Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Generalitati tuning

Generalitati tuning Tuning, Sfaturi utile, Trend-uri, Noutati, Discutii, Generalitati

Reply
 
Thread Tools
Old 07-08-09, 01:18   #1
bbim
Banned

Stage 3
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 102
Default sfat cumparare bec xenon

de ceva timp becurile xenon au inceput sa clipeasca fapt ce arata ca imbatranesc si trebuie schimbate. dupa o intrebare la reprezentanta audi cat costa un bec si un raspuns pe masura un bec, nici macar perechea costa 1100 ron iar pe siteuri-le de specialite din romania costa cam 500 ron asa ca am inceput sa caut la alte surse.
Si asa am gasit pe ebay becuri exact ca cele de pe masina originale philips xen start d1s, noi la un pret de 49dolari bucata adica in jur de 150ron nu 1100ron sau 500ron ca in romania.
cele originale au indicele de caldura de 4300k, stiu ca mai sunt si de 6000k care au lumina Ultra White si 8000k - Briliant Blue.
Eu as dori sa imi achizitionez de 8000k
Stie cineva cum se vad acestea in comparatie cu cele originale de 4300k
Bineinteles mai sunt si 10000k deep blue si 12000k light purple insa mi se par cam inchise
bbim is offline   Reply With Quote
Old 07-08-09, 07:18   #2
mikinina

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 646
Member of:
[RENAULT]
Default Re: sfat cumparare bec xenon

ia-ti tot de 4300k,asta e culoarea naturala si cu asta ai iluminarea cea mai buna in orice conditii,nu degeaba au pus din fabrica aceasta temperatura.
cele cu 6000k si peste sint de efect dar eu nu as pune porcarii din alea.
in plus,nu ai voie (teoretic) sa montezi alta temperatura dar in ro se intimpla orice,nu te mai mira nimic,kitchul e la el acasa.
mikinina is offline   Reply With Quote
Old 07-08-09, 08:15   #3
bbim
Banned

Stage 3
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 102
Default Re: sfat cumparare bec xenon

Quote:
Originally Posted by mikinina View Post
ia-ti tot de 4300k,asta e culoarea naturala si cu asta ai iluminarea cea mai buna in orice conditii,nu degeaba au pus din fabrica aceasta temperatura.
cele cu 6000k si peste sint de efect dar eu nu as pune porcarii din alea.
in plus,nu ai voie (teoretic) sa montezi alta temperatura dar in ro se intimpla orice,nu te mai mira nimic,kitchul e la el acasa.
aici tin sa te contrazic. de exemplu pe porsche sunt montate 6000k si 8000k.
daca pui o temperatura mai mare asta nu inseamana ca e kitch. nici eu nu sunt adeptul modificarilor si ca sa ma intelegi mi se pare kitchi chiar si folie de pe geamuri.
au pus standard 4300k deoarece e mai ieftin dar cu cat urci in clasa mai mult bioneinteles ca se schimba situatie iar la masiniile mult mai scumpe folosesc becuri cu o temperatura mult mai mare. de asta vezi cateodata un golf care are becuri de 3000k si nici nu zici ca e xenon
parerea mea
bbim is offline   Reply With Quote
Old 07-08-09, 08:30   #4
mikinina

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 646
Member of:
[RENAULT]
Default Re: sfat cumparare bec xenon

cea mai mare luminozitate si anume cca 3200 lumeni o ofera 4300k (sau prin jur),poti cauta pe google.
era pe undeva un grafic ce arata acest lucru si toate marcile care au xenon OEM au 4300k.
nu pune 8000k sau peste ca plingi daca te prinde ploaia noaptea,nu vezi mare lucru.
mikinina is offline   Reply With Quote
Old 07-08-09, 13:17   #5
bbim
Banned

Stage 3
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 102
Default Re: sfat cumparare bec xenon

Quote:
Originally Posted by mikinina View Post
cea mai mare luminozitate si anume cca 3200 lumeni o ofera 4300k (sau prin jur),poti cauta pe google.
era pe undeva un grafic ce arata acest lucru si toate marcile care au xenon OEM au 4300k.
nu pune 8000k sau peste ca plingi daca te prinde ploaia noaptea,nu vezi mare lucru.
ok sunt de acord cu tine. o sa cumpar 6000k - Ultra White deoarece producatorul de unde cumpar nu are 4300k
pretul este undeva la 110dolari perechea
bbim is offline   Reply With Quote
Old 07-08-09, 23:11   #6
Cheliuta

Stage 5
 
Cheliuta's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 745
Member of:
[VW]
Default Re: sfat cumparare bec xenon

Poti alege cu incredere si ce se comercializeaza pe piata noastra chiar daca sunt chinezesti.
Un comerciant serios iti va oferi si garantie si montaj profesional.
Tot ce exista pe piata noastra este de provenienta China insa asta nu este o problema.
Problema apare atunci cand romanul se duce in China si cumpara cele mai ieftine instalatii de xenon apoi le vinde in Romania la acelasi pret cu care altul vinde tot instalatii de xenon tot din China numai ca ala n-a ales varianta cea mai ieftina ci a ales o varianta mai buna sau mult mai buna deci mai scumpa.
Din acesta cauza spunem acum ca produsele chinezesti sunt praf.
Cheliuta is offline   Reply With Quote
Old 07-08-09, 23:36   #7
bbim
Banned

Stage 3
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 102
Default Re: sfat cumparare bec xenon

cam asa ceva as dori sa imi cumpar: http://store.ijdmtoy.com/JDM-Optimal...-p/hid_d1c.htm

acum vreau sa ma hotarasc de care sa cumpar 6000k sau 8000k
astept parerile voastre in legatura cu diferentele intre cele 2 tipuri sau chiar cele trei tipuri si cel de 4300k care este standard
bbim is offline   Reply With Quote
Old 08-08-09, 09:33   #8
banzay

Stage 5
 
banzay's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,967
Default Re: sfat cumparare bec xenon

Eu am 5000k si imi pare rau ca nu am luat 4300k concluzia o tragi singur... Dar acum conteaza si ce vrei tu de la xenon, sa vezi bine si pe ploaie si pe zapada sau de fitza. Si de la 8000k s-ar putea sa te alegi cu amenda... s-au intalnit cazuri

Alege cu cap si ce crezi tu ca e bine si zi-ne si noua
banzay is offline   Reply With Quote
Old 08-08-09, 12:19   #9
bbim
Banned

Stage 3
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 102
Default Re: sfat cumparare bec xenon

Quote:
Originally Posted by banzay View Post
Eu am 5000k si imi pare rau ca nu am luat 4300k concluzia o tragi singur... Dar acum conteaza si ce vrei tu de la xenon, sa vezi bine si pe ploaie si pe zapada sau de fitza. Si de la 8000k s-ar putea sa te alegi cu amenda... s-au intalnit cazuri

Alege cu cap si ce crezi tu ca e bine si zi-ne si noua
ok mersi de sfat. bineinteles ca nu vreau de fita numai ca nu gasesc de 4300 de la firma respectiva si cred ca o sa imi cumpar de 4300k de pe ebay
inca nu sunt hotarat
bbim is offline   Reply With Quote
Old 10-08-09, 16:20   #10
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: sfat cumparare bec xenon

Iti recomand si eu 4300k sau 5000k. 6000 - 8000k nu inseamna luminozitate mai mare, ci doar o "albastrire".
Eu am 5000k, chinezism... dar sunt f multumit, de 1 an jumatate nu am avut nici o problema. Am vazut diferenta pe asfalt ud, intre 5000k ai mei si 6000k de pe o alta masina... cred ca 5000k este compromisul cel mai bun: lumina alba si luminozitate buna. Oricum, cea mai buna luminozitate este cea spre 2000k, spre lumina solara cu care este obisnuit ochiul (parca 2000k era), dar este mult mai galbuie.
Daca te intereseaza da-mi un PM, iti pot recomanda pe cineva care aduce kit-uri si becuri, preturi f bune si garantie reala, iti schimba produsul defect.
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 10-08-09, 16:23   #11
mikinina

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 646
Member of:
[RENAULT]
Default Re: sfat cumparare bec xenon

era un grafic pe undeva...in jurul lui 4300k este cea mai buna luminozitate,halogenul are 3000k si nu degeaba fabricantii au ales 4300k ci pentru ca se aseamana cu lumina zilei.
mikinina is offline   Reply With Quote
Old 10-08-09, 16:36   #12
bbim
Banned

Stage 3
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 102
Default Re: sfat cumparare bec xenon

va multumesc tuturor pentru raspunsuri insa cum scriam mai sus firma de unde vreau sa cumpar comercializeaza de la 6000k in sus si din ce am citit pe catvea forumuri sunt foarte seriosi comercializeaza priduse de calitate si nu sunt chinezarii plus ca imi ofera garantie acum cat de reala garantia nu stiu.
mentionez ca instalatia este originala de pe audi xenon blus, adica bi-xenon

uite aici am gasit philips d1s xen start exact ca cele pe care le am acum pe masina la 61dolari bucata si cica sunt originale
http://cgi.ebay.com/ebaymotors/New-P...Q5fAccessories

deci am de ales varainta care o am acum pe masina si care este aceasta la 61dolari bucata sau varianta de la ijdmtoy de 6000k tot la 120 dolari perechea
bbim is offline   Reply With Quote
Old 13-08-09, 15:13   #13
ionutblv

Stage 5
 
ionutblv's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,012
Default Re: sfat cumparare bec xenon

cel mai indicat xenon, ca putere e cel de 35 kw cu 6000k
ionutblv is offline   Reply With Quote
Old 13-08-09, 15:43   #14
mikinina

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 646
Member of:
[RENAULT]
Default Re: sfat cumparare bec xenon

da,de asta toti producatorii aleg sa puna de 35w si 4300k...
4300k are iluminarea cea mai buna.
mikinina is offline   Reply With Quote
Old 13-08-09, 15:46   #15
CristianD
Honda Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 599
Member of:
[Honda]
Default Re: sfat cumparare bec xenon

Quote:
Originally Posted by bbim View Post
nici eu nu sunt adeptul modificarilor si ca sa ma intelegi mi se pare kitchi chiar si folie de pe geamuri.
Cu riscu de a fi total OFF Topic vreau sa te intreb ce cauti pe un site de tuning?
Ciudat ...

EDIT: am intrat pe sectiunea bazar si am luat primul thread https://forum.4tuning.ro/460-faruri-s...eala-1-an.html

nu sunt asa scumpe cum le-ai gasit tu ... cu siguranta au si altii poate chiar si mai ieftine.

Last edited by CristianD; 13-08-09 at 15:59.
CristianD is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -