Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Generalitati tuning

Generalitati tuning Tuning, Sfaturi utile, Trend-uri, Noutati, Discutii, Generalitati

Reply
 
Thread Tools
Old 24-08-10, 05:29   #1
DOGY@Style

Stage 3
 
DOGY@Style's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 133
Default Speed Density Tuning

Este cineva care foloseste Speed Density? As vrea sa stiu daca exista vr'un tuner pe la noi care poate face setarile necesare.
DOGY@Style is offline   Reply With Quote
Old 29-08-10, 16:45   #2
DOGY@Style

Stage 3
 
DOGY@Style's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 133
Default Re: Speed Density Tuning

Vad ca sunt ceva vizualizari si nici un reply...asa ca vin cu niste detalii...poate poate. Speed Density este o metoda de estimare a aerului admins in motor prin care calculatoru' genereaza cantitatea de benzina si aprinderea necesare functionarii motorului. Pt a folosi Speed Density este nevoie de montarea unui senzor IAT (intake air temperature) si a unui senzor MAP (manifold absolute pressure) si printr-un program compatibil care are in el niste grafica volumetrice se poate realiza un tuning al motorului. Tuningu' motorului se face prin modificarea acestor grafice. Am comandat tot ce trebuie pt a folosi Speed Density insa vreau sa stiu daca exista vreo firma sau persoana care a mai lucrat cu asa ceva si care poate realiza setarile necesare la perfectie. Din cate stiu io metoda asta mai e folosita si pe alte masini chiar din fabrica deci nu ar trebui sa fie asa greu de gasit cineva care se pricepe. Multumesc
DOGY@Style is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -