Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Generalitati tuning

Generalitati tuning Tuning, Sfaturi utile, Trend-uri, Noutati, Discutii, Generalitati

Reply
 
Thread Tools
Old 17-06-08, 15:41   #1
~ EWN ~

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 811
Member of:
[PEUGEOT]
Default Top cele mai bune masini!

Sa facem un top si despre cele mai bune masini, ca de cele mai proaste sa tot vorbit pana acum .

Veniti cu argumentele solide, si nu judecati o masina dupa aspect!

Deci, din punctul vostru de vedere, ce masina o catalogati drept o masina buna, si mai ales de ce?
~ EWN ~ is offline   Reply With Quote
Old 18-06-08, 12:54   #2
Dripci

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 628
Default Re: Top cele mai bune masini!

Hai ca incep eu :
Toyota Century
http://en.wikipedia.org/wiki/Toyota_Century#References
Dripci is offline   Reply With Quote
Old 18-06-08, 14:15   #3
aktymel

Stage 2
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 44
Default Re: Top cele mai bune masini!

cea mai buna masina de pana acum .. pot spune ca a fost dacia 1310 DA !! batrana dacie ... care a avut-o toata lumea ... pe care a invatat sa conduca .... care daca se strica ceva la ea ... suflai in jigler si gata ... si lista poate continua .. la cat de usor se putea repara si intretine o dacie ... In zilele noastre deh .... au aparut o multitudine de producatori/furnizori/reprezentanti a N marci de masini bune.... cea mai buna masina este accea care o ai ... nu crezi ? nimeni nu cred ca zice : Bai frate mi-am luat logan si e nasol... sa nu iti iei asa ceva ... ca e belea ... SAU poate ca zice ...
nu vreau sa intru in polemici si critici asupra unor marci .... dar acest lucru implica multe chesti : fiabilitate/rezistenta la uzura in timp/piese relativ ieftine (desi nu cred ca daca ai bani de BMW nu ai bani sa schimbi placutele care costa nu mai putin de 1.000 de ron).... lista poate continua .... intelege cineva ce vreau eu sa spun ???
Cea mai buna masina e accea pe care o ai !! Si de care te bucuri de fiecare data cand te urci la volan !!!
aktymel is offline   Reply With Quote
Old 18-06-08, 14:26   #4
78KLM

Stage 5
 
78KLM's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 350
Default Re: Top cele mai bune masini!

cea mai buna masina a fost mercedes cobra w123 : rezistenta, fiabilitate, comfort, la capitolul consum ..nu prea ( tehnologie anii 70` combinata cu masa mare a masinii ) in rest numai de bine..te chinuiai sa o strici....avea pentru anii aia ABS si A.C wooow, deci judecati si voi .
78KLM is offline   Reply With Quote
Old 18-06-08, 17:47   #5
~ EWN ~

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 811
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Top cele mai bune masini!

Quote:
Originally Posted by aktymel View Post
.... cea mai buna masina este accea care o ai ... nu crezi ? nimeni nu cred ca zice : Bai frate mi-am luat logan si e nasol... sa nu iti iei asa ceva ... ca e belea ... SAU poate ca zice ...
e accea pe care o ai !
Pai sunt unii care spun adevarul si recunosc ca masina lor nu e buna (daca e cazul), nu mereu toti isi lauda masina care o au.... un exemplu concludent este acesta din editia de astazi a ziarului Cancan:

http://www.cancan.ro/2008-06-18/Bent...a-jalnica.html

Ce parere aveti?
~ EWN ~ is offline   Reply With Quote
Old 18-06-08, 18:58   #6
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Top cele mai bune masini!

Lancia Delta... pentru ca WRC se identifica cu Lancia Delta, pentru ca nicio alta masina nu a distrus competitia in WRC cum a facut-o Lancia Delta.

Altfel, Saab 9-3 mi-e foarte aproape de suflet, la fel si Peugeot 407, si Citroen C6, si Alfa 166 si Alfa 145 si ... si.... uof
__________________

Official Porsche hater.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 18-06-08, 19:44   #7
~ EWN ~

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 811
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Top cele mai bune masini!

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
Lancia Delta... pentru ca WRC se identifica cu Lancia Delta, pentru ca nicio alta masina nu a distrus competitia in WRC cum a facut-o Lancia Delta.

Altfel, Saab 9-3 mi-e foarte aproape de suflet, la fel si Peugeot 407, si Citroen C6, si Alfa 166 si Alfa 145 si ... si.... uof
Intr-adevar o masina exceptionala la vremea ei, astept cu nerabdare sa vad si noua Lancia Delta, si sunt curios de ce motorizari va dispune....

ON: Printre cele mai bune masini as propune si Toyota Avensis, o masina foarte rezistenta, si fiabila, am mers inclusiv cu primul model si mia lasat o impresie foarte buna mai putin calitatea materialelor de la primul model....in rest per total mi se pare o masina buna.
~ EWN ~ is offline   Reply With Quote
Old 18-06-08, 20:55   #8
procos
Toyota Driver

Stage 3
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 90
Member of:
[Toyota]
Default Re: Top cele mai bune masini!

Vă salut ! Foarte bună iniţiativa deschiderii acestui topic. Din punctul meu de vedere titlul este vag, deoarece nu ştim la ce maşini să ne referim, la cele mai fiabile, la cele mai comfortabile etc.
Dacă este să discutăm despre fiabilitate, cred ca Volvo P1800S este un bun exemplu, uitaţi aici un link interesant http://www.canadiandriver.com/articl...olvo-p1800.htm. Proprietarul declara ""It's never let me down," Irv says of the P1800. "It's always started, I drive it 12-months a year through sun, rain and snow, and I don't let anyone drive my cars...ever!!".
O maşină care cred eu că īmbină foarte bine fiabilitatea cu comfortul, este Mercedes W140, aceasta nemaiavānd nimic de demonstrat. Să nu uităm de Mercedes W124 care trece usor de 500.000 km.
Despre japoneze, nu cred că mai are rost să scriu ceva.
procos is offline   Reply With Quote
Old 19-06-08, 01:01   #9
300zxtt

Stage 5
 
300zxtt's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,952
Default Re: Top cele mai bune masini!

Quote:
Originally Posted by procos View Post
O maşină care cred eu că īmbină foarte bine fiabilitatea cu comfortul, este Mercedes W140, aceasta nemaiavānd nimic de demonstrat. Să nu uităm de Mercedes W124 care trece usor de 500.000 km.
Despre japoneze, nu cred că mai are rost să scriu ceva.
de aceasi parere sunt si eu....w140 e cel mai bine construit mercedes de pana acum si apoi urmeaza w124, care si acum dupa mai bine de 23 de ani de la lansare se tine foarte bine
300zxtt is offline   Reply With Quote
Old 17-07-08, 11:27   #10
Jesse
VW Driver

Stage 3
 
Jesse's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 91
Member of:
[VW]
Default Re: Top cele mai bune masini!

Shelby Mustang GT500E, masina in stil clasic, foarte performanta si speciala.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	20060712-f15 shelby mustang gt500e.jpg
Views:	160
Size:	179.7 KB
ID:	592577  
Jesse is offline   Reply With Quote
Old 26-07-08, 23:46   #11
KillerINC

Stage 5
 
KillerINC's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 3,212
Member of:
[Street 4 Cars]
[ALFA ROMEO]
[RENAULT]
Default Re: Top cele mai bune masini!

Quote:
Originally Posted by Jesse View Post
Shelby Mustang GT500E, masina in stil clasic, foarte performanta si speciala.

subscriu
KillerINC is offline   Reply With Quote
Old 27-08-08, 16:40   #12
vaxx

Stage 1
 
vaxx's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 13
Default Re: Top cele mai bune masini!

Salut! Dupa parerea mea sunt multe masini bune, majoritatea nu le-am detinut, dar am avut oportunitatea sa le incerc sa le repar, sa le imbunatatesc. Daca luam fiabilitate la bani putini, constructie simpla si performanta adecvata as putea mentiona Opel Astra 1.6, 2.0 si Gsi. (1992->). Alte ar fi Toyota corolla 1.6 G6 (1997-2001), Honda Civic 1.5 si 1.6 lsi (coupe). Numai bine. Keep on rolling......
vaxx is offline   Reply With Quote
Old 30-08-08, 03:22   #13
200SX
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
200SX's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 5,015
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Top cele mai bune masini!

Cea mai buna masina la ce?
la carat cartofi
la mers xxxxxx Km fara sa ai probleme
la agatzat
la ajuns la cabana din varful muntelui.


pt fiecare scop de intrebuintare se poate alege o cea mai buna masina.

pt mine cea mai buna pana acuma este 200SX-ul
200SX is offline   Reply With Quote
Old 30-08-08, 08:11   #14
vaxx

Stage 1
 
vaxx's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 13
Default Re: Top cele mai bune masini!

Ai dreptate se pot mentiona o gramada.
vaxx is offline   Reply With Quote
Old 06-11-08, 00:28   #15
giovanny2dss

Stage 2
 
giovanny2dss's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 64
Default Re: Top cele mai bune masini!

eu as adauga pentru anii 80-90 bmw ursulet... o masina fiabila... daca va interesati aflati si de ce; audi 80 care am avut si sunt si acum dupa ce nu o mai am foarte multumit de ea la toate capitolele (super tabla, super motor, super stabilitate) si passatu' ala din 90-91 sau cand au fost... si acum daca ai una de afara spre exemplu bagi un ban in ea sa umblii la mecanica un pic o ai o gramada de timp si tragi de ea de nu iti vine sa crezi...
giovanny2dss is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -