Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Generalitati tuning

Generalitati tuning Tuning, Sfaturi utile, Trend-uri, Noutati, Discutii, Generalitati

Reply
 
Thread Tools
Old 07-07-10, 03:52   #1
CosminTX

Stage 1
 
CosminTX's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 16
Cool 2010 Ferrari California Neagra , corectie!

Buna , e primul meu post pe situl asta , ma cheama Cosmin , sunt din Hunedoara , locuiesc in Texas din 2002. o sa incerc sa scriu pe romaneste dar s-ar putea sa mai mixez in engleza unii termeni legati de masina sau produse care le folosesc.
Ma ocup cu car detailing , m-as bucura daca pot ajuta prin articolele mele si experienta mea alti entuziasti in intretinerea masinii.
daca va plac genul asta de articol , sa-mi ziceti , lucrez pe masini de toate felurile , majoritatea is ferrari . Mersi`


2010 Ferrari California , negru. conditia vopselei se vede... si e nou din fabrica.
in acest proiect s-a urmarit reducerea sau eliminarea urmelor de machine- polish ( holograme) care se vad cand masina e in soare. s-a obtinut o corectie de 95% fata de conditia initiala.o sa trec prin tot procesul:
interiorul a fost curatat d epraf cu o pensula si dat cu protectie 303 protectant si pe piele meguiar`s cleaner conditioner.


se pare ca cei din fabrica au invatzat machine-polish pe masina asta...





sper ca ai inteles ideea, cam cum arata masina
sa vorbim de corectie: ... am folosit Flex DA (dual action-polisher) si 3m ultrafina cu ultrafina blue foam pad si am facut un test , iar rezultatul a fost bun.
bumpers au fost jalnici , deci a trebuit sa fac doua teste unul pe usa si unul pe bumper.
aici e rezultatul , primele 3 treceri cu Flex DA au fost cu presiune pe pad iar urmatoarele 2-3 au fost cu presiune minima sa fiu sigur ca nu las in urma urme de machine -polisher. t
toate testele facute pe masina au fost spreyate cu alchool pentru a fi sigur ca defectele nu au fost acoperite ci removed.





toata masina a fost polish cu aceasi cmbinatie si echipament iar dupa aceea am scos-o din garaj si am folosit snowfoam dar cu concentratie mare de detergent de bucatarie ca sa fiu sigur ca uleiurile din compound nu au umplut defectele .

ca si protectie am folosit optimum opti-seal pe toata masina inclusiv pe faruri.












CosminTX is offline   Reply With Quote
Old 23-03-12, 15:49   #2
adi28

Stage 3
 
adi28's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 160
Default Re: 2010 Ferrari California Neagra , corectie!

Acuma am vazut si eu link-ul....Betoon arata masina si am ramas uimit ce bine a iesit polishul. Felicitari.

Si eu am un volvo negru si am pe el niste urme de holograme, multe provenite de la spalatoriile auto, si as vrea sa nu se mai vada.Cum as putea scoate hologramele acelea de pe masina?

Multumesc
adi28 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -