Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Generalitati tuning

Generalitati tuning Tuning, Sfaturi utile, Trend-uri, Noutati, Discutii, Generalitati

Reply
 
Thread Tools
Old 13-08-09, 10:31   #76
shadow

Presedinte AfterDark Racing

Stage 5
 
shadow's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 1,876
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default Re: cele mai rapide masini intre 120-199CP

Quote:
Originally Posted by mistreku View Post
banuiesc ca nu ultimul type-R.. penultimul mai degraba..
FN2-ul

P.S.: @a3ds - M-am mai uitat si eu la posturile tale pe forum, in opinia ta cam multe masini sunt mizerii...ai o atitudine destul de agresiva si tare am eu o impresie ca tu nici macar nu ai vazut un Type-R condus cum trebuie niciodata.
__________________
De vanzare: Honda Civic Type R FN2 2.0 i-VTEC: https://forum.4tuning.ro/191-bazar-au...ml#post3673736

shadow is offline   Reply With Quote
Old 13-08-09, 13:29   #77
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: cele mai rapide masini intre 120-199CP

mah, nush ce sa zic, da' prea multa lume zice ca fn2-ul nu e cel mai reusit type-r.. l-au ingreunat, suspensia pe spate am inteles ca nu mai e ca la ep3, are punte rigida (wtf?!).. in fine, ramane de vazut.. oricum, un fn2 d-asta am vzt ca pe 400m a luat-o da la un golf gti mk1 (destul de modificat, insa departe de cei 200de cai ai hondei).
__________________
From WTF to DIY to OMG
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 13-08-09, 14:44   #78
shadow

Presedinte AfterDark Racing

Stage 5
 
shadow's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 1,876
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default Re: cele mai rapide masini intre 120-199CP

Suntem cam f off-topic, dar pana acum eu nu am dat nici macar de un Gti DSG care sa ma faca (stock).
Iar la modificarile pe care le am acum sunt pe langa Cupra (+-)

P.S.: Prea multa lume, care??? TopGear cu J.C.??? Intr-adevar o mare prostie a fost sa scoata suspensia independenta spate si sa o inlocuiasca cu una semi-independenta, dar au fost nevoiti de piata sa puna anumite dotari pe ea.
shadow is offline   Reply With Quote
Old 13-08-09, 20:22   #79
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: cele mai rapide masini intre 120-199CP

nu nu, zic asa, la nivel de zvon.. pana mea, nu am mers cu niciun type R si nici nu l-am vzt in actiune decat cu golful ala. mai e insa o variabila si intre scaun si pedale.
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 13-08-09, 22:28   #80
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: cele mai rapide masini intre 120-199CP

Quote:
Originally Posted by shadow View Post
Suntem cam f off-topic, dar pana acum eu nu am dat nici macar de un Gti DSG care sa ma faca (stock).
Iar la modificarile pe care le am acum sunt pe langa Cupra (+-)

P.S.: Prea multa lume, care??? TopGear cu J.C.??? Intr-adevar o mare prostie a fost sa scoata suspensia independenta spate si sa o inlocuiasca cu una semi-independenta, dar au fost nevoiti de piata sa puna anumite dotari pe ea.
Daca ii dai tu cu type r stock unui golf 5 gti cu dsg stock cred ca ai fumat prea mult si nu stii ce vorbesti.

Altfel, sa compari masini stock cu masini tunate e imbecil. Scuza ma ca sunt radical dar m-am saturat de aberatii gen "honda e honda, bmw e bmw".
__________________
Understeer is when you hit the wall with the front of the car.Oversteer is when you hit the wall with the rear of the car.Horsepower is how fast you hit the wall.
Torque is how far you take the wall with you.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 13-08-09, 23:05   #81
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: cele mai rapide masini intre 120-199CP

Quote:
Originally Posted by shadow View Post
FN2-ul

P.S.: @a3ds - M-am mai uitat si eu la posturile tale pe forum, in opinia ta cam multe masini sunt mizerii...ai o atitudine destul de agresiva si tare am eu o impresie ca tu nici macar nu ai vazut un Type-R condus cum trebuie niciodata.
Dude, la pretul pe care il cere Honda pe typer-ul nou, este o mizerie, este cel mai scump si mai prost "hot hatch", daca ai alta parere, feel free to demonstrate. Tu probabil iti iubesti masina, ti-a placut si de asta ai cumparat-o, e dreptul tau sa spui ce vrei despre ea la fel cum e dreptul meu sa o consider o bijuterie tehnologica cu 200nm cuplu la 7800 de ture sau o mizerie, dupa caz, nu tre' sa o iei personal, e doar un forum.

Iar ca sa vezi si alte pareri despre Honda typer the torqueless wonder, uite un review pe bune, facut de australieni care chiar cumpara japoneze, nu ca noi unde sunt majoritatea cumparatori de germane si frantuzesti, doamne fereste iar emisiunile despre automobile sunt biased like shit.

Honda Civic Type R

At a glance...

Way less performance than the opposition
Very stiffly sprung
Excellent steering and throttle response
Stability control doesn't allow throttle steering
Good interior space
Plenty of features

Last edited by a3ds; 13-08-09 at 23:09.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 14-08-09, 12:26   #82
shadow

Presedinte AfterDark Racing

Stage 5
 
shadow's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 1,876
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default Re: cele mai rapide masini intre 120-199CP

Mda, fix pe australieni i-ai gasit care au numai motoare de peste 3.0 si se iau de H ca au pus doar un motor de 2.0, care in EU este considerat oricum un motor mare fata de puzderia de 1.6, 1.5, 1.6.

Punem pariu ca eu gasesc mai multe teste favorabile type-rului decat gasesti tu contra??? Crezi ca astea nu se fac si dupa cum are chef producatorul sau dupa cum au fost platite???

Nu are rost discutia, eu stiu f bine ce poate masina mea, si nu review-uri ca alti.
Fa rost de un GTI DSG stock si da-mi un PM.
shadow is offline   Reply With Quote
Old 16-08-09, 23:53   #83
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: cele mai rapide masini intre 120-199CP

mentalitate de drumul taberei...pai bine nenea, u ai o modificata si vrei sa te dai cu un stok sa arati ca o ai u mai mare?esti chiar modest.... in fine, daca nu am inteles eu bine cer mii de scuze dar sa ceri sa te dai cu un stok u avand modificari (s cine stie ce modificari) e aberatie
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 17-08-09, 00:57   #84
HoricutzWSR
Virtual Tuner

Stage 5
 
HoricutzWSR's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 2,851
Member of:
[Design Team]
[PARTICIPANT CURSE]
[Virtual Tuning]
[Freehand Design Usergroup]
Default Re: cele mai rapide masini intre 120-199CP

cu modificari,fara modificari...ramane totusi aspirata...
HoricutzWSR is offline   Reply With Quote
Old 17-08-09, 01:43   #85
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: cele mai rapide masini intre 120-199CP

Quote:
Originally Posted by shadow View Post
Nu are rost discutia, eu stiu f bine ce poate masina mea, si nu review-uri ca alti.
Fa rost de un GTI DSG stock si da-mi un PM.
eu ziceam de stock pe stock..
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 17-08-09, 17:15   #86
nos2techno

Stage 3
 
nos2techno's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 108
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: cele mai rapide masini intre 120-199CP

Pai deja s-au abatut baietii iar vreo cativa Km prin Baragan...
Eu unul nici nu mai urmaresc topicul asta ca l-ati stricat ca si pe celalalt.
nos2techno is offline   Reply With Quote
Old 17-08-09, 19:39   #87
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: cele mai rapide masini intre 120-199CP

eh, o sa suspinam putin dupa tine da' cre'ca o sa trecem intr-un final si peste asta.. )
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 17-08-09, 20:33   #88
shadow

Presedinte AfterDark Racing

Stage 5
 
shadow's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 1,876
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default Re: cele mai rapide masini intre 120-199CP

Quote:
Originally Posted by vacaroz View Post
mentalitate de drumul taberei...pai bine nenea, u ai o modificata si vrei sa te dai cu un stok sa arati ca o ai u mai mare?esti chiar modest.... in fine, daca nu am inteles eu bine cer mii de scuze dar sa ceri sa te dai cu un stok u avand modificari (s cine stie ce modificari) e aberatie
Eu iti zic cat se poate de sincer, ma doare fix in cot sa dovedesc ca o am mai mare. )

Ideea era ca eu cand era stock m-am dat cu Gti DSG si nu m-a facut, ca era ala prost (cu toate ca e cam greu la DSG) sau ca masina mea a fost mai rapida asta e partea a II-a.
Acum, nu se poate spune ca am cine stie ce modificari si exact asa cum s-a spus si mai sus...e aspirat totusi.
shadow is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -