Daca te uiti in far nu o sa vezi tenta de galben, daca te uiti pe lumina poriectata pe asfalt nu mai e aceeasi culoare, valabil pentru orice temperatura a culorii. Chiar si niste becuri cu halogen, noaptea par aproape albe dar lumina proiectata pe asfalt e galbuie.
Da, masinile cu xenon din fabrica folosesc 4300k si lumina este alba cu tenta de albastru dar si lupa joaca un rol important aici. Daca iti pui 4300k in far clar fara lupsa nu prea o sa existe niciun albastru.
Apropo, Philips Bluevision nu se compara cu kiturile HID, fie ele aftermarket la 50 euro. Sunt doar putin mai bine ca niste becuri cu halgoen la 15 lei doar ca au culoarea mai apropiata de alb.