Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Generalitati tuning

Generalitati tuning Tuning, Sfaturi utile, Trend-uri, Noutati, Discutii, Generalitati

Reply
 
Thread Tools
Old 12-04-07, 00:08   #1
Kalastar

Stage 3
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 168
Default filtre sport--Diferente

salut!

ma intereseaza daca poate cineva sa ma lamureasca despre diferentele existente intre tipurile de materiale din care sunt facute filtrele: burete, bumbac, etc!

am crascolit prin forum dar nu am gasit nimic semnificativ!

multumesc!
__________________
Drive safe!......But NEVER slow!!!!!
Kalastar is offline   Reply With Quote
Old 15-09-07, 00:32   #2
AlliedComposites


Stage 5
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,083
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: filtre sport--Diferente

dupa mine mergi cu K&N... am avut la toate masinile, si la fiecare am avut filtrul jos de tot in masca din fata, si mereu se uda si se umplea de zapada... si aici in canada, avem o tona de zapa, pentru cam 6 luni pe an de multe ori am mers pe autostrada la drum lung, sau prin oras, si cand am oprit filtrul era doar un bulgare urias de zapada si gheata, masinile au mers de fiecare data fara pic de ezitare... am scos filtrul dupa cateva drumuri lungi, si nu era pic de apa pe teava dupa filtru... doar UN pic de abur se condensase putin mai jos de filtru, atat!

dupa mine mai toate filtrele sunt la fel... dar daca vrei ceva care garantat sa tina la abuz, mergi pe k&n si fi fericit. Multe din filtrele ieftine se rup sau se dezlipesc deci ai grija....
AlliedComposites is offline   Reply With Quote
Old 15-09-07, 21:31   #3
Puya^WRX
PARTICIPANT CURSE


Stage 5
 
Puya^WRX's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 369
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Tuning International]
[Kamikaze Racing Team]
[FORD]
Default Re: filtre sport--Diferente

Eu am tot K&N pe un mondeo diesel......dupa mine creq K&N este nr 1 in lume....il vezi in america la toate mashinile de curse.....iti da garantie 1.000.000 de mile...adik 1.600.000 care nu cred ca ai cum sa-i faci......eu is foarte multumit,....respira mai bine si are un sound frumos.
__________________
Puya^WRX is offline   Reply With Quote
Old 18-09-07, 14:50   #4
200SX
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
200SX's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 5,015
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: filtre sport--Diferente

eu am auzit o teorie ca ar fi filtre care nu necesita sa fie unse cu nici o substanta, si filtre care necesita o preungere, si am auzit ca din cauza celor care necesita sa fie unse se imbacseste debitmetru mai repede......
toate astea sunt la nivelul de zvon nu am testat sa vad daca asa este
200SX is offline   Reply With Quote
Old 20-09-07, 20:27   #5
AlliedComposites


Stage 5
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,083
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: filtre sport--Diferente

Quote:
Originally Posted by 200SX View Post
eu am auzit o teorie ca ar fi filtre care nu necesita sa fie unse cu nici o substanta, si filtre care necesita o preungere, si am auzit ca din cauza celor care necesita sa fie unse se imbacseste debitmetru mai repede......
toate astea sunt la nivelul de zvon nu am testat sa vad daca asa este
daca ai filtrul undeva unde o sa stea curat tot timpul, si nu o sa se stropeasca cu apa, noroi, zapada, etc, atunci alea fara ulei sunt bune.

chestia cu imbacseala vine de la aia fraieri care cand re-ung filtrul dau cu o tona de spay.... daca filtrul o sa ti se murdareasca, oricum o sa vrei sa-l cureti, deci as merge cu alea cu ulei... mie alea-mi plac, mai ales ca uleiul ajuta la a nu lasa apa sa treaca prin filtru
AlliedComposites is offline   Reply With Quote
Old 18-02-08, 16:26   #6
B-88-TZO

Stock
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 9
Default Re: filtre sport--Diferente

Salut...Am si eu o Skoda octavia Rs 2.0 TDI si as dori sa ii pun si eu un filtru sport...ce ma sfatuiti si unde as putea monta un astfel de filtru..Multumesc frumos
B-88-TZO is offline   Reply With Quote
Old 18-02-08, 19:13   #7
DarkJEDI

Stage 5
 
DarkJEDI's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 897
Member of:
[FORD]
Default Re: filtre sport--Diferente

filtrele sport sunt de doua tipuri.pt motoare turbo si pentru motoare aspirate. iti dai seama ca un diesel turbo trage f mult aer. cauta un kitt short ram cold air intake cu filtru uscat(preferabil de la o firma buna)cu ceva gen 600-800 m cubi pe ora.
DarkJEDI is offline   Reply With Quote
Old 19-02-08, 22:10   #8
only_4dan

Stage 5
 
only_4dan's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 996
Default Re: filtre sport--Diferente

as vrea sa imi pun si eu pe un mercedes w124 e220 benzina pana acuma am gasit urmatoarele:
k&n in carcasa originala pret 300ron
pilot conic70ron
simota conic 130ron
as dori si performante dar si un sound frumos
multumesc
__________________
DE CE SA BEI SI SA CONDUCI, CAND POTI SA FUMEZI SI SA ZBORI
only_4dan is offline   Reply With Quote
Old 25-02-08, 13:38   #9
robert_pantelimon
Audi Driver

Stage 5
 
robert_pantelimon's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 342
Member of:
[AUDI]
Default Re: filtre sport--Diferente

sal sunt eficiente un pic filtrele sau nu?
robert_pantelimon is offline   Reply With Quote
Old 25-02-08, 15:56   #10
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: filtre sport--Diferente

Quote:
Originally Posted by only_4dan View Post
as vrea sa imi pun si eu pe un mercedes w124 e220 benzina pana acuma am gasit urmatoarele:
k&n in carcasa originala pret 300ron
pilot conic70ron
simota conic 130ron
as dori si performante dar si un sound frumos
multumesc
k&n clar! vezi ca mai ai optiunile: green si pipercross, care sunt f bune. Si de la k&n poti sa pui un conic fara probleme... ceva mai scump, dar calitatea conteaza.
NU Pilot, NU Simota! de Simota nu am auzit lucruri rele... dar nu am incredere.
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 25-02-08, 23:15   #11
only_4dan

Stage 5
 
only_4dan's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 996
Default Re: filtre sport--Diferente

nici nu mai stiu de care sa pun\
sunt destul de multe, dar multe sunt si scumpe\
pun eu de careva pana la urma
only_4dan is offline   Reply With Quote
Old 26-02-08, 15:42   #12
bogmotorsport
VW Driver

Stage 5
 
bogmotorsport's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 748
Member of:
[VW]
Default Re: filtre sport--Diferente

salutare eu as vrea sa aflu care e diferenta dintre un filtru sport conic si cel sport pentru carcasa originala....unii spun ca dau cai in plus dar tare m-as mira ca cel care e in cutia originala sport ar da ceva cai in plus fata de cel normal care se afla in cutia originala...ma poate lamurii si pe mine cineva?as pune unul sport dar cel care se pune in cutia originala dar as vrea sa stiu daca merita investitia si ce beneficii ar aduce fata de unul normal
bogmotorsport is offline   Reply With Quote
Old 26-02-08, 22:52   #13
GanGxta

Stage 2
 
GanGxta's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 46
Default Re: filtre sport--Diferente

Eu mi-am pus Simota conic si sunt foarte multumit. Nu da multi cai in plus, asta sa fie clar, deci cca. 2-3HP, poate max 5 dar se simte diferenta, plus si suna frumos mai ales daca pui si o toba sport. Atat avantaj ai cu filtru sport care se baga in cutia originala ca nu mai trebe sa-ti schimbi filtru de aer la revizii dar in rest mare treaba nu prea face.
GanGxta is offline   Reply With Quote
Old 27-02-08, 14:11   #14
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: filtre sport--Diferente

nu cred ca un filtru iti da "cai in plus" doar ajuta motorul sa traga aer mai mult si mai rece... atat. iti imbunatateste amestecul pana unde poate pompa de benzina si ECU... de unde nu mai pot astea...
ceea ce se simte este acceleratia mai rapida, urca mai repede in ture.
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 27-02-08, 14:21   #15
algorunescu

Stage 4
 
algorunescu's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 299
Default Re: filtre sport--Diferente

Eu am un filtru green in cutie si s-a simtit diferenta de cand l-am pus. Raspunsul la acceleratie este mult mai bun si se tureaza mult mai usor. Cele conice nu prea sunt indicate in tara noastra mizerabila pentru ca nu filtreaza asa bine ca cele in cutie si spui papa la debitmetru repejor. Stiu mai multe persoane care au avut probleme din cauza lor.
__________________
Opel Astra Bertone 2.0 Turbo
algorunescu is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -