Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > 4Tuning International

Reply
 
Thread Tools
Old 21-01-07, 02:59   #151
anne
4Tuning International Member

 
anne's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 83
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Prezentati-va ( Driver SPEC.)

wellcome lume noua !
anne is offline   Reply With Quote
Old 10-02-07, 04:19   #152
Danwerty

Stage 2
 
Danwerty's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 37
Default Re: Prezentati-va ( Driver SPEC.)

hai sal....sunt Danny din Chicago (am stat in Pitesti acu vreo 2 ani...) shi se pare c-a venit randul meu sa-mi prezint mashina..
Conduc un Saturn SL2 din 1999 5spd, 140 cai putere, 1.9L , 16 valve, twin cam (DOHC), custom exhaust, custom sound system, momentan ma chinui sa gasesc un turbocharger pt ea (daca ash gasi unul shi l-ash pune pe ea, ash fii unul din putinii oameni cu un Saturn SL2 turbo).
Cat despre exterior, ma gandeam la niste jenti negre.
Vroiam sa trag 2 dungi pe mijlocul mashinii(peste capote shi portabaj) dar nu stiu ce culoare sa le fac..(mashina e aurie)..Voi ce parere aveti? Am poze la avatar shi pe profilu' meu...
keep it cool...

INITIAL D
Danwerty is offline   Reply With Quote
Old 10-02-07, 04:22   #153
pimp_lex


Stage 5
 
pimp_lex's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,212
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Prezentati-va ( Driver SPEC.)

ai si alte modificari inafara de esapament? Ca m-ar mira ca doar asta sa-ti dea 16 hp (de la 124 stock, la 140)

pune niste poze pe Car spec, au fost masini destul de reusite in clasa lor Saturnurile SL2, f subestimate.
pimp_lex is offline   Reply With Quote
Old 10-02-07, 06:35   #154
draculas


Stage 5
 
draculas's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,079
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Prezentati-va ( Driver SPEC.)

turbo zici intra pe site la garrett sau HKS nu se poate sa nu aiba aia ceva dar totusi saturn (opelu american) vezi ca daca nu gasesti in sua turbochargeru cu sigurantra il gasesti in europa de pe vre-o calibra ceva
draculas is offline   Reply With Quote
Old 10-02-07, 16:54   #155
pimp_lex


Stage 5
 
pimp_lex's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,212
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Prezentati-va ( Driver SPEC.)

nu gaseste nimic in europa

Saturn a devenit Opelul american deabea prin 2000-2001. Modelul SL e pur american, n-are nimic de-aface cu vreun Opel.

Pt SL2 din cate stiu exista kit turbo, daca nu, poti sa mergi sa-l faci custom la un shop specializat in asa ceva. O sa iasa dar sincer eu nu m-as baga pt ca nu se stie cat de "primitor" la turbo este motorul asta 1.9.

Eu zic sa ramai la modificari clasice la motor(i/h/e), eventual kit nitro de 50 daca vrei neaparat ceva putere in plus in anumite situatii, si cand vei vrea ceva de 200+ cp vinde-o si ia altceva.
pimp_lex is offline   Reply With Quote
Old 10-02-07, 19:31   #156
Danwerty

Stage 2
 
Danwerty's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 37
Default Re: Prezentati-va ( Driver SPEC.)

Quote:
Originally Posted by pimp_lex View Post
ai si alte modificari inafara de esapament? Ca m-ar mira ca doar asta sa-ti dea 16 hp (de la 124 stock, la 140)

pune niste poze pe Car spec, au fost masini destul de reusite in clasa lor Saturnurile SL2, f subestimate.
da..mai are un cold air intake AEM.
Danwerty is offline   Reply With Quote
Old 10-02-07, 19:34   #157
Danwerty

Stage 2
 
Danwerty's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 37
Default Re: Prezentati-va ( Driver SPEC.)

Quote:
Originally Posted by pimp_lex View Post
nu gaseste nimic in europa

Saturn a devenit Opelul american deabea prin 2000-2001. Modelul SL e pur american, n-are nimic de-aface cu vreun Opel.

Pt SL2 din cate stiu exista kit turbo, daca nu, poti sa mergi sa-l faci custom la un shop specializat in asa ceva. O sa iasa dar sincer eu nu m-as baga pt ca nu se stie cat de "primitor" la turbo este motorul asta 1.9.

Eu zic sa ramai la modificari clasice la motor(i/h/e), eventual kit nitro de 50 daca vrei neaparat ceva putere in plus in anumite situatii, si cand vei vrea ceva de 200+ cp vinde-o si ia altceva.

Se gaseste turbocharger p[entru saturn.Daca o duc la un auto shop sa-l fac custom imi ia cel putinn $4000. Dar am cumparat o turbina dintr-un turbocharger de Saab.(tot de 4 cilindrii). Shi ma gandesc sa-i fac eu toata tzevaraia shi restul...
turbina a venit cu tot cu BOV(blow off valve) dar cam atata....
O sa-i fac niste poze si-o sa le pun aicia...
Danwerty is offline   Reply With Quote
Old 10-02-07, 19:40   #158
pimp_lex


Stage 5
 
pimp_lex's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,212
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Prezentati-va ( Driver SPEC.)

eu persoanl n-as recomanda asa ceva, decat daca esti instruit si ai experienta in montatul si conceputul kiturilor turbo. stiu ca ar costa cam 4000$, adica mai mult ca masina, dar asta e, tuningul costa mult si ori deloc, ori ceva cum trebuie.
pimp_lex is offline   Reply With Quote
Old 10-02-07, 22:02   #159
draculas


Stage 5
 
draculas's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,079
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Prezentati-va ( Driver SPEC.)

pui tu kitu sus daca o sa reusesti sa-i faci tzevaraia la ceva mufler shop dar ce faci cu ECU ? pe ala cum il setezi eu zic totusi sa cauti sa-i schimbi motoru sa pui de honda ceva stii tu pentru alea gasesti chestii mai usor si mult mai ieftin
draculas is offline   Reply With Quote
Old 10-02-07, 22:09   #160
Danwerty

Stage 2
 
Danwerty's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 37
Default Re: Prezentati-va ( Driver SPEC.)

Quote:
Originally Posted by draculas View Post
pui tu kitu sus daca o sa reusesti sa-i faci tzevaraia la ceva mufler shop dar ce faci cu ECU ? pe ala cum il setezi eu zic totusi sa cauti sa-i schimbi motoru sa pui de honda ceva stii tu pentru alea gasesti chestii mai usor si mult mai ieftin
Nu cred c-am sa pun VREODATA un motor de honda civic pe mashina mea...
Sunt prea multe honde civic turbo in zilele de azi....shi plus de asta, e motoru' mic....
e mai multa munca sa pun un motor de civic shi sa-l "adaptez" e un saturn decat sa arunc un turbo pe saturn...dar ma mai gandesc...nu cred ca turbo e solutia cea mai buna pt ca mi-am dat seama ca nu pot sa setez computeru ala de bord
Danwerty is offline   Reply With Quote
Old 10-02-07, 22:17   #161
draculas


Stage 5
 
draculas's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,079
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Prezentati-va ( Driver SPEC.)

ultima incercare Vinde masina si iati altceva
draculas is offline   Reply With Quote
Old 11-02-07, 21:43   #162
fratzika


Stage 5
 
fratzika's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,135
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Prezentati-va ( Driver SPEC.)

Salut,
Probabil ca in curand voi posta si eu pe aici, mai precis dupa 20 Mai cand voi lua avionul catre SUA, cu destinatia St.Louis....
De prezentat, m-am tot prezentat...ma gasitzi la Hunedoara/Deva
__________________

My favorite car, Z350.
fratzika is offline   Reply With Quote
Old 11-02-07, 22:24   #163
alex_g
Guest
 
Posts: n/a
Default Re: Prezentati-va ( Driver SPEC.)

Bafta multa.Vezi cum faci sa-ti iei un Civic vtec
  Reply With Quote
Old 12-02-07, 17:16   #164
pimp_lex


Stage 5
 
pimp_lex's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,212
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Prezentati-va ( Driver SPEC.)

sau un mustang mai bine zic eu, ca doar e vreme frumoasa tot anul in St-Louis, n-ai treaba cu iarna.
pimp_lex is offline   Reply With Quote
Old 12-02-07, 19:31   #165
alex_g
Guest
 
Posts: n/a
Default Re: Prezentati-va ( Driver SPEC.)

Daca iei Mustang oricum iti mai trebuie o alta masina ca monstrul ala consuma nu gluma,asa ca tot la vtec ajungem
  Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -