Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Hunedoara / Deva

Reply
 
Thread Tools
Old 14-02-09, 09:24   #2836
BAD-GUY

Stage 5
 
BAD-GUY's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 774
Default Re: Discutii...povesti, noutati din zona HD/DEVA

De cand Berlinul a introdus prima de casare in valoare de 2.500 euro, vanzarile de autoturisme Dacia in Germania au explodat, pur si simplu, scrie, in editia de vineri, Financial Times Deutschland.

http://www.capitalul.ro/auto-news/ex...-germania.html

Sa vedem mai tin taxa sus acuma,ca se pare ca Dacia are piata de desfacere nu numai in Romania,unde se plangea lumea ca din cauza importurilor de masini second hand nu se mai vand,nu pentru ca au un adaos extrem de mare(sunt scumpe) asta pentru o masina autohtona cum vor multi sa o numeasca,nu pentru ca sunt masini proaste si asa mai departe,iaca in Germania o cumeri incepand cu 4500 Euro la un salar de baza de vreo 1000 de Euro...sunt sigur ca la banii aia s-ar inghesui si Romanii sa cumpere si asta la un salar de baza de vreo 10 ori mai mic...
__________________
I shall not fear death when it finally greets me.

Last edited by BAD-GUY; 14-02-09 at 09:28.
BAD-GUY is offline   Reply With Quote
Old 14-02-09, 09:47   #2837
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Discutii...povesti, noutati din zona HD/DEVA

Quote:
Originally Posted by BAD-GUY View Post
De cand Berlinul a introdus prima de casare in valoare de 2.500 euro, vanzarile de autoturisme Dacia in Germania au explodat, pur si simplu, scrie, in editia de vineri, Financial Times Deutschland.

http://www.capitalul.ro/auto-news/ex...-germania.html

Sa vedem mai tin taxa sus acuma,ca se pare ca Dacia are piata de desfacere nu numai in Romania,unde se plangea lumea ca din cauza importurilor de masini second hand nu se mai vand,nu pentru ca au un adaos extrem de mare(sunt scumpe) asta pentru o masina autohtona cum vor multi sa o numeasca,nu pentru ca sunt masini proaste si asa mai departe.
da cica de la 80 de comenzi pe saptamana au ajuns la 1000 de comenzi la sandero...pai nici nu ma mira faptul tinand cont cu prima lor de casare pretul incepe de la 4800 de euro..cam vreo 3 salarii minime la ei dar nu stiu cati o vor mai tinea dupa 3 ani cat e in garantie..spunea cineva ca la noi in programu rabla cica loganu incepe de 8900 de euro cam jenant si inca ceva :

În plină criză constructorii se bat în oferte, numai Renault anunţă cu dezinvoltură că ţine la preţul Logan-ului, motivând că oricum este un program adresat celor cu venituri mici.

Renault are foarte mare încredere în potenţialul modelului Logan şi consideră că acesta va trece cu bine criza fără a avea nevoie de ieftiniri sau alte stimulente. "Logan este un program în sine, independent. Profitabilitatea lui a a fost anul trecut foarte aproape de ţinta pe care ne-am propus-o, de 6%. De aceea vedem în programul Logan o oază de linişte şi credem că va depăşi cu bine criza", a declarat, conform MEDIAFAX, directorul operaţional al grupului Renault, Patrick Pelata.

Oficialul Renault a susţinut că modelele din familia Logan sunt foarte competitive pe pieţele în care activează şi nu se teme că situaţia economică tulbure ar putea eroda vânzările acestei game în Vest. Totuşi grupul francez se fereşte să facă previziuni pentru acest an, date fiind condiţiile de piaţă imprevizibile.

Renault a înregistrat anul trecut un profit net de 599 milioane euro, de peste patru ori mai mic comparativ cu câştigul de 2,73 miliarde de euro din anul anterior

eu zic ca daca ar avea un director de marketing bun cu profitul obtinut afara din vanzarea loganului la export ar putea sustine o campanie nationala de ieftinire tinand cont ca totusi DACIA e o marca nationala romaneasca..dar le vor da m** la romani
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 14-02-09, 17:34   #2838
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Discutii...povesti, noutati din zona HD/DEVA

In Germania nici un producator auto, inclusiv Logan by Renault, nu isi permite sa ofere spre vanzare masini fara ABS in standard, numai la romani este posibil asa ceva, ca noi suntem mai veniti cu pluta, si cautam sa fie ieftin sa ne incadram in buget.
si se vede apoi pe drumuri la rubrica Accidente de pe forum ce inseamna masina noua acum fara ABS.
Iar alt aspect, tot in Germania, unde am avut ocazia anul trecut sa analizez direct piata auto, orice producator auto, la pret egal cu cele din ofertele din tara noastra, sau poate chiar mai mic, ofera mult mai multe in dotarea standard fata de ofertele de la noi, unele din cele oferite in standard acolo fiind disponibile la noi numai la categoria optionale, cu costuri suplimentare.
morala?
__________________
VW - Das Auto - Golf - H.H. The black beast.
Are you GTI enough?

Smile or die sofer premiat
Stiu ca sunt rau, dar excelez in asta, deci sunt bun
Atentie la motociclisti in trafic.Pot sa dea peste voi.
فولكس فاجن هي أروع سيارة
ondin is offline   Reply With Quote
Old 14-02-09, 17:55   #2839
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Discutii...povesti, noutati din zona HD/DEVA

Quote:
Originally Posted by ondin View Post
In Germania nici un producator auto, inclusiv Logan by Renault, nu isi permite sa ofere spre vanzare masini fara ABS in standard, numai la romani este posibil asa ceva, ca noi suntem mai veniti cu pluta, si cautam sa fie ieftin sa ne incadram in buget.
si se vede apoi pe drumuri la rubrica Accidente de pe forum ce inseamna masina noua acum fara ABS.
Iar alt aspect, tot in Germania, unde am avut ocazia anul trecut sa analizez direct piata auto, orice producator auto, la pret egal cu cele din ofertele din tara noastra, sau poate chiar mai mic, ofera mult mai multe in dotarea standard fata de ofertele de la noi, unele din cele oferite in standard acolo fiind disponibile la noi numai la categoria optionale, cu costuri suplimentare.
morala?
pai am inteles ca UE vor ca din 2010 toate masinile noi vandute in europa sa fie echipate obligatoriu cu ESP..vezi de treaba ca dacia logan pentru germania are multe optiuni incluse in pret pe langa modelu care se vinde in romania..si iti mai dau un exemplu acuma cativa ani 3 firme producatoare de ciment au fost amendate cu 50 de mil de euro pentru ca vindeau cimentu mai scump in romania decat il vindeau la export..
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 14-02-09, 22:38   #2840
F.R.Sonic


Stage 5
 
F.R.Sonic's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 4,074
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[4Tuning International]
[Opel]
[SUBARU]
Default Re: Discutii...povesti, noutati din zona HD/DEVA

Quote:
Originally Posted by Kedy View Post
Si langa primarie unde o fost BRD este ceva club am vazut in seara asta
M-am tot invartit si eu prin zona aia acum cateva minute dar n-am gasit nimic... ori nu mai vad bine ori e bine camuflat ..ori amandoua..de auzit sigur nu mai aud bine de cand am corsa dar acum si vederea ma lasa?
__________________

F.R.Sonic is offline   Reply With Quote
Old 15-02-09, 00:21   #2841
BaLaurzor
Skoda Driver


Stage 5
 
BaLaurzor's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,507
Member of:
[SKODA]
[4Tuning International]
Default Re: Discutii...povesti, noutati din zona HD/DEVA

Quote:
Originally Posted by F.R.Sonic View Post
M-am tot invartit si eu prin zona aia acum cateva minute dar n-am gasit nimic... ori nu mai vad bine ori e bine camuflat ..ori amandoua..de auzit sigur nu mai aud bine de cand am corsa dar acum si vederea ma lasa?
e la fostu mandy keep looking
BaLaurzor is offline   Reply With Quote
Old 17-02-09, 13:29   #2842
driver_xs

Stage 5
 
driver_xs's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 616
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Discutii...povesti, noutati din zona HD/DEVA

e o problema... nu stiti cumva daca o fatza de la un cd-player se potriveste la altul de acelasi tip?
driver_xs is offline   Reply With Quote
Old 17-02-09, 14:15   #2843
marku5
VW Driver


Stage 5
 
marku5's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 439
Member of:
[Fiat]
[AfterDark Racing]
[VW]
[4Tuning International]
Default Re: Discutii...povesti, noutati din zona HD/DEVA

Se potrivesc daca sunt acelasi model.
marku5 is offline   Reply With Quote
Old 17-02-09, 14:20   #2844
driver_xs

Stage 5
 
driver_xs's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 616
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Discutii...povesti, noutati din zona HD/DEVA

am mai auzit intre timp ca daca fatza este luata de pe cd si pusa pe unul de acelasi model, se cere un cod
driver_xs is offline   Reply With Quote
Old 17-02-09, 14:26   #2845
marku5
VW Driver


Stage 5
 
marku5's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 439
Member of:
[Fiat]
[AfterDark Racing]
[VW]
[4Tuning International]
Default Re: Discutii...povesti, noutati din zona HD/DEVA

Nu se cere absolut nimic.am lucrat in TM la CarSystems si m-am saturat cat m-am 'jucat' cu aparaturile.Si sa-ti sau un ex:comanzi o fata de cd-player de undeva si te intreaba marca si modelu si acum unde e codu ala.....
marku5 is offline   Reply With Quote
Old 17-02-09, 14:31   #2846
driver_xs

Stage 5
 
driver_xs's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 616
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Discutii...povesti, noutati din zona HD/DEVA

eu trebuie sa ii dovedesc la politist ca fatza imi apartine, desi eu o recunosc dupa o bucata de plastic rupt din spate si cica nu e de ajuns . m-am gandit ca faza ca se potriveste cu partea fixa e de ajuns
__________________
Big Truck
driver_xs is offline   Reply With Quote
Old 17-02-09, 14:36   #2847
sNap7
Honda Driver

Stage 5
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,566
Member of:
[Honda]
Default Re: Discutii...povesti, noutati din zona HD/DEVA

Dar ti-au gasit fatza de la casetofon ?
sNap7 is offline   Reply With Quote
Old 17-02-09, 14:43   #2848
marku5
VW Driver


Stage 5
 
marku5's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 439
Member of:
[Fiat]
[AfterDark Racing]
[VW]
[4Tuning International]
Default Re: Discutii...povesti, noutati din zona HD/DEVA

Si daca cumperi un Cd-player nou nu ai sa gesesti vreo serie(pentru fata) inregistrata prin actele ce insotesc unitatea.E cam nasoala problema.
marku5 is offline   Reply With Quote
Old 17-02-09, 15:03   #2849
driver_xs

Stage 5
 
driver_xs's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 616
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Discutii...povesti, noutati din zona HD/DEVA

Quote:
Originally Posted by sNap7 View Post
Dar ti-au gasit fatza de la casetofon ?
da, poveste lunga... problema e ca stiu 100% ca e a mea dupa defectul sus mentionat si nu stiu cum sa dovedesc...
driver_xs is offline   Reply With Quote
Old 17-02-09, 15:13   #2850
sNap7
Honda Driver

Stage 5
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,566
Member of:
[Honda]
Default Re: Discutii...povesti, noutati din zona HD/DEVA

Foarte simplu: cu €€€ sau cu forta
sNap7 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -