Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Generalitati tuning

Generalitati tuning Tuning, Sfaturi utile, Trend-uri, Noutati, Discutii, Generalitati

Reply
 
Thread Tools
Old 07-02-07, 12:40   #1
DSG-u

Stage 3
 
DSG-u's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 93
Thumbs up Despre DSG (Direct Shift Gearbox)

Legat de articolul pe care l-ati publicat pe site nu stiu exact din ce data este dar pot sa va spun ca DSG-ul este disponibil si pe alte motorizari in afara de R32 si TT eu sunt fericitul posesor al unui VW Golf V 1.9TDI 105CP DSG iar obtional cu vreo 400 de euro se poate opta si pentru volanul multifunctional cu aceele clapete in spatele lui de undee se pot schimba manual treptele de viteze
Este adevarat ca la inceput cand am vazut in pliantele dealeru-lui optiunea DSG mi-am spus ce sunt eu handicapat nu-mi trebuie mie automata dar cum decizia finala nu imi apartinea iar una din conditiile pt care am primit banii pt aceasta masina era cutia automata nu am avut incotro si a trebuit sa aleg o cutie automata intradevar am ales-o pe cea piperta pt ca am platit in plus vreo 4000 de euro ma rog ... discutie poate continua
Cel mai interesant a fost in momentul in care am vrut sa ma obisnuiesc cu ea sa numai vorbim de cautatul pedalei de ambreiaj si mai era cateoata cand nimeream frana si nu vreau sa va mai spun dezastru dar cand te obisnuiesti si daca esti si putin indeemanatic si te mai si joci cu tiptronicu iti garantez ca merita, acum n-as mai da-o pe o cutie manuala iar cine se crede ca e mai usor sa conduci tiptronic decat manual se inseala iti ia ceva timp sa te obisnuiesti, sa nu mai vorbim de kich down acel buton miracuos de sub pedala de acceleratie care te pune in cea mai inferioara viteza posibila cu conditia sa nu depaseasca 4500 de rpm chiar daca de multe ori pt 3 sec da crede-ma ca te-am facut si cel mai intereseant este ca nu ai cu sa o distrugi pt ca e o cutie antiprost; daca de exemplu esti pe manual (tiptronic) si dai de maneta sau de clape (eu asa le zic) de mai multe ori decat ar trebui poti sa dai pana te saturi intervina regula "cu conditia sa nu depaseasca 4500 de rpm" sau in limita inferioara mai jos de 1500 dar daca mergi constant cu 80 la ora sa zic 30 de sec ea pune automat in viteza cea mai economa si aici interve o chetie care mie imi place stai in spatele unuia care merge cu 80 km/h tu stai lejer pt ca sti ce urmeaza se apropie din cotrasens deja sti timpul de raspuns al cutiei (care este de 0,02s pt o singura treapta daca trebuie sa schimbe din treapta a 6 in a 3 atunci e mai mare) apesi pana la capat inclusiv kich down (sau cum s-o scrie chik down ma rog) intervine regula si ai plecat fara sa smucesti fara sa gresesti treapta lejer ai plecat (aici nu vreau sa-i jignesc pe cei cu experienta in a gresi treapta ded viteza).
Sper ca nu v-am plictivit vroiam sa va impartasec cateva cuvinte deespre experienta mea cu DSG-u creded-ma ca merita
In final vreau sa adaug ca aceasta cutie are avantajele ei dar si dezavantaje eu unul iubesc si cutias manuala ma descurc la fel de bine si cea manuala probabil voi pune si un filmulet de pe Valea Oltului cu limbaj ded arghelean ) care mie imiplace, filmat de unchiu' Frank prietenul meu

Va saluta cu drag,

Cristi L

To be continued
__________________
Yoo
DSG-u is offline   Reply With Quote
Old 07-02-07, 17:03   #2
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: Despre DSG (Direct Shift Gearbox)

Felicitari

Se spune "kick down" dar eu unul o consider mai degraba kitsch down

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 07-02-07, 17:27   #3
Morro

Stage 5
 
Morro's Avatar
 
Join Date: Jul 2003
Posts: 1,078
Default Re: Despre DSG (Direct Shift Gearbox)

fara suparare ... kick down-ul de la GTI mi s-a parut ca taie foarte mult din placerea masinii ...
Morro is offline   Reply With Quote
Old 07-02-07, 21:20   #4
BYG'u
VW Driver

Stage 5
 
BYG'u's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 501
Member of:
[VW]
[Anonymous Motorsport ]
Default Re: Despre DSG (Direct Shift Gearbox)

oare or fi prosti aia de la vw si nu numai de pun pretul mai mare la DSG dekt la manuala ???? ....eu am DSG si ........e cu mult peste manuala (am avut golf IV gti cu manuala). !!!! ..
@nautilus.....si "kitsch down " -ul ala iti intra doar knd esti pe D care e pt economic , k dak esti pe S sau + - nu mai ai asa ceva asa k nu vad unde sa-l il folosesti asa de mult . oricum e o senzatie misto knd intra ala f misto.
BYG'u is offline   Reply With Quote
Old 08-02-07, 08:07   #5
dogarel

Stage 5
 
dogarel's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 563
Default Re: Despre DSG (Direct Shift Gearbox)

DSG = Dual shift gearbox.
Sunt 2 cutii intr-una:
- una e cuplata in treapta curenta de viteza
- cealalta e cuplata in treapta superioara
dogarel is offline   Reply With Quote
Old 12-02-07, 13:46   #6
DSG-u

Stage 3
 
DSG-u's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 93
Post Re: Despre DSG (Direct Shift Gearbox)

NAUTILUS nu stiu daca e kitsch down da cu siguranta e un lucru bun, sunt multi care nici nu stiau ca exista sub pedala lor de acceleratie asa ceva chiar daca detineau un automobil dotat cu acest buton, e inventat ca s-a inventat cu ani buni in urma si ajuta soferul in multe situatii nu vad de ce ar fi un "chici" iar acest topic nu l-am deschis pentru a raspunde la provocari iti respect parerea, am spus ca aceasta cutie cu aceste accesorii ajutatoare au si puncte bune si dedezavantaje

MORRO sunt fel si fel de persoane care au pareri diferite ca si pentru NAUTILUS iti respect parerea dar sincer mie sincer imi place sa-l folosesc de fiecare data si imi da o satisfactie deosebita

BIG'u as vrea sa te contrazic putin referitor la ce ai spus tu in topic, nu stiu cum e un GTI cu DSG esista unul in Oradea nu il cunosc pe tipul care il detine personal dar s-ar putea sa ai dreptate insa la TDI-ul meu kick down-ul intra si cand sunt in S si cand sunt pe manual e testata 100% nu-mi place sa vorbesc fara mine crede-ma; si totusi se poate sa ai dreptate totusi vorbim dee aceeasi masina dar concepute total altfel si s-ar putea sa ai dreptate sunt 95 de CP diferenta nu?

DOGAREL nu e "dual" ca e "direct" vorbim de prizaza directa adica o cutie cu dublu ambreiaj pinionul pentru viteza urmatoare este in priza directa pe pinion de acolo si timpul de 0,02 s pentru a schimba viteza
https://www.4tuning.ro/tuning/Direct-Shift-Gearbox.asp

Vreau sa mentionez in final ca nu am deschis acest topic dor din nevoia de a veni la mine sa vorbim discutii vreau sa vorbim de lucruri concrete testate si fara suparare daca e sa ma contrazica cineva sa vina cu argumente concrete testate nu auzite sau povestite; CONCRET

O zi buna,

Cristi L
DSG-u is offline   Reply With Quote
Old 13-02-07, 00:19   #7
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: Despre DSG (Direct Shift Gearbox)

Kick-down exista si la cutiile automate clasice, cu convertor de cuplu si angrenaje planetare, pentru a elimina efectul de schimbare a unei trepte superioare cand turezi la maxim (pt depasiri, urcarea rampelor etc) - aici e nevoie de turatie si de aceeasi treapta sau una inferioara. Se folosea un contact aflat la pedala de acceleratie, care era actionat la apasarea brusca a pedalei, de unde si denumirea.

Ii spun kitsch down deoarece modul in care functioneaza da impresia de carpaceala, de pacalire a mecanismului cutiei (cam in genul in care un piggy-back ECU pacaleste ECU-ul motorului), nu datorita functionalitatii

~Nautilus

Last edited by Nautilus; 13-02-07 at 00:21.
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 13-02-07, 10:37   #8
DSG-u

Stage 3
 
DSG-u's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 93
Post Re: Despre DSG (Direct Shift Gearbox)

Intradevar este vorba de pacalire dar cumva tre sa-i spui si cutiei ce vrei sa faci eu cred ca si motoarele moderne se bazeaza pe aceleasi principii
Tu vorbesti de cutii automate clasice dar sa nu uitam ca aceasta cutie este imbunatatita iar butonul si-a schimbat in timp functionalitatea iar cu functia "asistentza la urcare" pe care o poti comanda optional sau poate ca e inclusa automat nu siu sa-ti spun exact dar exista cu certitudine vitezaz inferioara se schimba si la sesizarea unei sarcini suplimentare
urci o panta nivelul pedalei de acceleratie este acelasi fara sa intervi asupra ei in momentul sesizazrii unei sarcini adica panta isi schimba inclinatia automat schimba atat superior cat si inferior
In S asta se simte foarte bine parca ai asculta o muzica nu simti nimic doar ca auzi cum se tureaza si iar scade iar creste si iar scade nivelul pedalei e acelasi videdza constanta e misto
Deci in final cutia asta nu o putem compara cu nici o alta pentru ca nu are termen de comparatie e altceva trebuie sa o ai ceva vreme sa te impresioneze nu e suficient doar sa o conduci o data ca n-ai ce sa vezi trebuie sa o ai
Ii pare rau ca nu esti unul din prietenii mei pt ca ei o conduc mereu cand ne mai imbatam seara mai facem cu schimbu azi tu nu bei maine tu si de fiecare data cand o conduce gaseste ceva interesant ce nu-l lasa sa doarma noaptea
Am facut dedja 30 000 km cu ea in dec a avut 1 an, 2 revizii n-am umblat la nimic e perfecta alte modele nu stiu cum sunt 1.6 am auzit ca-s cu ceva probleme daca ai un consultatnt bun nu te va lasa sa-ti iei o masina rea dar la o masina daca vrei sa fie adevarata tre sa ai grija de ea si sa-i arati lunar 1 mil pt intretinere si iti trebuie pasiune, rabdare, respect si da-i in gura da nu ca prostu

Deja deviem te salut NAUTILUS

Cristi L
DSG-u is offline   Reply With Quote
Old 13-02-07, 13:53   #9
Morro

Stage 5
 
Morro's Avatar
 
Join Date: Jul 2003
Posts: 1,078
Default Re: Despre DSG (Direct Shift Gearbox)

eu am condus o data ... si intr-adevar e FOARTE comoda si placuta la condus ... dar, repet, mi s-a parut ca taie din feeling-ul masinii, este totusi pana la urma o cutie automata ... adica: blana ... pauza .. ah ... blana ai zis? imediat domnu ... inferioara ... ia nenea accelereaza ... cred ca mai ales la GTI cuplul excelent la turatii joase ar permite fara probleme eliminarea kickdown-ului

(asta e parerea mea subiectiva dupa ce am condus doar o data GTI DSG, si sunt de acord ca altii ar putea sa nu fie de acord cu parerea mea)
__________________


... masina de familie in 5 usi ...
Morro is offline   Reply With Quote
Old 21-04-07, 23:43   #10
cristi_x

Stage 1
 
cristi_x's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 23
Default Re: Despre DSG (Direct Shift Gearbox)

ok...eu am o cutie manuala pe un 307...n-am condus niciodata DSG,doar automata clasik,care sincer mi-a placut...dar simplu fapt k acceleratia 0-100 km/h a unui gti se imbunatateste cu 0.3 sec utilzand cutia DSG ma face sa cred k e o cutie deosebita.De obicei manualele sunt mai rapide dar se pare k dsg depaseste manuala gti-ului.Da...s-a mai spus..are cuplata tot timpul treapta superioara...insa eu am auzit k tocmai din aceasta cauza la retrogradare nu e foarte rapida ptr k cutia trebuie sa parcurga mai multe etape (probabil 2) decat o cutie automata cu convertitor de cuplu.
Oricum ar fi,dsg-ul e o cutie deosebita...chiar si porche si bmw fac cercetari pentru a-si echipa modelele viitoare...desi eu cred ca SMG (de pe M3,M5,M6) este mai cool decat DSG.
cristi_x is offline   Reply With Quote
Old 23-04-07, 10:36   #11
VS-99-BYE

Stage 4
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 207
Default Re: Despre DSG (Direct Shift Gearbox)

Am si eu pe mondeo o automata cu clapete pe volan. E super tare senzatia cand schimbi treptele de viteza de pe volan. Iar in legatura cu obisnuitul si mie mi-a trebuit ceva timp cand am trecut de pe manuala pe automata (durashift, tiptronic nu stiu exact care e). Nu cred ca imi voi mai lua vreodata cutie manuala, e prea belea asta. Sa te poarte sanatos si fara evenimente. Bye.
VS-99-BYE is offline   Reply With Quote
Old 24-04-07, 21:55   #12
einstein1984

Stage 5
 
einstein1984's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 998
Default Re: Despre DSG (Direct Shift Gearbox)

DSG nu poate schimba in jos decat secvential (din 6 in 5 , din 5 in 4 si din 4 in 3), pe cand o manuala sare direct (din 6 in 3). Daca faci asta pe franare, nu e nici o problema, si nici la kick down nu e o problema (0,3 secunde pentru 3 schimbari la DSG fata de 0,4 secunde pentru 1 la manuala).
Ca istorie, Chrysler aveau cutie cu 2 ambreiaje in 1964, dar fiind controlata hidraulic nu era prea performanta.
DSG-ul lui Vw (desi e facuta de LUK)e o culme a tehnicii, o adevarata bijuterie mecanica, cu vreo 3 arbori coaxiali (unul intr-altul) si o schema cinematica diabolica. Cutia schimba mai rapid si MAI BINE decat un pilot foarte bun (nici nu are rost comparatia cu un sofer normal).
einstein1984 is offline   Reply With Quote
Old 24-04-07, 22:59   #13
cristi_x

Stage 1
 
cristi_x's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 23
Default Re: Despre DSG (Direct Shift Gearbox)

Quote:
Originally Posted by einstein1984 View Post
DSG nu poate schimba in jos decat secvential (din 6 in 5 , din 5 in 4 si din 4 in 3), pe cand o manuala sare direct (din 6 in 3).
Asta am vrut sa spun si eu,einstein...te-ai exprimat mai bine k mine...la asta ma refeream cand am zis k schimba mai lent in jos.Asta e un dezavantaj,zic eu, insa oricum e o cutie deosebita.Insa mai tre` lucrat la ea k sa accepte motoare cu cupluri mai mari...ptr a echipa modele mai puternice...ce fain ar fi un rs4 cu dsg....Grupul Audi asta face in prezent.
cristi_x is offline   Reply With Quote
Old 01-05-07, 12:41   #14
morbidraty

Stock
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 8
Default Re: Despre DSG (Direct Shift Gearbox)

da si eu vreau o masina dsg dupa vizionarea linkului de mai jos......ca venise vb de soferi experimentati....decat ca pe mine ma interesat daca sar putea pune aceasta cutie pe un astra bertone...dar nam primit raspuns....altceva...eu zic ca la ora actuala cutie DSG isi face toti banii ....vizionare placuta si astept sa vedem ce pareri aveti despre filmulet...

https://www.youtube.com/watch?v=gmMNRQ1GJ3o
morbidraty is offline   Reply With Quote
Old 07-05-07, 20:27   #15
einstein1984

Stage 5
 
einstein1984's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 998
Default Re: Despre DSG (Direct Shift Gearbox)

Electronica cutiei e integrata cu cea a motorului si a masinii (senzorii ABS, cei ai ESP etc). Transplantul artizanal e o utopie!
einstein1984 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -