Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Generalitati tuning

Generalitati tuning Tuning, Sfaturi utile, Trend-uri, Noutati, Discutii, Generalitati

Reply
 
Thread Tools
Old 02-04-10, 21:17   #1
mtfk

Stock
 
Join Date: May 2007
Posts: 4
Default Frane mai bune pentru ...

Sunt curios cum as putea sa imi modific o parte din sistemul de franare sau chiar tot sistemul de franare.

Care sunt cele mai bune modele de:
  • placute de frana
  • discuri de frana

si in ce ar consta si cum ar trebui sa imi modific tot sistemul de franare pentru Chevrolet Aveo 4 usi?
mtfk is offline   Reply With Quote
Old 03-04-10, 09:08   #2
spgbuc
Renault Driver

Stage 5
 
spgbuc's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 571
Member of:
[RENAULT]
[Echipa de sprijin]
Post Re: Frane mai bune pentru ...

In primul rand trebuie sa vezi care dintre marcile de profil au discuri/placute/etrieri pentru masina ta.
Apoi sa te decizi ce vrei cu exactitate doar discuri+placute sau tot sistemul etrieri/furtunase... daca iei tot sistemul ar trebui sa merite sa ai niste modificari consistente la motor parerea mea ca altfel nu vad rostul costului ridicat al sistemului de franare
Iar ca firme iti recomand brembo sau EBC (EBC am eu pe maina discuri ventilate+ perfotate+placute) daca vrei ebc da-mi un pm si discutam
__________________
spgbuc is offline   Reply With Quote
Old 03-04-10, 12:05   #3
mtfk

Stock
 
Join Date: May 2007
Posts: 4
Default Re: Frane mai bune pentru ...

Quote:
In primul rand trebuie sa vezi care dintre marcile de profil au discuri/placute/etrieri pentru masina ta
Ma intereseaza top 5 cele mai bune marci de profil pentru discuri/placute/etrieri (potrivite pt masina mea)

Cum reactioneaza discurile si placutele pe care ti le-ai pus pe masina (clio symbol?)? cum se simte diferenta la franare? + orice alt detaliu ar fi bine venit.

Nu am de ce sa modific motorul pentru ca nu am ce sa scot din el, ma intereseaza franarea in mod special, mi-am dat seama ca distanta de franare este prea mare.

Last edited by mtfk; 03-04-10 at 12:07.
mtfk is offline   Reply With Quote
Old 31-05-10, 23:14   #4
sars

Stage 1
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 19
Default Re: Frane mai bune pentru ...

sa iti spun niste firme aftermarket de siteme de frane
ATE nu stiu ce model de aveao ai tu, dar astia nu cred ca fabrica pt aveo
BREMBO sunt bunii cred k stie toata lumea
EBC de astia nu prea stiu multe dar am citit tot pe forum si lumea este multumit
FERODO au gama DS dar iar cred k nu fac pt aveao
TEXTAR sunt ok
PAGID ok
TRW ok
restu de firme nu prea se merita
si acum sa iti explic:
in primu rand un etrier bun costa de la 500 ron in sus buc
la discurii te sfatuiesc sa nu iti iei perforate mai bine cu diametru mai mare ventilate si cu striatii
sa iti mai spun ceva nu o sa faci treba da nu pui cauciucuri mai late si mai performante ca sa ai aderenta mare la sol, pt ca senzoru de abs cand nu mai ai aderenta iti lasa roata libera si degeaba ai bagat banii in frane
cred ca ai motor 1.4 mai ai pus si cauciucuri late te mai rupe si la consum
sars is offline   Reply With Quote
Old 01-06-10, 08:33   #5
rizea.vlad

Stage 3
 
rizea.vlad's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 161
Default Re: Frane mai bune pentru ...

Parerea mea e ca nu se merita, daca ai un stil de condus mai moale, nu are rost! Cunosc pe cineva cu un Golf 4 1.4 care a bagat ~500Euro, in sistemul de franare, cu pompa, etrieri, discuri, furtune metalice, tot arsenalu, intradevar, masina frana mai bine, dar nu merita investitia, pentru un motor asa mic, daca vrei sa iti dau pe PM id-ul lui, sa iti zica el mai multe.
rizea.vlad is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -