Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > SKODA > Masina mea Skoda

Reply
 
Thread Tools
Old 16-05-11, 14:49   #16
AndreiHTX

Stage 5
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 630
Member of:
[SKODA]
[DACIA]
Default Re: Skoda Octavia 2.0i Combi

ma voi interesa zilele astea ce si cum si voi reveni cu un raspuns in aceasta privinta..pana una alta ma pregatesc de o revizie generala ( ulei, filtru aer, benzina, polen) si ma gandeam la un tratament (duralube etc) dar unii spun ca nu ar fi cazul la kilometrii mei... ~162.000

acum vad ca nu am precizat micile modificari aduse masinii de cand o am in 3 ani..
-spoiler fata vRS;
-semnalele de pe aripi + al 3-lea martor de frana inchise la culoare;
-leduri peste tot (plafoniera, lumini de citit, lumini numar, lumini pozitie);
-rama stearsa la numere + eliminare suporti, (n-am avut nicio problema la itp)
-carkit Nokia;
-statie+ subwoofer Blaupunkt;
-becurile xenon OEM au fost inlocuite cu unele de 8000k...
cam atat pentru moment..
urmeaza cam asa in urmatoarea ordine: folie stopuri, bandouri vopsite in culoarea masinii, coborata -30mm, jante 17" iar pana in toamna interior de piele..pt moment nu mai am nimic in gand ramane de vazut...

Last edited by AndreiHTX; 16-05-11 at 14:57.
AndreiHTX is offline   Reply With Quote
Old 16-05-11, 20:40   #17
AndreiHTX

Stage 5
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 630
Member of:
[SKODA]
[DACIA]
Default Re: Skoda Octavia 2.0i Combi

credeti ca ar da bine pe Octavia o "cupra lip"? sau sa fac acest lucru DUPA ce o las mai jos? mie personal mi-ar surade ideea..
p.s. am nevoie de o sugestie.. ma bate serios gandul sa fac rama de la radiator neagra (Cea cromata) se poate da jos separat cat sa ii pun o folie de celofan d-aia de plastic transparenta sa vopsesc peste si in caz de nu imi place cum da sa o dau jos?

Last edited by AndreiHTX; 16-05-11 at 20:43.
AndreiHTX is offline   Reply With Quote
Old 16-05-11, 21:35   #18
lover_boy_edu

Stage 3
 
lover_boy_edu's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 168
Default Re: Skoda Octavia 2.0i Combi

nu ma supar ca imi dai masina exemplu....are dreptate exista si folie mai deschisa.....depinde de ceea ce vrei....in legatura cu revizia....fa doar revizia si atat....nu baga aditivi tratamente etc....parerea mea...cupra lip....hm..lasa masina mai jos si te orientezi atunci...parerea mea e ca nu isi are locu acolo..sunt niste baieti pe topic care au... nu stiu..se vede frumos dar eu unu am vrut sa imi pun si am renuntat...
__________________
edi:we love to ride low..
lover_boy_edu is offline   Reply With Quote
Old 16-05-11, 21:37   #19
dragos.extasy

Stage 5
 
dragos.extasy's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 459
Member of:
[SKODA]
[VW]
Default Re: Skoda Octavia 2.0i Combi

da se da separat jos fara probleme.si eu zic ca ar da-o bine neagra
dragos.extasy is offline   Reply With Quote
Old 16-05-11, 21:40   #20
AndreiHTX

Stage 5
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 630
Member of:
[SKODA]
[DACIA]
Default Re: Skoda Octavia 2.0i Combi

chiar in week-end daca e frumos voi incerca sa vad ce fac..sper doar sa nu intervina nimic.. asa am promis si poze si n-am avut timp nici sa respir..
pentru lover_boy_edu: atunci voi amana acest lucru (tratament motor) iar in privinta buzei ma mai gandesc... ma mai interesez.. poate "pica" ceva la bani putini ca nu prea imi vine sa dau 150 ron pe un plastic..mai repede fac ceva folositor gen: mai adaug 130 ron si imi iau arcuri -40 lucru ce va schimba mult aspectul..
AndreiHTX is offline   Reply With Quote
Old 18-05-11, 16:36   #21
AndreiHTX

Stage 5
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 630
Member of:
[SKODA]
[DACIA]
Default Re: Skoda Octavia 2.0i Combi

va rog frumos lamuriti-ma si pe mine.. care este diferenta la octavia 1 intre modelul cu PDG si modelul FARA. ?
din cate stiu eu cel cu pdg are in + 2 bucsi innaltatoare pe fata de 1,5 cm si scutul de otel.. si arcurile din spate parca sunt mai innalte/lungi.. altceva ce ar fi? ma gandesc ca nu cumva sa iau arcuri -40 si sa am surpriza sa fie diferenta aproape de nimic...
AndreiHTX is offline   Reply With Quote
Old 18-05-11, 17:03   #22
dani3lll

Stage 5
 
dani3lll's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 8,868
Default Re: Skoda Octavia 2.0i Combi

Quote:
Originally Posted by AndreiHTX View Post
va rog frumos lamuriti-ma si pe mine.. care este diferenta la octavia 1 intre modelul cu PDG si modelul FARA. ?
din cate stiu eu cel cu pdg are in + 2 bucsi innaltatoare pe fata de 1,5 cm si scutul de otel.. si arcurile din spate parca sunt mai innalte/lungi.. altceva ce ar fi? ma gandesc ca nu cumva sa iau arcuri -40 si sa am surpriza sa fie diferenta aproape de nimic...
daca vei lua niste arcuri - 40 si le pui langa unele stock vei observa diferanta cu ochilul liber. acum exista si varianta sa nu coboare chiar -40 dar niste arcuri sport care automat sunt mai scurte poate nu vor cobora -40 dar -30 o vor face cu siguranta daca zici ca exista acea dif de 1,5
dani3lll is offline   Reply With Quote
Old 18-05-11, 23:05   #23
AndreiHTX

Stage 5
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 630
Member of:
[SKODA]
[DACIA]
Default Re: Skoda Octavia 2.0i Combi

multumesc pentru raspuns.. .dar mai am o nelamurire.. am cittit in alt topic.. urmatoarele lucruri ce mi-au sporit teama de a cumpara doar arcurile sport.. "pot aparea 2 probleme:
1. amortizorul stock are o anumita zona in care lucreaza, si exista posibilitatea sa iti "bata amortizorul" adica sa lucreze exact la capatul cursei- dar nu cred ca apare problema asta la -40/-60
2.nu e deloc o combinatie buna: arcuri sport+amortizoare stock. amortizoarele stock sunt mai moi, iar daca pui niste arcuri mai tari(sport) nu o sa le faca fata, amortizorul practic nu o sa mai functioneze cum trebuie, iar masina se va comporta ca si cum ai avea niste amortizoare foarte uzate"


pareri?
AndreiHTX is offline   Reply With Quote
Old 19-05-11, 02:52   #24
dani3lll

Stage 5
 
dani3lll's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 8,868
Default Re: Skoda Octavia 2.0i Combi

Quote:
Originally Posted by AndreiHTX View Post
multumesc pentru raspuns.. .dar mai am o nelamurire.. am cittit in alt topic.. urmatoarele lucruri ce mi-au sporit teama de a cumpara doar arcurile sport.. "pot aparea 2 probleme:
1. amortizorul stock are o anumita zona in care lucreaza, si exista posibilitatea sa iti "bata amortizorul" adica sa lucreze exact la capatul cursei- dar nu cred ca apare problema asta la -40/-60
2.nu e deloc o combinatie buna: arcuri sport+amortizoare stock. amortizoarele stock sunt mai moi, iar daca pui niste arcuri mai tari(sport) nu o sa le faca fata, amortizorul practic nu o sa mai functioneze cum trebuie, iar masina se va comporta ca si cum ai avea niste amortizoare foarte uzate"


pareri?
ideal e atunci cand iti pui, sa pui o suspensie completa sport.

eu merg de 1 an+ cu arcuri sport -40 pe amortizoare stock, si pot spune ca masina arata mult mai ok iar pe langa asta se tine mult mai bn ca sa zic asa.

din punctul meu de vedere, da asa e amortizoarele stock nu vor mai lucra la fel cu niste arcuri sport insa nu iti creea ideea ca te lasa a doua zi, durata lor de viata va fi sa zic cu un 10% mai scurta.
dani3lll is offline   Reply With Quote
Old 20-05-11, 01:23   #25
lover_boy_edu

Stage 3
 
lover_boy_edu's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 168
Default Re: Skoda Octavia 2.0i Combi

iti iei frumos arcuri sport si iti intaresti amortizoarele tale si ura...asta trebuia sa fac eu de la inceput...eu mi-am luat suspensia apoi stai ca tot imi ating jantele pe spate....pt ca e vorba de ET acela de 35 la ale mele....de aceea trebuie sa fi atent si cu jantele si suspensia... eu acm am pe fata arcuri cu amortizoare sport..iar pe spate am arcuri sport cu amortizoare stock pt ca sunt mai mari.....fata de cele sport...pdg inseamna scut metal...niste bucsi pe fata de metal de 1.5 cm...(ceva de genul)....iar pe spate este arcul mai lung...dar amortizoarele la fel....!daca e ceva....imi lasi pe privat numar tau si te lamuresc....pentru ca eu 4 luni m-am interesat de suspensie nebunii..
lover_boy_edu is offline   Reply With Quote
Old 21-05-11, 08:33   #26
AndreiHTX

Stage 5
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 630
Member of:
[SKODA]
[DACIA]
Default Re: Skoda Octavia 2.0i Combi

in mare am inteles ce si cum... va multumesc pentru detalii! astazi sper sa am timp sa fac si eu rama la grila neagra sa vedem ce si cum...
AndreiHTX is offline   Reply With Quote
Old 21-05-11, 10:20   #27
C T 19 K R A

Stage 5
 
C T 19 K R A's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 737
Member of:
[SKODA]
[Inferno Motorsport]
Default Re: Skoda Octavia 2.0i Combi

O sa dea bine rau cu grila neagra.Iti atasez o poza de la o skoda expusa la RTS
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC_0933+.jpg
Views:	223
Size:	1.30 MB
ID:	2012329  

Last edited by C T 19 K R A; 21-05-11 at 10:24.
C T 19 K R A is offline   Reply With Quote
Old 22-05-11, 22:06   #28
AndreiHTX

Stage 5
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 630
Member of:
[SKODA]
[DACIA]
Default Re: Skoda Octavia 2.0i Combi

revin.. din pacate nu am avut timp week-endul asta de masina deloc deloc.. decat sa-i fac si ei 1 poza.. atat..
@C T 19 K R A mai e mult pana skoda mea va arata ca cea din imagine.. din pacate acum sunt cu bac-ul si timpul e foarte limitat..
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	21052011082.JPG
Views:	172
Size:	2.27 MB
ID:	2014337  

Last edited by AndreiHTX; 22-05-11 at 22:10.
AndreiHTX is offline   Reply With Quote
Old 23-05-11, 12:14   #29
C T 19 K R A

Stage 5
 
C T 19 K R A's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 737
Member of:
[SKODA]
[Inferno Motorsport]
Default Re: Skoda Octavia 2.0i Combi

Incet incetisor o sa inceapa sa arata din ce in ce mai bine
C T 19 K R A is offline   Reply With Quote
Old 01-06-11, 22:06   #30
AndreiHTX

Stage 5
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 630
Member of:
[SKODA]
[DACIA]
Default Re: Skoda Octavia 2.0i Combi

inca 3 poze... in curand sper sa apara schimbari !
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	01062011212.JPG
Views:	104
Size:	2.95 MB
ID:	2027673   Click image for larger version

Name:	01062011213.JPG
Views:	94
Size:	2.87 MB
ID:	2027674   Click image for larger version

Name:	01062011214.JPG
Views:	87
Size:	2.44 MB
ID:	2027675  


Last edited by AndreiHTX; 01-06-11 at 22:14.
AndreiHTX is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -