Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > 4Tuning International

Reply
 
Thread Tools
Old 28-02-10, 20:11   #1
MiTzA-

Stage 5
 
MiTzA-'s Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 2,033
Default Taxe

Salut


M-ar interesa si pe mine ce taxe de drum ( parca asa le zice daca nu ma insel ) trebuie sa platesc pana`n italia . Traseu va fi Romania - Ungaria - Austria - Italia ( vechiul traseu al Atlassibului )

Din cate stiu, in Italia trebuie sa platesc la intrarile in fiecare oras cate 1 euro , ceva de genu, in Austria am inteles ca e o rovigneta de 10 euro ..


Stie cineva mai multe ? Ma gandesc ca poate a fost cineva recent :P



Stima
__________________
MedLife !

318i 99' !
MiTzA- is offline   Reply With Quote
Old 28-02-10, 21:21   #2
Evoluzione
Saab Pilot


Stage 5
 
Evoluzione's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 2,635
Member of:
[Moderators]
[Freehand Design Usergroup]
[4Tuning International]
[FOTO]
[PEUGEOT]
Default Re: Taxe

In Ungaria nu am mai platit vinieta de cand au disparut ghiseele alea de peaj de pe traseu.
In Austria este 7,90€ taxa de autostrazi pentru zece zile.
In Italia se plateste pentru intrarea in unele orase (Milano de exemplu), mai mult nu stiu...
__________________
JET GALORE

˙qɐɐs ʇɐ op ǝʍ sɐ ʇsnɾ `ǝʌıʇɔǝdsɹǝd ʇuǝɹǝɟɟıp ɐ ɯoɹɟ sƃuıɥʇ ǝǝs noʎ uǝɥʍ sʞoo| ʇı ʍoɥ sı sıɥʇ
Evoluzione is offline   Reply With Quote
Old 28-02-10, 21:30   #3
MiTzA-

Stage 5
 
MiTzA-'s Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 2,033
Default Re: Taxe

Stiam ca sunt pay-passurile alea ( parca asa le zice ) in dreptul fiecarui oras...si ori ca intri in oras, ori ca-ti continui drumul tot platesti
MiTzA- is offline   Reply With Quote
Old 28-02-10, 22:54   #4
Evoluzione
Saab Pilot


Stage 5
 
Evoluzione's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 2,635
Member of:
[Moderators]
[Freehand Design Usergroup]
[4Tuning International]
[FOTO]
[PEUGEOT]
Default Re: Taxe

Eu din 2007 nu am mai fost in Italia...
Atunci n-am platit nicio taxa. Insa stiu ca acum in Milano si alte orase sunt taxe de intrare in orase
Evoluzione is offline   Reply With Quote
Old 01-03-10, 19:11   #5
D.Y ¬

Stage 5
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 1,490
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Taxe

Quote:
Originally Posted by MiTzA- View Post
Salut


M-ar interesa si pe mine ce taxe de drum ( parca asa le zice daca nu ma insel ) trebuie sa platesc pana`n italia . Traseu va fi Romania - Ungaria - Austria - Italia ( vechiul traseu al Atlassibului )

Din cate stiu, in Italia trebuie sa platesc la intrarile in fiecare oras cate 1 euro , ceva de genu, in Austria am inteles ca e o rovigneta de 10 euro ..


Stie cineva mai multe ? Ma gandesc ca poate a fost cineva recent :P



Stima
În Ungaria este în jur de 10E pe 10 zile poate s-au mai schimbat preţurile. Şi în Austria cum a zis şi Evo.. 7,90E. În rest de Italia nu ştiu sigur. Dacă e poţi să întrebi şoferii de la Atlassib dacă tot e fostul traseu al lor..
D.Y ¬ is offline   Reply With Quote
Old 05-03-10, 14:25   #6
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: Taxe

Ungaria-Vigneta(sau matrika,circa 8€/10zile) necesara doar daca folosesti autostrada.O poti achizitiona de la orice benzinarie din apropierea autostrazii sau chiar pe parcursul ei.
Austria- Vigneta (circa 8€/10zile).o lipesti obligatoriu pe parbriz exact in locul indicat,altfel iti risti amenda.
Italia- se plateste la fiecare poarta de autostrada functie de distanta.La intrare primesti un tichet de care trebuie sa ai mare grija pe baza caruia vei fi taxat la urmatoarea poarta.Nu intra in portile telepass care sunt cu abonament .A se evita portile de plata cu cardul.O distanta Udine-Milano costa circa 30€.In orase este posibil sa platesti un bilet functie de norma de poluare a masinii.Daca la un "Autogrill" din Italia vrei o cafea,ai trei posibilitati:espresso corta ( cativa stropi pe fundul cestii dar care ar trezi un elefant),espresso lunga ( este ca una scurta /mica la noi) sau "cafe americana",daca vrei o cafea la filtru clasica.
Alimenteaza la iesirea din RO,la intrarea in Austria si la iesirea din Austria.Combustibilul din Italia este cel mai scump de pe acest traseu si este mai scump la benzinariile de pe autostrada.


ps. recomandabil sa ai un GPS,mai ales pentru orase.
__________________

Last edited by turbojack; 05-03-10 at 14:30.
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 18-03-10, 23:14   #7
Frizz

Stage 3
 
Frizz's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 139
Default Re: Taxe

Ia-o prin Slovenia, este mult mai scurt drumul. Autostrada este abia construita.

P.S: evita opriri prin Ungaria noaptea.
Frizz is offline   Reply With Quote
Old 23-03-10, 19:32   #8
cristi.mk4

Stage 5
 
cristi.mk4's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 2,672
Member of:
[VW]
[AUDI]
Default Re: Taxe

poti sati cumperi de la orice peco d epe drum..sa nu te risti fata taxa de autostrada pentru ca, sunt cam mari amenzile....
cristi.mk4 is offline   Reply With Quote
Old 24-03-10, 22:10   #9
couzin

Stage 5
 
couzin's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 498
Default Re: Taxe

e drumul bun pe slovenia?? nu stiam ca exista subiectul asta eu am facut al subiect si am raspunsurile aici nu m-am uitat unde trebuie..este autostrada din italia pana in romania pe slovenia..?? Daca da care sunt taxele ??
couzin is offline   Reply With Quote
Old 29-03-10, 18:53   #10
Frizz

Stage 3
 
Frizz's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 139
Default Re: Taxe

Nu mai retin exact, e rovigneta in jur de 10 €. Ai grija sa cumperi imediat cum intri pentru ca dupa ceva km, la fostul punct de oprire pentru taxa, imediat dupa el stau baietii si controleaza pe toti cu numere de Italia si Romania.

Succes.
Frizz is offline   Reply With Quote
Old 29-03-10, 19:16   #11
SAX1987
4Tuning International Member


Stage 5
 
SAX1987's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 2,804
Member of:
[4Tuning International]
[2 Roti]
[BMW]
Default Re: Taxe

Prin Slovenia scurtezi traseul , cred ca cu 100-150km dar sa iesi din Romania prin CENAD( drum bun fara aglomeratia din Nadlag), te scoate la 15 km de Seged.

Autostrada e buna in Slovenia si toate firmele de transport o folosesc. Soferii de Atlasib evita sa opreasca noaptea in Slovenia!!
SAX1987 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -