Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > SKODA > Masina mea Skoda

Reply
 
Thread Tools
Old 03-02-08, 15:07   #61
radutzu

Stage 5
 
radutzu's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 399
Member of:
[SKODA]
Default Re: My Skoda Octavia 2 VRS

eu stiam ca merge constant cu presiune 0,6 sau 0,8+presiunea atmosferica=aprox "2bari"

Last edited by radutzu; 03-02-08 at 15:12.
radutzu is offline   Reply With Quote
Old 05-02-08, 07:55   #62
gabrielglg

Stage 3
 
gabrielglg's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 91
Default Re: My Skoda Octavia 2 VRS

sunt 2 unitati in care se masoara psi si bar vedeti despre ce vorbiti .Eu am gauge pe bar si merge pana pe la 1,6 sau 1,7 daca ar fi psi ar merge pe la 0,6 sau 0,7 sunt de pe la fizica niste cunostiinte generale....
gabrielglg is offline   Reply With Quote
Old 05-02-08, 18:56   #63
yoda
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
yoda's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 805
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[2 Roti]
[SUBARU]
Default Re: My Skoda Octavia 2 VRS

Quote:
Originally Posted by gabrielglg View Post
sunt 2 unitati in care se masoara psi si bar vedeti despre ce vorbiti .Eu am gauge pe bar si merge pana pe la 1,6 sau 1,7 daca ar fi psi ar merge pe la 0,6 sau 0,7 sunt de pe la fizica niste cunostiinte generale....
da tare de tot.multumim ca ne-ai luminat!o singura intrebare ai diesel sau benzina?pt ca daca ai octavia si e benzina si mergi cu presiunea asta(imposibil)ori nu vezi bine ori ne pacalesti!
__________________
"Do, or do not. There is no try."
yoda is offline   Reply With Quote
Old 05-02-08, 19:02   #64
yoda
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
yoda's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 805
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[2 Roti]
[SUBARU]
Default Re: My Skoda Octavia 2 VRS

Quote:
Originally Posted by yoda View Post
da tare de tot.multumim ca ne-ai luminat!o singura intrebare ai diesel sau benzina?pt ca daca ai octavia si e benzina si mergi cu presiunea asta(imposibil)ori nu vezi bine ori ne pacalesti!
aaa si inca ceva : 1 bar = 14.5037738 pounds per square inch adica 1.6 x 14.5 = 23.2 psi !clar trebuie sa mai studiezi un pic din fizica aia!
bafta la invatat!
yoda is offline   Reply With Quote
Old 05-02-08, 23:00   #65
roby200687

Stage 5
 
roby200687's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,950
Member of:
[SKODA]
Default Re: My Skoda Octavia 2 VRS

ma-am interesat deci nu e 2 bari e 1,8 ... cu chp ajunge pana in 2,2, turbina de la rs e ft ft mica, si trebuie sa faca presiune, mai mare ca sa bage aer, paleti mici, debit mai mic .. infine.. interesativa si voi un pic, si vedeti ca am dreptate, majoritatea acele de 200 de cai is asa, au ce mai mica varinta de turbina " kkk "...
__________________
Gone..
roby200687 is offline   Reply With Quote
Old 05-02-08, 23:08   #66
naka66vio

Stage 5
 
naka66vio's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 2,571
Member of:
[SKODA]
Default Re: My Skoda Octavia 2 VRS

turbina este ko3s si la 2.2 bari nar mai existace crezi ca e gt30 sau ce?
de unde 1.8 si de unde 2.2?intereseazate mai bine cine iti zice asta ori rade de u ori habar nu are
__________________
REVO ST3,APR RSC exhaust,ITG intake,Sachs Perfomance Clutch with SMF,QUAIFFE lsd,update breather kit,FORGE dv&bov,NEUSPEED dog bone,NEUSPEED rear sway bar link,H&R sway bars,EIBACH pro kit springs,BILSTEIN B8 shock absorber,VDO TURBO boost gauge,OZ ULTRALLEGERA 18"rims with MICHELIN PS2,AUTOTECH HPFP,S3 brakes pads DS2500,S3 intercooler,FORGE twincooler,IE rods,KO4 turbo,S3 injectors,S3 camshafts,RS4 FPR VALVE,Wot box,Boost controler,MOTUL fluids,CARBON LOOK.etc
naka66vio is offline   Reply With Quote
Old 05-02-08, 23:28   #67
roby200687

Stage 5
 
roby200687's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,950
Member of:
[SKODA]
Default Re: My Skoda Octavia 2 VRS

no infine sa aveti voi dreptate .. doar cnad iau pus chipu avea 2,2 inainte avea 1,8 ... pe bune... avand in vedere ca turbina e ft ft mica.......trebuie sa faca presiune, ca sa duca motorul acela pana in 200 de cai, sa aiba debit de aer .. la alte masini, cu trubina ami mare.. da e 0.6, 08 .. dar are debit mare la acea presiune mica.. no infine...
roby200687 is offline   Reply With Quote
Old 06-02-08, 09:25   #68
yoda
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
yoda's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 805
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[2 Roti]
[SUBARU]
Default Re: My Skoda Octavia 2 VRS

e un chin sa incerc sa inteleg ce scrii tu acolo! nu prea faci diferenta intre presiune si debit si nu le corelezi bine cu dimesiunea turbinei.
IN VECI K03 NU O SA FACA 2.2 BARI!poate face 1 data si dupa se dezintegreaza!
exact cum spunea si naka.."intereseaza-te mai bine! cine iti zice asta ori rade de tine ori habar nu are "
yoda is offline   Reply With Quote
Old 06-02-08, 12:30   #69
roby200687

Stage 5
 
roby200687's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,950
Member of:
[SKODA]
Default Re: My Skoda Octavia 2 VRS

credema ca are habar.. no in fine .. poate o sa imi dati dreptate cand va puneti un chip, si vedeti si voi ce arata acolo
roby200687 is offline   Reply With Quote
Old 06-02-08, 13:21   #70
yoda
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
yoda's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 805
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[2 Roti]
[SUBARU]
Default Re: My Skoda Octavia 2 VRS

Quote:
Originally Posted by roby200687 View Post
credema ca are habar.. no in fine .. poate o sa imi dati dreptate cand va puneti un chip, si vedeti si voi ce arata acolo
in primul rand observ ca nu stii sa citesti sau poate nu intelegi ce este scris de exemplu sub fiecare post adica semnatura!!!daca urmaresti cu atentie vei observa ca atat eu cat si ceilalti colegi participanti avem un mic soft, sa spunem!cred ca este varsta ta cea care te face sa raspunzi asa!dreptate nu poti avea cand habar nu ai despre presiuni, debite, modificari hard sau soft pt motoare si te ghidezi doar dupa auzite!incearca sa inveti ceva fizica, sa modifici si tu ceva la masina (in cazul cand ai macar permis), si sa astepti ceva ani inainte de a vorbi ! crezi ca aiurelile tale se pretind a fi lucruri serioase ? personal nu cred!
asa ca linisteste-te cu softurile si presiunile fantastice ca nu-si au locul aici!un k03s dupa un soft race face overboost max 1.5-1.6 pt ca apoi sa se stabilizeze in cel mai fericit caz pe la 1.2-1.3 pt ca dupa 5500-6000 rpm sa inceapa sa scada spre 0.8 deoarece turbina este prea mica si nu poate tine un debit generos constant!
sper ca de data aceasta sa fii inteles ceva!
yoda is offline   Reply With Quote
Old 06-02-08, 16:02   #71
roby200687

Stage 5
 
roby200687's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,950
Member of:
[SKODA]
Default Re: My Skoda Octavia 2 VRS

nu are rost sa o lungim, asa sa fie cum zici tu....

si de habar la motoare) si de cutii .. cand iti desfaci motoru bucati, si cutie, pinion cu pinion, si o pui la loc, sa si mearga mai bine... atunci mai vb de habar.... eu nu vam facut habarnisiti ... nus ce va modificati voi, si cine va face... poate va bagati voi, poate nu... poaTE MERGETI LA SERVICE, si acolo vi le tunariti ... nu stiu..

decoamdata ce am facut la masina eu am facut, eu am desfacut motoru, cutia bucati de 2 ori, eu am modificat suspensia, eu cu un prieten am facut panourile din poza , .. uitate un pic pe forum si o sa vezi.. citeste acolo, am vrut sa imi pun turbo de pe motor de audi 2,3 si pistoanele, sa schimb supapele sa decomprim motoru, ... dar mia fost groaza sa ma apuc, motoru inca exista... doar trebuie sa ma adun ... poate ajung al un compresor de pe un g60, sau un alt motor turbo, cutotu, momentan am vazut un vr6 .. deocamdata stau pe ganduri.....
no detalii.. daca vine vorba de habar....
roby200687 is offline   Reply With Quote
Old 06-02-08, 21:37   #72
yoda
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
yoda's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 805
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[2 Roti]
[SUBARU]
Default Re: My Skoda Octavia 2 VRS

Quote:
Originally Posted by roby200687 View Post
nu are rost sa o lungim, asa sa fie cum zici tu....

si de habar la motoare) si de cutii .. cand iti desfaci motoru bucati, si cutie, pinion cu pinion, si o pui la loc, sa si mearga mai bine... atunci mai vb de habar.... eu nu vam facut habarnisiti ... nus ce va modificati voi, si cine va face... poate va bagati voi, poate nu... poaTE MERGETI LA SERVICE, si acolo vi le tunariti ... nu stiu..

decoamdata ce am facut la masina eu am facut, eu am desfacut motoru, cutia bucati de 2 ori, eu am modificat suspensia, eu cu un prieten am facut panourile din poza , .. uitate un pic pe forum si o sa vezi.. citeste acolo, am vrut sa imi pun turbo de pe motor de audi 2,3 si pistoanele, sa schimb supapele sa decomprim motoru, ... dar mia fost groaza sa ma apuc, motoru inca exista... doar trebuie sa ma adun ... poate ajung al un compresor de pe un g60, sau un alt motor turbo, cutotu, momentan am vazut un vr6 .. deocamdata stau pe ganduri.....
no detalii.. daca vine vorba de habar....
vezi , problema ta este varsta!eu am folosit un ton cat mai civilizat si politicos in timp ce tu te dai in stamba bazandu-te pe niste prostii!
daca era sa-ti raspund la misto te intrebam de chipurile pe care le visezi sau de presiunile alea marete cu care te lauzi!
intre timp chill out si ia niste pastile poate iti pui gandurile in ordine ca e un chin sa intelegi ce dracu' scrii tu acolo!!
yoda is offline   Reply With Quote
Old 07-02-08, 18:16   #73
roby200687

Stage 5
 
roby200687's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,950
Member of:
[SKODA]
Default Re: My Skoda Octavia 2 VRS

asa sa fie domnule stomatolog ...

intr-o zi o sa iti amintesti de mine
roby200687 is offline   Reply With Quote
Old 11-02-08, 09:49   #74
yoda
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
yoda's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 805
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[2 Roti]
[SUBARU]
Default Re: My Skoda Octavia 2 VRS

Quote:
Originally Posted by roby200687 View Post
asa sa fie domnule stomatolog ...

intr-o zi o sa iti amintesti de mine
si pentru tine e la fel de valabil, insa, probabilitatea sa-mi aduc eu aminte de tine e aproape nula(nu prezinti niciun fel de interes, copile) in timp ce tu iti vei aduce aminte de mine de fiecare data cand vei avea probleme cu dintii!!!
yoda is offline   Reply With Quote
Old 11-02-08, 15:14   #75
Avionu

Stage 4
 
Avionu's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 233
Member of:
[SKODA]
Default Re: My Skoda Octavia 2 VRS

Nu obisnuiesc sa ma bag in discutiile altora dar am si eu o intrebare pt Dl Roby. Cu ce se ocupa acel "meserias" care ti-a spus tie acele valori f ciudate si in care tu ai o incredere copilareasca? Si inca ceva....cand oi ajunge sa treci prin 6 ani de facultate atunci sa fii sarcastic la adresa unui stomatolog.....si ca sa nu se mai ia nimeni dupa prostiile tale....confirm si eu spusele lui Yoda. E IMPOSIBIL CA O TURBINA STOCK DE PE ORICE MOTOR PE BENZINA, CIPUIT SAU NU SA FACA PRESIUNE CONSTANTA DE 2.2 PRESIUNELE DE CARE VB TU CU ATATA INVERSUNARE SUNT VALABILE PT DIESEL (SI ACELA CIPUIT SI CU MODIFICARI LA TURBO). Ca sa-ti faci o idee 1.8 turbo benzina la o presiune constanta de 2.0 scoate undeva la 500 cp.
Avionu is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -