Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Generalitati tuning

Generalitati tuning Tuning, Sfaturi utile, Trend-uri, Noutati, Discutii, Generalitati

Reply
 
Thread Tools
Old 06-03-09, 07:25   #16
Fi@tz3l
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
Fi@tz3l's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 355
Member of:
[Fiat]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: toba sport pe diesel?

Salutare! Eu am un fiat cu motor de 1.7D si acuma se aude destul de ok
am schimbat tot esapamentul cu teava mai groasa (5.5), intermediara mai scurta decat ala stock, si fara finala ( adica doar tipsu). Se aude destul de tare. Acuma este o diferenta de la diesel la turbo diesel. La turbo, turbina va absoarbe muult din zgomot, si se va auzi mai mult un shureiat..si daca ai turbina cu geo. variabila, se auzi suuper misto chiar si fara intermediara!
Am sa revin cu un filmulet.
Fi@tz3l is offline   Reply With Quote
Old 25-03-09, 01:05   #17
xht20

Stage 5
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 194
Member of:
[SKODA]
Default Re: toba sport pe diesel?

Quote:
Originally Posted by Sir. Kid View Post
diselurile arunca frm negru pe spate! de ce credeti ca aveti tevile in jos indreptate?! sa nu aruncat in ala din spate fumul cand calcati aceleratia!
diesel-urile care au DPF (diesel particle filter) nu arunca fum negru, eu mi-am schimbat finalele pe a8 3.0tdi si nu am probleme, se aude foarte bine, fum nu scoate. asa ca se poate pune si pe diesel
xht20 is offline   Reply With Quote
Old 25-03-09, 16:13   #18
robert_bos

Stock
 
robert_bos's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5
Default Re: toba sport pe diesel?

nu am diesel particle filter da tot imi pun
robert_bos is offline   Reply With Quote
Old 19-07-09, 23:49   #19
Ruffy RUF

Stage 5
 
Ruffy RUF's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 1,643
Member of:
[FORD]
[VW]
[BMW]
Default Re: toba sport pe diesel?

finala de la fordu meu...sebring de pe un benzinar!!! eu zic ca se aude bine iar cu fumu asta este
Attached Files
File Type: 3gp toba Ruf .3gp (292.6 KB, 786 views)
Ruffy RUF is offline   Reply With Quote
Old 22-07-09, 22:46   #20
shobby_ams

Stage 4
 
shobby_ams's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 217
Default Re: toba sport pe diesel?

da...dar ... un exemplu bun de diesel este leon turbo diesel .. au un sunet frumos... si.. nu scoate fun.. normal..cu multe modificari
shobby_ams is offline   Reply With Quote
Old 23-07-09, 00:36   #21
Cristi01

Stage 5
 
Join Date: May 2009
Posts: 311
Default Re: toba sport pe diesel?

Se aude bine si pe diesel toba....Am vazut si un Seat Leon cu toba si se aude frumos...,asa m-am comvins ca merge toba sport si pe dieseluri
Cristi01 is offline   Reply With Quote
Old 23-07-09, 02:26   #22
zn_tavy

Stage 5
 
zn_tavy's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 365
Default Re: toba sport pe diesel?

Si pe langa sunet, la diesel ajuta si traseul evacuarii(inclusiv downpipe, o evacuarea facuta bine plus un soft bun isi face imediat simtita prezenta).Din proprie experienta am lucrat la un golf 5 2.0 evacuarea de la catalizator in spate fara nici o finala si iesire dubla stanga dreapta si se aude foarte frumos (si turbina si catalizatorul atenueaza zgomotele), unde mai punem ca si masina trage mai bine(cel putin cu asta se mandreste proprietarul)
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	11062009114.jpg
Views:	765
Size:	514.0 KB
ID:	1017553  
__________________
E36 coupe '97 MPaket Individual
All Custom TUNING SRL - tuning auto, evacuari/admisii custom INOX https://forum.4tuning.ro/464-tobe-esa...stom-inox.html
www.allcustomtuning.com
https://www.facebook.com/allcustom
zn_tavy is offline   Reply With Quote
Old 23-07-09, 03:19   #23
mcornel

Stage 4
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 187
Member of:
[AUDI]
Default Re: toba sport pe diesel?

Principalul castig la un diesel turbo prin decat si marirea traseului evacuarii este scaderea EGT-ului si scaderea turbo lag-ului,deci un raspuns mai prompt al turbinei la rpm mai mici;pe urma motorul respira ceva mai bine,dar nu va asteptati la cresteri impresionante de putere,vreo 2-3cp;pe urma este sunetul,chestie de gusturi,unora le place,altora nu.Cam asta e tot ce se obtine in plan pozitiv;ca si negativ,la motoarele obosite,chipuite prost sau cu avans incorect se va vedea mai bine fumul care il scoate motorul.Pt cei care au chipuri agresive sau(si tuning motor hardware) chiar e recomandat sa se faca decat si marirea evacuarii pt a proteja turbina mai bine.Btw,prin scoaterea catalizatorului nu va faceti griji ca nu treceti itp-ul pt ca la diesel nu se masoara noxele,ci opacitatea fumului.

Last edited by mcornel; 23-07-09 at 03:23.
mcornel is offline   Reply With Quote
Old 03-08-09, 14:49   #24
Rudy87mn
VW Driver

Stage 3
 
Rudy87mn's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 92
Member of:
[VW]
Default Re: toba sport pe diesel?

Am un passat 2.0TDI 140cp pot sa pun doar toba finala ? fara alte modificari ? fum nu prea scoate ... doar cand ii dau talpa rau de tot.
Rudy87mn is offline   Reply With Quote
Old 04-08-09, 09:24   #25
alexpilot

Stage 1
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 8
Default Re: toba sport pe diesel?

ca sa obti un sunet placut la o masina disele ... trebui sa ii pui o toba cerc cu diametrul de 63' pentru prelucrarea sunetului ...Daca doresti poti veni la noi la service situat in comuna voluntari... si ne poti contacta la nr de tel 0723321216
alexpilot is offline   Reply With Quote
Old 15-08-09, 14:46   #26
Gaby_Slo

Stage 4
 
Gaby_Slo's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 281
Member of:
[DACIA]
Default Re: toba sport pe diesel?

poti pune toba sport pe diesel, si se va auzii mai bine, insa nu se va auzii niciodata ca la o benzinara, si asta din doua cauze: motorul (care trancane in draci) si presiunea aerului pe evacuare, care la diesel este mult mai scazuta.
per total merita sa`ti pui daca tu vrei insa sa nu te astepti sa se auda ca la benzina pentru ca nu prea ai sanse
Gaby_Slo is offline   Reply With Quote
Old 15-08-09, 18:28   #27
mcornel

Stage 4
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 187
Member of:
[AUDI]
Default Re: toba sport pe diesel?

Azi mi-am spart catalizatorul,dar inca nu l-am montat;revin cu impresii dupa montaj cum se aude cu evacuare si toba finala stock,dar decat.
mcornel is offline   Reply With Quote
Old 22-08-09, 08:50   #28
rosu adrian

Stage 5
 
rosu adrian's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 557
Default Re: toba sport pe diesel?

Am un Golf 5 de 1,9 tdi si vreau sa pun fusta de pe bara spate de R32 cu evacuarea pe mijloc. Intrebarea este acum daca dau jos de tot toba finala si de la intermediara sa pun teava pe 2 ramificatii un pic mai groasa si cu tipsuri in cap oare o sa fie mult prea zgomotoasa?
Alta varianta ar mai fi sa modific toba finala, mai exact sa astup cele 2 tevi care ies pe lateral la nivelul tobei si sa ma intep cu 2 tevi mai grosute si cu tips in cap pe mijlocul evacuarii, asta ar fi varianta cea mai ieftina si mai putin zgomotoasa.
Ce parere aveti si cam la ce costuri sa ma astept de la fiecare varianta.
__________________
Now Seat Toledo 1m 2003 1.9Tdi ARL :))
Ex.Vw Golf 5, tdi, R32 look
Ex. Vw Golf 4 tdi de criza
rosu adrian is offline   Reply With Quote
Old 22-08-09, 09:14   #29
alexpilot

Stage 1
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 8
Default Re: toba sport pe diesel?

eu zic ca ar trebui sa vi la service sa facem o constatere ... si iti putem da si un pret mai concret ... daca vrei iti putem face o programare sapt care vine daca esti interesat sau intr-una din zile in care vrei u ... pt mai multe detalii te asteptam la service Pilot Power Tuning Bucuresti Sos.Stefanesti 83-85 comuna Voluntari
alexpilot is offline   Reply With Quote
Old 22-08-09, 12:54   #30
zn_tavy

Stage 5
 
zn_tavy's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 365
Default Re: toba sport pe diesel?

Quote:
Originally Posted by mcornel View Post
Azi mi-am spart catalizatorul,dar inca nu l-am montat;revin cu impresii dupa montaj cum se aude cu evacuare si toba finala stock,dar decat.
Am si eu o curiozitate,dc majoritatea care doresc sa elimine catalizatorul il sparg?parerea mea, o mare greseala,deoarece poate peste o perioada ai nevoie de el la itp si un alt motiv ar fi zgomotul(va face rezonanta si se va auzii ca intr-un butoi deoarece diametrul rezultat va fi mult mai mare decat diametrul tevii evacuarii), eliminarea/inlocuirea catalizatorului folosind o teava este o solutie mult mai buna deoarece se pastreaza catalizatorul si lanevoie se poate remonta, iar inlocuirea cu teava de acelasi diametru nu produce acea rezonanta.Oricum vei simtii sigur o diferenta, am facut aceasta modificare la multe masini si toti au fost multumiti de rezultat.
Quote:
Originally Posted by rosu adrian View Post
Am un Golf 5 de 1,9 tdi si vreau sa pun fusta de pe bara spate de R32 cu evacuarea pe mijloc. Intrebarea este acum daca dau jos de tot toba finala si de la intermediara sa pun teava pe 2 ramificatii un pic mai groasa si cu tipsuri in cap oare o sa fie mult prea zgomotoasa?
Alta varianta ar mai fi sa modific toba finala, mai exact sa astup cele 2 tevi care ies pe lateral la nivelul tobei si sa ma intep cu 2 tevi mai grosute si cu tips in cap pe mijlocul evacuarii, asta ar fi varianta cea mai ieftina si mai putin zgomotoasa.
Ce parere aveti si cam la ce costuri sa ma astept de la fiecare varianta.
Din propria experienta recomand scoatere tobei finale si confectionarea unui Y in spatele puntii (pe mijlocul masinii pentru a gaza uniform).Ps am facut si aceasta modificare iar sunetul este superb.
Am atasat o poza cu iesire stanga dreapta,ca idee, tot pe golf 5 si se poate face si R32 Style. Succes
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	11062009111.jpg
Views:	740
Size:	829.1 KB
ID:	1054194  
zn_tavy is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -