Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Generalitati tuning

Generalitati tuning Tuning, Sfaturi utile, Trend-uri, Noutati, Discutii, Generalitati

Reply
 
Thread Tools
Old 08-06-13, 18:02   #1
welder

Stock
 
Join Date: Jun 2013
Posts: 1
Default merg 2 turbine pe un motor TD?

am un ford mondeo break din 1996 si vreau sa pun un alt motor pe el.preferinta mea este un 1.9 sau 2.0 td.de la ce marci de masini as putea sa pun? dar as vrea inca o turbina care sa plece de la o anumita turatie...de ex 3000 de turatii sa cupleze.
se poate realiza asa ceva?incape motorul?as vrea sa fac pe dracu'n patru sa mearga.

astept raspunsuri
welder is offline   Reply With Quote
Old 08-06-13, 18:14   #2
phaeton
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
phaeton's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 954
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[SKODA]
Default Re: merg 2 turbine pe un motor TD?

Nu cunosc motorul de Ford.

Exista un TDI in Bucuresti care merge cu 2 turbine.
phaeton is offline   Reply With Quote
Old 08-06-13, 18:54   #3
p_vio46

Stage 5
 
p_vio46's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,680
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[2 Roti]
[RENAULT]
Default Re: merg 2 turbine pe un motor TD?

Quote:
Originally Posted by welder View Post
am un ford mondeo break din 1996 si vreau sa pun un alt motor pe el.preferinta mea este un 1.9 sau 2.0 td.de la ce marci de masini as putea sa pun? dar as vrea inca o turbina care sa plece de la o anumita turatie...de ex 3000 de turatii sa cupleze.
se poate realiza asa ceva?incape motorul?as vrea sa fac pe dracu'n patru sa mearga.

astept raspunsuri
Tu vrei un sistem bi turbo(cu o turbină mai mică care să plece de jos și una mai mare care să intre mai de sus), nu unul twin turbo(cu două turbine identice), e un pic mai greut de făcut dar nu imposibil. Depinde foarte mult cat vrei să bagi, mai ales că tu vrei să schimbi si motorul. Daca vrei să il si omologhezi e destul de complicat. Dacă vrei să alegi un motor altul decat cel din gama ford, te sfătuiesc să pui unul din gama vag de 1.9 tdi sau 2.0 tdi (vezi că sunt foarte multe motoare de acest gen modificate cu rezultate destul de impresionante si destul de fiabile, făcute la noi)dar si mai pretabil pentru un sistem bi turbo ar fi un 2.5 tot din gama vag, pentru o eficientă volumetrică mai bună. Cum a spus și colegul de mai sus in bucuresti e un TDI cu două turbine făcut pentru curse, deci se poate si la noi. Gāndeste-te cāt vrei să investesti pentru că nu e ieftin.
p_vio46 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -