Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Generalitati tuning

Generalitati tuning Tuning, Sfaturi utile, Trend-uri, Noutati, Discutii, Generalitati

Reply
 
Thread Tools
Old 15-06-14, 09:27   #1
01mihaitza

Stock
 
Join Date: Jun 2014
Posts: 1
Default folie auto nelamurire

Salut. Am si eu o nelamurire cu folia auto de pe masina mea. Mi-am pus folie pe spate transparenta 5% si pe fata 70% asta scrie in acte. Dar pe geam la folia de pe fata imi scrie transparenta 85%. De ce nu scrie 70 ca in acte? Astept un raspuns.
01mihaitza is offline   Reply With Quote
Old 20-06-14, 02:01   #2
Makaay

Stage 1
 
Join Date: Dec 2013
Posts: 11
Default Re: folie auto nelamurire

Pe fata numai ai voie folie deloc,deci nustiu cat de buna e omologarea !
Makaay is offline   Reply With Quote
Old 16-07-14, 11:08   #3
AutoKappa

Stage 1
 
Join Date: Jan 2014
Posts: 24
Default Re: folie auto nelamurire

Quote:
Originally Posted by 01mihaitza View Post
Salut. Am si eu o nelamurire cu folia auto de pe masina mea. Mi-am pus folie pe spate transparenta 5% si pe fata 70% asta scrie in acte. Dar pe geam la folia de pe fata imi scrie transparenta 85%. De ce nu scrie 70 ca in acte? Astept un raspuns.
Salut. In privinta foliei pe geamurile din fata este foarte greu deoarece in legislatia rutiera scrie foarte clar ca acele gemuri nu trebuie osbtructionate pentru o vedere mai buna a soferului. In general daca iti pui folie pe geamurile din fata trebuie sa aiba o transparenta cat mai mare deoarece risti sa ti se ia certificatul de la masina. In princiupiu pe geamurile laterale spate poti sa pui transparenta cat mai scazuta dar pe luneta si geamurile fata transparenta trebuie sa fie cat mai crescuta ca domni politisti sa nu iti faca probleme. Iar in privinta actelor nu trebuie sa te duci la oricine sa iti pui folie deoarce in momentul actual aceste certificate de omologare se fac pe banda rulanta si oricine iti poate da si iti poate zice ca ai omologare valabila. Sfatul meu este sa te duci la un service autorizat pentru a-ti aplica folia pe geamuri deoarece acolo ti se poate explica si de ce se pune asa si pentru o rezistenta de lunga durata a foliei aplicate pe geamuri.
Transparenta pe geamurile din fata : 85%
Transperenta geamuri spate: 60%
Transparenta luneta: 85%
Aici poti citi mai multe informatii http://www.rarom.ro/RO/article--Atel...olie--298.html
AutoKappa is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -