Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > 4Tuning International

Reply
 
Thread Tools
Old 18-11-09, 01:35   #1
roofcrash

Stage 1
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 14
Default Limba Engleza si un job in Paris, Bruxelles, Amsterdam, Barcelona, etc...

Amsterdam, Bruxelles, Barcelona, Berlin, Paris, etc.. te poti descurca usor daca cunosti doar limba engleza?

Cat de usor te descurci in magazine la cumparaturi de exemplu ?

Dar daca iti cauti ceva de munca, ce sanse ai sa iti gasesti un job daca cunosti doar limba engleza?


Orice informatia este binevenita.


Stie cineva in ce orase mari din Europa se poate face taximetrie self-employed ? ca alt job in care sa nu ai sef nu stiu

Last edited by roofcrash; 18-11-09 at 02:02.
roofcrash is offline   Reply With Quote
Old 18-11-09, 09:40   #2
Evoluzione
Saab Pilot


Stage 5
 
Evoluzione's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 2,635
Member of:
[Moderators]
[Freehand Design Usergroup]
[4Tuning International]
[FOTO]
[PEUGEOT]
Default Re: Limba Engleza si un job in Paris, Bruxelles, Amsterdam, Barcelona, etc...

In Paris (si Franta in general, dar in afara de Paris, Lyon si Marseille nu prea sunt clienti) poti fi taximetrist independent. Sunt statii de taxi cu telefon, poate raspunde orice taximetrist la telefon, chiar daca nu apartine unei companii.
Dar daca vrei sa fii taximetrist aici iti trebuie minim Mercedes C-Klass Si trebuie sa treci carnetul profesional.

In Paris te scoti cumva cu limba engleza, pentru ca unii mai stiu dar in general francezii habar n-au de engleza Trebuie sa le stii limba, altfel nu poti munci.
__________________
JET GALORE

˙qɐɐs ʇɐ op ǝʍ sɐ ʇsnɾ `ǝʌıʇɔǝdsɹǝd ʇuǝɹǝɟɟıp ɐ ɯoɹɟ sƃuıɥʇ ǝǝs noʎ uǝɥʍ sʞoo| ʇı ʍoɥ sı sıɥʇ
Evoluzione is offline   Reply With Quote
Old 18-11-09, 09:51   #3
Kedy
AfterDark Racing Member


Stage 5
 
Kedy's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 3,847
Member of:
[AfterDark Racing]
[FORD]
[DACIA]
[4Tuning International]
Default Re: Limba Engleza si un job in Paris, Bruxelles, Amsterdam, Barcelona, etc...

Asa e in Franta si care stiu engleza nu vorbesc pentru ca sunt foarte nationalisti, la fel si in Germania. In Amsterdam si in Bruxelles m-am descurcat cu engleza dar la fel in belgia nu cred ca faci mare lucru daca nu stii si Franceza. Cu munca e alta problema un job calumea nu o sa gasesti daca nu sti limba respectivei tari. Asta e valabil pentru tarile nordice, Germania, Franta, Olanda si Belgia(tari pe unde m-am plimbat eu)
__________________
Kedy is offline   Reply With Quote
Old 24-11-09, 12:14   #4
dzrhd
4Tuning International Member


Stage 5
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 372
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Limba Engleza si un job in Paris, Bruxelles, Amsterdam, Barcelona, etc...

in bruxelles iti spun din proprie exp ca e f greu doar cu engleza ... sanse de job numai engleza sunt minime ... aici de obicei iti cer franceza (prima limba) + flamanda/olandeza
cat despre taxi independent nu stiu dar nu prea poti face nimic legal daca nu iti faci carte de belgia care dureaza ceva
cat despre cumparaturi in mare parte te descurci cu engleza pt ca ai destule super market-uri de unde iti iei ce trebuie de pe rafturi cat despre magazinele de specialitate sunt sanse destul de mici sa gasesti vanzatori care sa vb engleza aici e ca si in franta trebuie sa le vorbesti limba ca ei nu se impaca cu engleza ( exceptie fiind magazinele din centru care sunt frecventate de turisti acolo majoritatea vb si engleza)
__________________

Last edited by dzrhd; 24-11-09 at 12:23.
dzrhd is offline   Reply With Quote
Old 28-11-09, 23:21   #5
mihai88


Stage 5
 
mihai88's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,590
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Limba Engleza si un job in Paris, Bruxelles, Amsterdam, Barcelona, etc...

io cel putin in germania pana cand am mai rupto pe nemteste nu am putut face nimic
engleza....iti rade in fata,io cel putin nu am avut noroc sa gasesc
in italia am gasit la un restaurant,dar cu noroc ca multi erau turisti vorbitori de engleza
mihai88 is offline   Reply With Quote
Old 02-12-09, 00:51   #6
CJ-01-WOB
Observator 4tuning


Stage 5
 
CJ-01-WOB's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 5,269
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[REDACTOR 4TUNING]
[4Tuning International]
[VW]
[Nissan]
[Mitsubishi]
[Toyota]
[MERCEDES]
Default Re: Limba Engleza si un job in Paris, Bruxelles, Amsterdam, Barcelona, etc...

Engleza e prima limba in UK si Irlanda .
Nu cred ca in restul tarilor europene esti ''acceptat' de societate pt a presta servicii doar cu limba engleza ( ex:taximetrie ) .
E ca si cum ai veni in romania sa te faci taximetrist vorbind doar engleza . ( cu toate ca , cred , cam toata lumea stie engleza in RO )

Cat despre serviciile de taximetrie de aici .. pot sa iti spun ca e destul de dificil . nu se mai elibereaza licente noi decat pt auto echipat special pt handicapati si sa cumperi o licenta veche e in jur de 5 mii eur9din cate am vazut/citit)
__________________

Fresh Touring Origination
CJ-01-WOB is offline   Reply With Quote
Old 02-12-09, 10:43   #7
roofcrash

Stage 1
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 14
Default Re: Limba Engleza si un job in Paris, Bruxelles, Amsterdam, Barcelona, etc...

da, pana la urma singurele tari din Europa unde te poti descurca cu limba engleza sunt UK si IRL

well, ma bucur ca nu se mai elibereaza licente ca si asa in dublin am inteles ca taximetria e un haos. in felul asta o sa creasca pretul la licente de taxi. in new york costa $500k o licenta iar in chicago $200k
roofcrash is offline   Reply With Quote
Old 14-12-09, 00:02   #8
SAX1987
4Tuning International Member


Stage 5
 
SAX1987's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 2,804
Member of:
[4Tuning International]
[2 Roti]
[BMW]
Default Re: Limba Engleza si un job in Paris, Bruxelles, Amsterdam, Barcelona, etc...

Eu stau intr-un orasel din provincia Alicante in Spania. Aici sunt englezi peste tot, locuiesc aici si multi vin in vacanta la mare.Sunt localitati in care 80% din locuitori sunt englezi.Mai sunt si germani,belgieni,finlandezisi norvegieni care vorbesc engleza foarte bine. Aici majoritatea intelege daca vorbesti in engleza dar sunt si restul care nu inteleg o boaba. Eu am venit in zona asta pentru limba engleza.Am gasit de lucru vorbind engleza si cu majoritatea cu care lucrez sau imi petrec timpul liber vorbesc engleza. Inclusiv cand sun pentru un taxi dispecerul vorbeste engleza. Acuma am 3 ani de stat in Spania si inca nu pot vorbii spaniola bine.
SAX1987 is offline   Reply With Quote
Old 14-12-09, 01:01   #9
Seryoga

Stage 4
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 191
Default Re: Limba Engleza si un job in Paris, Bruxelles, Amsterdam, Barcelona, etc...

Cel mai probabil intr-un restaurant iti poti gasi usor de lucru.
Seryoga is offline   Reply With Quote
Old 14-12-09, 10:27   #10
SAX1987
4Tuning International Member


Stage 5
 
SAX1987's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 2,804
Member of:
[4Tuning International]
[2 Roti]
[BMW]
Default Re: Limba Engleza si un job in Paris, Bruxelles, Amsterdam, Barcelona, etc...

Intr-un restaurant lucrez de trei ani. Avea anunt in geam si am intrat si am vorbit engleza cu patronul care este spaniol.
SAX1987 is offline   Reply With Quote
Old 19-03-11, 23:59   #11
eduard91

Stage 1
 
eduard91's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 24
Default Re: Limba Engleza si un job in Paris, Bruxelles, Amsterdam, Barcelona, etc...

In Madrid pentru a lucra ca si taximetrist,pe langa licenta de tip A1 pt condus taxi-uri,trebuie sa cunosti si limba spaniola,iar problema ar fi ca nu se mai elibereaza licente de taxi,iar pt a cumpara o licenta iti trebuie minim 100000 de euro
eduard91 is offline   Reply With Quote
Old 20-03-11, 00:37   #12
OchoSB

 
OchoSB's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 243
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Limba Engleza si un job in Paris, Bruxelles, Amsterdam, Barcelona, etc...

+1 eduard91, cel putin in madrid/jurul madridului nu ai ce face cu engleza, oricum cam in general ei sunt cam paraleli cu limbile straine asa ca slabe sanse, trebuie sa te adaptezi
__________________
Wir Lieben Autos
OchoSB is offline   Reply With Quote
Old 20-03-11, 00:58   #13
eduard91

Stage 1
 
eduard91's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 24
Default Re: Limba Engleza si un job in Paris, Bruxelles, Amsterdam, Barcelona, etc...

Quote:
Originally Posted by OchoSB View Post
+1 eduard91, cel putin in madrid/jurul madridului nu ai ce face cu engleza, oricum cam in general ei sunt cam paraleli cu limbile straine asa ca slabe sanse, trebuie sa te adaptezi
ce ma amuza pe mine spaniolii astia cand ii auzi vorbind in engleza...cat despre licenta de taxi,e cam aiurea sa te coste o licenta cat un apartament
eduard91 is offline   Reply With Quote
Old 20-03-11, 01:47   #14
cRbL


Stage 5
 
cRbL's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,818
Member of:
[Moderators]
[FOTO]
[4Tuning International]
Default Re: Limba Engleza si un job in Paris, Bruxelles, Amsterdam, Barcelona, etc...

Pisu de pe lume cu spaniolii si enleza )
In orasele mari poate mai ai vreo sansa cu engleza in rest zero. Si-s ai dracu ca-s "patrioti" si nu vor sa invete )
cRbL is offline   Reply With Quote
Old 20-03-11, 03:50   #15
OchoSB

 
OchoSB's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 243
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Limba Engleza si un job in Paris, Bruxelles, Amsterdam, Barcelona, etc...

Nu stiu daca e treaba de vrut, eu cred ca nu sunt capabili sa vorbeasca engleza ) cand ii auzi cum pronunta te apuca rasu` dar si plansul
OchoSB is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -