Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Generalitati tuning

Generalitati tuning Tuning, Sfaturi utile, Trend-uri, Noutati, Discutii, Generalitati

Reply
 
Thread Tools
Old 13-11-05, 13:55   #1
cipi

Stage 5
 
cipi's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 411
Default Turbine Electrice

Are cineva instalat asa ceva?? http://www.power-tuning.fr/fr/moteur...res/index.html
Cu ceva timp in urma ma intrebam daca un ventilator electric(k cele din calculatoare,de la hote sau alte ventilatoare industriale) montat pe admisia de aer a unui motor aspirat ar creste performantele,binenteles cu un surplus de carburant(nu foarte mare).Pe pagina predomina limba franceza dar se lauda ca ar merita cateva sute de E jucariile alea.Daca s-a discutat pe forum despre aces subiect va rog sa stergeti
cipi is offline   Reply With Quote
Old 13-02-06, 22:25   #2
Trickz

Stage 5
 
Trickz's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,724
Member of:
[Moderators]
[Virtual Tuning]
[RENAULT]
Default

Salut! E super bun site'u. Multumesc mult de toot. Vreau sa'mi iau si io una cand merg in Franta.
Trickz is offline   Reply With Quote
Old 14-02-06, 13:44   #3
pdw

Stage 3
 
Join Date: May 2005
Posts: 125
Default Re: Turbine Electrice

Quote:
Originally Posted by \"cipi\"
Are cineva instalat asa ceva?? http://www.power-tuning.fr/fr/moteur...res/index.html
Cu ceva timp in urma ma intrebam daca un ventilator electric(k cele din calculatoare,de la hote sau alte ventilatoare industriale) montat pe admisia de aer a unui motor aspirat ar creste performantele,binenteles cu un surplus de carburant(nu foarte mare).Pe pagina predomina limba franceza dar se lauda ca ar merita cateva sute de E jucariile alea.Daca s-a discutat pe forum despre aces subiect va rog sa stergeti
https://forum.4tuning.ro/viewtopic.php?t=9118
pdw is offline   Reply With Quote
Old 31-12-09, 17:43   #4
ovidello13

Stock
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 9
Default Re: Turbine Electrice

Quote:
Originally Posted by cipi View Post
Are cineva instalat asa ceva?? http://www.power-tuning.fr/fr/moteur...res/index.html
Cu ceva timp in urma ma intrebam daca un ventilator electric(k cele din calculatoare,de la hote sau alte ventilatoare industriale) montat pe admisia de aer a unui motor aspirat ar creste performantele,binenteles cu un surplus de carburant(nu foarte mare).Pe pagina predomina limba franceza dar se lauda ca ar merita cateva sute de E jucariile alea.Daca s-a discutat pe forum despre aces subiect va rog sa stergeti
de 2 zile am eu una facuta cu ventilator de calculator si se simte o mica diferenta, creste mai repede in turatii si un consum in oras mai mic cu aprox 05-1litrii. pe viitor o sa pun un ventilator mai puternic si un filtru aer sport ca acum e cu filtrul stock. masina este un logan 1.4mpi
ovidello13 is offline   Reply With Quote
Old 31-12-09, 18:24   #5
beck

Stage 5
 
beck's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,108
Default Re: Turbine Electrice

Quote:
Originally Posted by ovidello13 View Post
de 2 zile am eu una facuta cu ventilator de calculator si se simte o mica diferenta, creste mai repede in turatii si un consum in oras mai mic cu aprox 05-1litrii. pe viitor o sa pun un ventilator mai puternic si un filtru aer sport ca acum e cu filtrul stock. masina este un logan 1.4mpi
maine e 1 ianuarie nu 1 aprilie !!!!!!!!!!!!!!!!!

eu am 2 negrii care imping masina, consumul mi-a scazut la 0 .
beck is offline   Reply With Quote
Old 31-12-09, 18:53   #6
ovidello13

Stock
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 9
Default Re: Turbine Electrice

Quote:
Originally Posted by beck View Post
maine e 1 ianuarie nu 1 aprilie !!!!!!!!!!!!!!!!!

eu am 2 negrii care imping masina, consumul mi-a scazut la 0 .
stiai ca doar un simplu filtru aer sport poate scadea consumul cu pana la 10%?
si pana la urma n-am nici un interes sa ma credeti vreo unul, eu doar v-am spus ce am facut. zilele urmatoare o sa postez si niste poze pt cine vrea
ovidello13 is offline   Reply With Quote
Old 31-12-09, 21:11   #7
PAK
VW Driver

Stage 5
 
PAK's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 469
Member of:
[VW]
Default Re: Turbine Electrice

eu unu astept cu nerabdare pozele.
merge si pe 1,9TDI ???
PAK is offline   Reply With Quote
Old 01-01-10, 15:44   #8
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: Turbine Electrice

Quote:
Originally Posted by beck View Post
maine e 1 ianuarie nu 1 aprilie !!!!!!!!!!!!!!!!!

eu am 2 negrii care imping masina, consumul mi-a scazut la 0 .
=)) si cre'ca nici ulei nu mai mananca!

on: iar mah discutia asta? ventilator de calculator de admisie.. )
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 01-01-10, 20:47   #9
ovidello13

Stock
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 9
Default Re: Turbine Electrice

Quote:
Originally Posted by mistreku View Post
=)) si cre'ca nici ulei nu mai mananca!

on: iar mah discutia asta? ventilator de calculator de admisie.. )
ulei nu mi-a papat nici un gram pana acum
ovidello13 is offline   Reply With Quote
Old 01-01-10, 21:07   #10
pturbo23

Stage 2
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 65
Default Re: Turbine Electrice

dyno a facut cineva?
pturbo23 is offline   Reply With Quote
Old 01-01-10, 21:21   #11
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: Turbine Electrice

turati masina si puneti mana in capul admisiei, sau carbului daca e cazul. vedeti cam ce aspiratie are motorul de la 3000rpm in sus. dupa aceea stati stramb si judecati drept: are coolerul ala de calc puterea sa forteze aer in plus peste ceea ce aspira motorul deja?
__________________
From WTF to DIY to OMG
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 01-01-10, 21:37   #12
ovidello13

Stock
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 9
Default Re: Turbine Electrice

Quote:
Originally Posted by mistreku View Post
turati masina si puneti mana in capul admisiei, sau carbului daca e cazul. vedeti cam ce aspiratie are motorul de la 3000rpm in sus. dupa aceea stati stramb si judecati drept: are coolerul ala de calc puterea sa forteze aer in plus peste ceea ce aspira motorul deja?
nu. dar il ajuta putin sa traga aerul mai usor. si nu va ganditi ca cu acest ventilator face loganul avion ci pur si simplu il ajuta sa respire putin mai bine echivalent cu un filtru sport(poate mai putim ), nu ii baga aer pe gat, ca sa ma exprim asa
ovidello13 is offline   Reply With Quote
Old 01-01-10, 21:42   #13
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: Turbine Electrice

la ralanti poate.. altfel, doar obtureaza traseul admisiei si ii scade randamentul. filtru sport - da, il ajuta sa respire mai bine. "ingineria" ta cu ventilator pe admisie doar il restrictioneaza. ce volum de aer crezi tu poate sa bage un ventilator? si ce volum de aer crezi ca poate sa aspire un motor la 7000rpm?
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 01-01-10, 22:05   #14
beck

Stage 5
 
beck's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,108
Default Re: Turbine Electrice

vad ca tot continui cu prostia.

motorul tau de 1,4L la ralanti trage 1,4L X 900 pe minut =1260 L de aer. ventilatorul tau de calculator nu impinge nici macar 100L/minut.

m-am cam saturat de toti corijentii la fizica care revolutioneaza functionarea motoarelor.

ma mai uit pe forumuri auto straine dar nu am vazut niciodata atata prostie, chiar suntem un popor atat de retardat?
__________________
INOXWORKS

480 hp/t
beck is offline   Reply With Quote
Old 01-01-10, 22:12   #15
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: Turbine Electrice

nu cred ca suntem un popor retard, doar unul sarac, si toti vor sa faca din caca bici si sa si pocneasca daca se poate. dar totusi, o umbra de bun-simt daca ai, iti dai seama ca o mizerie de ventilator nu poate sa bage aer mai mult decat ar trage un motor de 1.4L.
mistreku is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -