 2010... primavara.
2 Bad is offline   Reply With Quote
Old 24-10-09, 02:27   #7
Kelu

Stage 3
 
Kelu's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 128
Member of:
[Anonymous Motorsport ]
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
Default Re: Hungaroring Track Day

Foarte misto, si evenimentul si filmuletul congrats
Voi lua in calcul la anu un track day
Kelu is offline   Reply With Quote
Old 12-02-11, 15:52   #8
c.sainz

Stage 3
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 154
Default Re: Hungaroring Track Day

Salut! Am vazut postul abia acum si sunt interesat de un drum la Hungaroring!
Am, insa, nevoie de cateva informatii:
anul asta (2011) CARE sunt zilele pentru masini - "amatori?(nu am gasit pe net nimic despre asta)
unde, sau cu cine se poate lua legatura pentru cazare acolo (sunt din Bucuresti, deci nu ma pot intoarce in aceeasi zi! Si, vrem sa mergem mai multi. nu ma/ne intereseaza 5 stele, ci doar curat si aproape de circuit) Eventual, preturi, posibilitate de contact etc.

Multumesc
Cu stima
c.sainz is offline   Reply With Quote
Old 17-03-11, 18:55   #9
fuscobal

Stage 5
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 686
Default Re: Hungaroring Track Day

sainz, nu s-au anuntat inca zilele deschise publicului dar in ultimii ani au fost in aprilie, august si octombrie. Din pacate, am trecut deja de jumatatea lui martie si inca nu s-a anuntat nimic. Cum se anunta, o sa pun eu si aici pentru cei doritori !
__________________
Mk5 GTI | K04 turbo | S3 injectors | Custom 3" decat exhaust | Evoms CAI | AP Racing pro 5000 front + S3 rear brakes + Pagid RS29/Carbotech XP8 pads | THS FMIC | S3 camshafts | Autotech HPFP | Je pistons + IE rods | BSH 27mm RSB + H&R 28mm FSB| BSH pendulum engine mount | BSH PCV | Forge short shift | Bilstein PSS10 coilovers | Peloquin LSD | Sachs SRE clutch | 235/40/ZR18 R888 on Team Dynamics 18x8" | Stage 3 Revo
fuscobal is offline   Reply With Quote
Old 05-06-11, 16:20   #10
fuscobal

Stage 5
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 686
Default Re: Hungaroring Track Day

Track day Hungaroring 21.06.2011 . Pana acum stiu de cel putin 10-12 masini din Romania care merg. Alte informatii gasiti pe siteul oficial Hungaroring !
fuscobal is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -