Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Generalitati tuning

Generalitati tuning Tuning, Sfaturi utile, Trend-uri, Noutati, Discutii, Generalitati

Reply
 
Thread Tools
Old 01-03-11, 00:42   #46
trochi_jr

Stage 4
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 292
Default Re: Cromat Jante Aluminiu

exista 2 procedee, cel clasic, prin baie de crom si intainte piesele sunt bagate in alte bai, nichelare, cuprare dupacare cromare, ce dureaza mult si bine si fara defecte si mai este sistemul de "vopsire" prin depunerea unui strat de argint peste piesa (cromeplating, silverplating, and so one) acel strat fiind activat ulterior de 2chimicale component, plusul la aceasta varianta este pretul intre 5-8euro/decimetru2. dejavantaje : se poate exfolia daca nu este apicat cum trebuie, daca culoarea de baza a fost data prost si este "coaja de portocala" asa o sa iasa si cromul. Sper sa fi ajutat cu ceva
trochi_jr is offline   Reply With Quote
Old 10-03-11, 18:19   #47
alexutzzzu1

Stage 5
 
alexutzzzu1's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 989
Default Re: Cromat Jante Aluminiu

legat de jante, cine vrea crom adevarat trebuie sa polisheze suprafata pe care o doreste cromata pana la efectul de oglinda si asa va iesi si cromul, altfel iese un simplu argintiu, daca suprafata e poroasa, cum a zis cineva mai sus. si e de preferat varianta clasica (desi nici aceasta varianta nu se mai practica dupa aceeasi reteta ca acum 30 de ani de exemplu din cauza normelor ''eco'' de azi, nu se mai folosesc aceleasi ''ingrediente''). dupa parerea mea, alte metode decat cromarea in baie nu sunt de luat in calcul. si daca e vorba de aluminiu, piesa trebuie bagata intai in baie de cupru, care prinde bine pe aluminiu si apoi nichel=>crom sau direct chrom, care prind bine pe cupru, cromul direct pe aluminiu nu prinde. dar polishul in prealabil face toata treaba.
__________________
VW Corrado 1.8 20VT

Last edited by Gabi; 10-03-11 at 22:21.
alexutzzzu1 is offline   Reply With Quote
Old 26-09-11, 20:59   #48
CROMARI

Stock
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 7
Default Re: Cromat Jante Aluminiu

Pentru cei interesati cromez orice pe orice suprafata,masina este adusa din America de la spectrachrome pentru cei care stiu despre ce vorbesc.Cromarea se poate face in mai multe culori.Nu se exfoliaza.Un set de jante costa intre 250-300 euro depinde de dimensiune.Eu sunt din cluj pentru mai multe detalii sunati-ma la nr de tel 0753.558.707.Pretul la cromat il stiu numai pentru jeante pentru altceva nu stiu inca ca deabia acuma mi-am adus masina si nu am apucat sa fac niste preturi
CROMARI is offline   Reply With Quote
Old 26-09-11, 23:09   #49
Yackone
Peugeot Driver

Stage 5
 
Yackone's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,136
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Virtual Tuning]
[Freehand Design Usergroup]
[A.C.S. Speedline Motorsport]
[PEUGEOT]
[4Rally]
[Design Team]
[SKODA]
[VW]
Default Re: Cromat Jante Aluminiu

Quote:
Originally Posted by CROMARI View Post
Pentru cei interesati cromez orice pe orice suprafata,masina este adusa din America de la spectrachrome pentru cei care stiu despre ce vorbesc.Cromarea se poate face in mai multe culori.Nu se exfoliaza.Un set de jante costa intre 250-300 euro depinde de dimensiune.Eu sunt din cluj pentru mai multe detalii sunati-ma la nr de tel 0753.558.707.Pretul la cromat il stiu numai pentru jeante pentru altceva nu stiu inca ca deabia acuma mi-am adus masina si nu am apucat sa fac niste preturi
Ai reusit sa cromezi ceva pana acum. Niste poze cu ceva lucrari ar fi binevenite.
Yackone is offline   Reply With Quote
Old 28-09-11, 18:18   #50
CROMARI

Stock
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 7
Default Re: Cromat Jante Aluminiu

Saptamana asta o sa cromez o pereche de jante si o sa pun poze dar si un filmulet pe care sa se vada cum au fost facute
CROMARI is offline   Reply With Quote
Old 02-01-12, 00:50   #51
RRRazvan

Stage 1
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 14
Default Re: Cromat Jante Aluminiu

Quote:
Originally Posted by CROMARI View Post
Saptamana asta o sa cromez o pereche de jante si o sa pun poze dar si un filmulet pe care sa se vada cum au fost facute
Mai este valabil?
RRRazvan is offline   Reply With Quote
Old 17-01-12, 19:55   #52
CROMARI

Stock
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 7
Smile Re: Cromat Jante Aluminiu

Quote:
Originally Posted by RRRazvan View Post
Mai este valabil?
Da mai este valabil
Ce te-ar interesa sa cromezi?
CROMARI is offline   Reply With Quote
Old 17-01-12, 19:57   #53
CROMARI

Stock
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 7
Default Re: Cromat Jante Aluminiu

Quote:
Originally Posted by Yackone View Post
Ai reusit sa cromezi ceva pana acum. Niste poze cu ceva lucrari ar fi binevenite.
As pune niste poze dar problema e ca nu stiu cum.
CROMARI is offline   Reply With Quote
Old 17-01-12, 20:01   #54
CROMARI

Stock
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 7
Default Re: Cromat Jante Aluminiu

Quote:
Originally Posted by CROMARI View Post
As pune niste poze dar problema e ca nu stiu cum.
Azi am dat baza pe mai multe obiecte pe maine o sa dau cromul si o sa chem pe cineva care stie sa puna poze pe forum
CROMARI is offline   Reply With Quote
Old 17-01-12, 20:44   #55
RRRazvan

Stage 1
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 14
Default Re: Cromat Jante Aluminiu

Quote:
Originally Posted by CROMARI View Post
Da mai este valabil
Ce te-ar interesa sa cromezi?
4 Jante de 20". Ele au fost cromate, dar intre timp s-au patat si exfoliat. Daca le cromez din nou, vreau sa stiu si cat rezista, ce garantie am, etc. Lasa-mi o adresa de email sa-ti arat cum sunt acum si cum erau noi.
RRRazvan is offline   Reply With Quote
Old 18-01-12, 16:30   #56
CROMARI

Stock
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 7
Default Re: Cromat Jante Aluminiu

Quote:
Originally Posted by RRRazvan View Post
4 Jante de 20". Ele au fost cromate, dar intre timp s-au patat si exfoliat. Daca le cromez din nou, vreau sa stiu si cat rezista, ce garantie am, etc. Lasa-mi o adresa de email sa-ti arat cum sunt acum si cum erau noi.
Adresa de mail este europaleti2010@yahoo.com
Cromul pe care il dau eu nu se exfoliaza si nu se pateaza dar pentru mai multe detali uita-te pe site-ul http://www.sprayonchrome.com/superadhesion3.html
ca sa iti faci o idee.Masina de cromat de la ei am cumparat-o
CROMARI is offline   Reply With Quote
Old 29-01-13, 16:46   #57
paullatzo

Stock
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 1
Default Re: Cromat Jante Aluminiu

nichelm cromam jante auto id mes la fel ca aici pt mai multe detalii
paullatzo is offline   Reply With Quote
Old 09-02-13, 00:08   #58
Catalin93

Stage 2
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 31
Default Re: Cromat Jante Aluminiu

Si totusi se pot croma !
0723265305
Catalin93 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -