Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Generalitati tuning

Generalitati tuning Tuning, Sfaturi utile, Trend-uri, Noutati, Discutii, Generalitati

Reply
 
Thread Tools
Old 28-12-09, 22:14   #46
shantzu

Stage 5
 
shantzu's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 6,372
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[Anonymous Motorsport ]
[FOTO]
[4Rally]
Default Re: Suspensii hidraulice

Raspunsul la intrebari e cam acelasi.
Daca nu esti in stare sa gandesti mai larg , nu e problema mea.
shantzu is offline   Reply With Quote
Old 28-12-09, 23:02   #47
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: Suspensii hidraulice

Probabil ,posibil ,cine stie , cum si in ce fel ar fi cam asa ....

.... Perna acea de aer care tine in locu arcului se umfla si desumfla ca o minge de 35 .Cand e desumflata logic ca e mai moale pt ca nu are mult aer inauntru ,cand se umfla se intareste , dar daca s a intarit nu inseamna ca e si performanta ca o suspensie normala ....

Multa lume s a plans de air ride pt ca masina isi pierde din calitati in timpu mersului odata cu montarea pernei de cauciuc care vine in locu arcului , la accelerare, la franare , stabilitate in curbe, trecerea peste denivelari sau gropi etc pt ca nu se inlocuiesc si alte parti din ansamblu suspensiei sa compenseze anumite lipsuri care vin in urma montarii sistemului air ride , sistem care multi il pun de show off , neglijand acest aspect si odata ce ai dat banii pe un kit care nu face decat sa urce si sa coboare masina e greu sa l inlocuiesti dupa .

Eu sunt interesat de un astfel de kit si de 1 an de zile tot citesc pe net , pana sa apara kit dedicat pt masina mea am vrut sa adaptez unu universal (il are de vanzare cel cu lowrideru din poze de pe pag anterioara) si nu am facut o pt ca este aproape imposbil sa mergi cu masina pe strada , tinand cont nu doar daca se intareste sau e moale , ci de o multitudine de aspecte ..in fine poate e cineva amabil din cei care au montat sa dea cateva impresii despre cum se comporta masina .

Sper Shantzu ca te am lamurit si daca vei continua sa postezi facand pe desteptu , adu argumente ,pana atunci Amin ,Doamne Ajuta !
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 30-12-09, 17:47   #48
PAK
VW Driver

Stage 5
 
PAK's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 469
Member of:
[VW]
Default Re: Suspensii hidraulice

la orice suspensie inaltimea este data de arcuri - in acest caz perne.
duritatea este data de amortizoare , deci faptul ca perna este mai umflata sau mai desumflata nu conteaza. de asemenea , balansul despre care spui ca apare la franare/accelerare este dat tot de amortizoare .

"parti din ansamblu suspensiei sa compenseze anumite lipsuri care vin in urma montarii sistemului air ride" - care sunt aceste parti? (nu imi spune bari de rigidizare fata/spate ca nu au nicio legatura cu airride-ul . daca sunt necesare , sunt necesare si cu si fara airride )


ca la orice suspensie , performanta se plateste. niciodata o suspensie FK de 200 euro nu va avea aceleasi performante ca un KW , Bilstein etc de 1000+.
acelsi lucru este valabil si pt sistemele airride. performantele se platesc. exista kit-uri race care pleaca de la 3000euro cu amortizoare Koni , Bilstein etc cu reglaje pe duritate ,air management electonic si care au performante apropiate daca nu egale cu coilovers.

Este adevarat , majoritatea care isi pun airride o fac pt show , nu pt performanta, dar asta nu inseamna ca aceasta nu se poate atinge. Daca vrei performanta , o poti avea si cu airride , doar ca ea costa
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	prod_vollbild.jpg
Views:	322
Size:	32.1 KB
ID:	1243762   Click image for larger version

Name:	v4bild.jpg
Views:	359
Size:	35.3 KB
ID:	1243765  
PAK is offline   Reply With Quote
Old 30-12-09, 19:07   #49
DjAlcohol
Sun Racers Member

Stage 5
 
DjAlcohol's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 316
Member of:
[Sun Racers]
[SEAT]
Default Re: Suspensii hidraulice

Foarte frumos pak-ule, chiar asteptam parerea unui avizat ca deja se comenta aiurea...auzi cand lasi masina se desumfla pernele si suspensia e moale
DjAlcohol is offline   Reply With Quote
Old 01-01-10, 10:56   #50
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: Suspensii hidraulice

Bine ca suntem toti golani si postam numai sa dam peste nas de fiecare data cand prindem ocazia ,curios cine are nasu mai tare .
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 18-01-10, 19:24   #51
cmasaiu
Banned

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 396
Default Re: Suspensii hidraulice

suspensia este achizitionata de aici http://www.streetbeatcustoms.com/200...ts/Air-Valves/

Acum sa spun si eu am facut cam 4000 km cu ea ce pot sa zic ca este ok, eu am o suspensie cu cantar (ca la tiruri ) performantele cresc simtitor suspensi anu este niciodata moale in mers este un pic mai rigida ca o suspensie stock dar mai moale un pic ca o suspensie sport deci undeva intre .Doua exemple 1 masina cand iei o curba tinde sa se las in interioru curbei ei aici intervine air rideu simte ca masina se lasa si echilibreaza presiune egala in perne deci masin tinde sa stea dreapta .2 cand pui frana brusca o suspensie normala se lasa foarte jos din amortizoare , arcuri ei aici intervine air rideu masina este mai ferma nu mai balaneseazaaderentza mai mare si una tare daca ai parcata masina ilegal si este lasata jos nu tio o poate ridica )) mai sunt multe avantaje vi le mai zic pe parcurs
cmasaiu is offline   Reply With Quote
Old 11-03-10, 23:07   #52
dmo.mihai
VW Driver

Stage 5
 
dmo.mihai's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 1,999
Member of:
[VW]
Default Re: Suspensii hidraulice

foarte tare ideea cu ridicatu masinii
ps: ne poate spune cineva costurile unei asemenea suspensie platite de el + costurile de montaj ?
dmo.mihai is offline   Reply With Quote
Old 22-11-10, 17:43   #53
Kaynarcka

Stock
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 2
Default Re: Suspensii hidraulice

Quote:
Originally Posted by Bogdan_ozzy View Post
Noroc!!! am vrut de mult sa va intreb asta : cat costa sa iti spui suspensii hidraulice.. sau cum li se spune .., pe ce masini si poate pune cat costa sa pui doar pe fata sau dak nu se poate asa .. cat costa sa-ti spui suspensii hidraulice pe toate cele 4 parti ...? va rog frumos sa ma ajutati si astept raspunsuri concrete!!! va rog frumos!!! Noroc

Uite aici lamurirea la intrebarea ta. Nu stiu daca iti este tarziu sau nu, eu am vrut sa te ajut.
Kaynarcka is offline   Reply With Quote
Old 22-12-10, 12:55   #54
Laurix

Stage 1
 
Laurix's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 23
Member of:
[Opel]
Default Re: Suspensii hidraulice

foarte frumos din partea lui Kaynarcka ia dat omului ce i-a trebuit
Laurix is offline   Reply With Quote
Old 13-06-12, 19:33   #55
twinki

Stock
 
twinki's Avatar
 
Join Date: Jun 2012
Posts: 1
Default Re: Suspensii hidraulice

Hai ca asta e tare
twinki is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -