Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Generalitati tuning

Generalitati tuning Tuning, Sfaturi utile, Trend-uri, Noutati, Discutii, Generalitati

Reply
 
Thread Tools
Old 24-10-08, 02:27   #436
kbull

Stock
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 3
Default Re: IONIZARE sau FOLIE-autorizata (pe geamuri)

pe langa toate aste ... cu geamu cu folie daca sare o piatra si se sparge ramane acolo il tine folia nu se face cioburi ca si la cele ionizate eu pe passatu meu am folie si fata si spate nusu care e gradu de vizibilitate da sunt negre taciune =) putin mai deschise pe fata ... da nu sunt in limitele rar-ului si ma oprit un garcea si comenta ca cei cu geamurile astea ... da aveam inca numerele de germania si i-am zis e a lu unchiumio frate e german pleaca inapoi in 2 zile ce vrei sa o dea jos ca sa circule in romania ? =) si am scapat sa vedem acum de cand am numere
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC00723.JPG
Views:	799
Size:	2.64 MB
ID:	680043  
kbull is offline   Reply With Quote
Old 25-10-08, 16:32   #437
madutz2006

Stage 5
 
madutz2006's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 1,764
Member of:
[Opel]
Default Re: IONIZARE sau FOLIE-autorizata (pe geamuri)

Quote:
Originally Posted by kbull View Post
pe langa toate aste ... cu geamu cu folie daca sare o piatra si se sparge ramane acolo il tine folia nu se face cioburi ca si la cele ionizate eu pe passatu meu am folie si fata si spate nusu care e gradu de vizibilitate da sunt negre taciune =) putin mai deschise pe fata ... da nu sunt in limitele rar-ului si ma oprit un garcea si comenta ca cei cu geamurile astea ... da aveam inca numerele de germania si i-am zis e a lu unchiumio frate e german pleaca inapoi in 2 zile ce vrei sa o dea jos ca sa circule in romania ? =) si am scapat sa vedem acum de cand am numere


si cand ai trecut pe la rar?? ce au zis cei de acolo??
madutz2006 is offline   Reply With Quote
Old 25-10-08, 21:52   #438
Bxenon

Stage 3
 
Bxenon's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 112
Default Re: IONIZARE sau FOLIE-autorizata (pe geamuri)

Quote:
Originally Posted by kbull View Post
pe langa toate aste ... cu geamu cu folie daca sare o piatra si se sparge ramane acolo il tine folia nu se face cioburi ca si la cele ionizate eu pe passatu meu am folie si fata si spate nusu care e gradu de vizibilitate da sunt negre taciune =) putin mai deschise pe fata ... da nu sunt in limitele rar-ului si ma oprit un garcea si comenta ca cei cu geamurile astea ... da aveam inca numerele de germania si i-am zis e a lu unchiumio frate e german pleaca inapoi in 2 zile ce vrei sa o dea jos ca sa circule in romania ? =) si am scapat sa vedem acum de cand am numere
pff ) ce tare ....."garcea" astia =))! da zimi si me pls . seara ..sau mai ales dak ploua....seara....vezi prin geamurile alea din fata? cu folia aia? k vad k e destul de inkisa. ??? a? stiu pe unu care are folie d`aia cea mai inkisa cu 5 % viz. si seara nu vede nimic ..tre sa deskida geamurile . =)) k si eu ash vrea sa`mi pun !
Bxenon is offline   Reply With Quote
Old 07-11-08, 17:42   #439
11KPO
Mercedes Driver

Stage 5
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,398
Member of:
[MERCEDES]
[2 Roti]
[LANCIA]
Default Re: IONIZARE sau FOLIE-autorizata (pe geamuri)

foliee parerea mea
11KPO is offline   Reply With Quote
Old 20-11-08, 20:32   #440
george_best_08

Stock
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 1
Default Re: IONIZARE sau FOLIE-autorizata (pe geamuri)

Salutare ! Am vazut ca aveti pareri impartite in ceea ce priveste folia si geamurile ioizate, ca utilizator de gemuri fumurii la opelul pe care mi l-am cumparat de curand singurul inconvenient ar fi ca se decoloreaza in timp si ca ai probleme cu politia eu am pe toata masina inclusiv geamuri fata folie neomologata, dar de vreo 2 saptamani fac astia razii in braila pt folii ,din ianuarie nu ma oprit unu pana luna asta,am si eu o sg nelamurire daca nu prezint actele ma citeaza sa aduc talonul la ei sau nu ?? ma poate lamuri cineva ??? pt ca nu imi covine masina fiind in leasing luata si va trebui sa merg la bucuresti dupa talon.Eu personal va recomand geamuri ionizate ca am pe cealalta masina cu toate ca se decoloreaza in timp dar se poate foarte frumos pune folii si se va vedea misto in continuare.
george_best_08 is offline   Reply With Quote
Old 23-11-08, 20:14   #441
zyxell

Stock
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 1
Default Re: IONIZARE sau FOLIE-autorizata (pe geamuri)

Salut la toata lumea ! vreau sa pun cea mai deschisa folie pe parbriz,va rog sa`mi spuneti daca stiti vreo firma care m-ar putea ajuta.nu conteaza din ce oras e, vin oriunde in tara . merci mult baieti ! bafta
zyxell is offline   Reply With Quote
Old 03-12-08, 02:53   #442
1nS4n3
Audi Driver

Stage 5
 
1nS4n3's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 399
Member of:
[AUDI]
Default Re: IONIZARE sau FOLIE-autorizata (pe geamuri)

Eu tocmai am dat foliile de pe fata si jantele alea "nenormale" jos ca sa imi treaca si mie maine in carte, "baietii" de la RAR, seria noului motor de pe masina... Si de ciuda o sa imi pun poimaine 95% si pe fata in loc de 50% sau cat era
1nS4n3 is offline   Reply With Quote
Old 08-12-08, 19:24   #443
ziko

Stage 2
 
ziko's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 69
Default Re: IONIZARE sau FOLIE-autorizata (pe geamuri)

Quote:
Originally Posted by xxdadixx View Post
Ionizarea nu tzine mult. La frecare incepe sa se duca in timp.
Eu am avut geamuri ionizate la Dacie (berlina) timp de 8 ani si nu am avut probleme,nu s-a sters,nu s-a decoloratClick image for larger version

Name:	S6301241.JPG
Views:	866
Size:	1.52 MB
ID:	722288
ziko is offline   Reply With Quote
Old 11-12-08, 17:40   #444
L_Francisc

Stock
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 8
Default Re: IONIZARE sau FOLIE-autorizata (pe geamuri)

Buna !

Am un 4x4 destul de lung, scaunele sunt rabatabile pe spate si adeseori transport obiecte voluminoase in spate deci...

Am pus pe geamurile spate lateral stanga si dreapta folii negre neomologate ( nu am pe luneta si nici pe fata). Este legal sa circul asa pe strada? Mai ales ca oricum prin geamurile de spate lateral sasa nu ma uit.

Si daca sunt oprit si ii caz de amenda si retinerea talonului daca le dau jos pe loc se mai retine talonul?(ca de amenda am inteles ca nu scap)
Va rog sa-mi raspundeti , ca trebuie sa plec in curand din tara (prin Vest) si nu as vrea sa am probleme cu legea dar nici sa le dau jos.


Multumesc .Locota Francisc
L_Francisc is offline   Reply With Quote
Old 11-12-08, 17:49   #445
ziko

Stage 2
 
ziko's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 69
Default Re: IONIZARE sau FOLIE-autorizata (pe geamuri)

Quote:
Originally Posted by L_Francisc View Post
Buna !

Am un 4x4 destul de lung, scaunele sunt rabatabile pe spate si adeseori transport obiecte voluminoase in spate deci...

Am pus pe geamurile spate lateral stanga si dreapta folii negre neomologate ( nu am pe luneta si nici pe fata). Este legal sa circul asa pe strada? Mai ales ca oricum prin geamurile de spate lateral sasa nu ma uit.

Si daca sunt oprit si ii caz de amenda si retinerea talonului daca le dau jos pe loc se mai retine talonul?(ca de amenda am inteles ca nu scap)
Va rog sa-mi raspundeti , ca trebuie sa plec in curand din tara (prin Vest) si nu as vrea sa am probleme cu legea dar nici sa le dau jos.


Multumesc .Locota Francisc
Salut.ti-as recomanda daca iesi din tara sa le dai jos ca sar putea sa ai probleme,tinand cont ca cu Garcea a nostri te mai inteleg dar cu cei din alte tari nu prea ai cu cine sa discuti....ei aplica legea...eu am iesit cu masina din tara si am stat cu ea un an in Italia si daca eram oprit de politie mi se cerea si omologarea eu avand folie pe luneta si laterale spate.....aici mai exista o varianta.....daca cunosti pe cineva care monteaza folie omologata te-ar putea ajuta cu o omologare si folia sa ramana la locul ei.....succes..
ziko is offline   Reply With Quote
Old 11-12-08, 18:16   #446
L_Francisc

Stock
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 8
Default Re: IONIZARE sau FOLIE-autorizata (pe geamuri)

Da cred ca asa o sa fac, o sa le dau jos. O sa pun o patura data viitoare ca sa nu ma vada nimeni :P Nu cunosc pe nimeni care le omologeaza si sa fac fals in acte , parca nu se merita Masina ii mai veche deci deocamdata nu stiu daca chiar se merita niste omologate.
L_Francisc is offline   Reply With Quote
Old 17-12-08, 14:18   #447
L_Francisc

Stock
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 8
Default Re: IONIZARE sau FOLIE-autorizata (pe geamuri)

Acum am o alta problema, trebuie sa dau jos folia , cum o dau jos fara sa ma chinui 10 ore cu lama, exista vreo metoda mai simpla?

Mersi !0
L_Francisc is offline   Reply With Quote
Old 17-12-08, 14:20   #448
cannavaro

Stage 5
 
cannavaro's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,238
Member of:
[DACIA]
Default Re: IONIZARE sau FOLIE-autorizata (pe geamuri)

ionizarea costa 250 de lei cu geamurile duse in brate sau 350 de lei daca te duci cu masina ( inclus dat jos si pus la loc) in Militari. Evident ptr Dacia Berlina, 4 laterale + luneta. 30% fata, 70% spate si luneta.
__________________
Dacia 1300 1979 / Dacia 1300 1979 / Dacia 1300 1981 / Golf III GTI / Golf III VR6
cannavaro is offline   Reply With Quote
Old 26-12-08, 22:59   #449
autoglass

Stage 4
 
autoglass's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 222
Thumbs up Re: IONIZARE sau FOLIE-autorizata (pe geamuri)

Quote:
Originally Posted by zyxell View Post
Salut la toata lumea ! vreau sa pun cea mai deschisa folie pe parbriz,va rog sa`mi spuneti daca stiti vreo firma care m-ar putea ajuta.nu conteaza din ce oras e, vin oriunde in tara . merci mult baieti ! bafta
Salut!

Autoglass Expert Service SRL
0341-447 448
Constanta
autoglass is offline   Reply With Quote
Old 06-01-09, 16:29   #450
BGY_Bogdy

Stage 5
 
BGY_Bogdy's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 373
Default Re: IONIZARE sau FOLIE-autorizata (pe geamuri)

Salut am eu pe a mea folie Lumar fata65% si spate 95% se vede super ok si politia daca sti sa le vb si vede ca nu esti prost de gura trece cu vederea daca vrei si esti din bucuresti te pot ajuta folia este omologata bine decat spate pt ca fata nu se da si este pusa perfecta pot spune si repede KIMEDO Impex SRL best
__________________
Vand Bara Spate Skoda Fabia Vand prelungire bara Polo 9N de la ABT
My Car=>https://forum.4tuning.ro/229-masina-mea-skoda/120486-skoda-fabia-inferno/page-6.html
www.GheTToTuning.ro
BGY_Bogdy is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -