Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > GPS - Navigatie - Multimedia - Comunicatii - Auto Gadgets

Reply
 
Thread Tools
Old 26-10-05, 21:49   #16
Opportunity

Stage 5
 
Opportunity's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,509
Member of:
[Moderators]
[SKODA]
[FOTO]
[Opel]
Default

parerea mea este urmatoarea: fitze
Opportunity is offline   Reply With Quote
Old 26-10-05, 23:19   #17
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default

fite pot fi considerate si wooferele, ca poti asculta muzica si la boxe standard. De ce nu baga astia woofere din fabrica ??? Vei zice ca nu sunt fite, ca asa imi place mie sa ascult muzica. Asta iti vor raspunde si cei care au asa ceva, multimedia in masini. Ca le place lor.
Hondarul is offline   Reply With Quote
Old 27-10-05, 01:07   #18
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default

Opportunity... Iti dorim si noi tie cum iti doresti si tu pt tine sa ajungi sa-ti permiti aceste fitze, moment in care suntem siguri ca o sa ti se para lucruri normale, asa cum spune Hondarul, fiindca iti plac tie.
__________________
www.melodix.ro
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 27-10-05, 02:43   #19
NILS_BUCURESTI
Midnight Racers Member

Stage 5
 
NILS_BUCURESTI's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 757
Member of:
[Moderators]
[Midnight Racers]
Default

Fiecare cu ce pasiuni are.Mie i mi pace sa \"i mi bag banii in masina mea\" Eu zic ca cine isi permite de ce sa nu isi puna??? Hondarul are acces la produse ieftine si destul de bune , noi nu prea Daca e sa dam exemple de lucruri care nu prea se justifica judecand rational si totusi din pasiune ele apar foarte des atunci am scrie zeci de pagini.Spre exemplu jantele supradimensionate cred ca la toata lumea plac si si toti am vrea sa avem dar ce beneficii aduc ele ??? poate doar un mic castig la top speed in rest numai dezavantaje :demaraj mai lenes,consum mai mare,risc de ciobire pe drumurile noastre,planetare afectate,bucsarae, etc Personal nici eu nu vad rolul ecranelor in tetiere la varsta asta (adica fara copii :P )dar daca as avea bani si altceva la masina nu as mai avea de facut atunci tot as pune :P .In schimb mi ar placea la nebunie sa ma uit la TV cand as fi blocat pe Magheru Bafta Hondarule si te asteptam cu poze !
NILS_BUCURESTI is offline   Reply With Quote
Old 27-10-05, 04:59   #20
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default

NILS....Sau ti-ar placea si mai mult sa nu mai ramai blocat pe Magheru.
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 27-10-05, 17:23   #21
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default

pai e clar ca daca nu as fi avut ocazia sa plec nu mi-as fi luat din romania sub nici o forma. Cer aia de la Pioneer pe un ecran motorizat cu radio si atat, fara player sau altceva, 30.000.000 lei. Sa fim seriosi, ca pe segmentul asta, romania este jepcara, iti iau de 3 ori banii cat face. Dar am avut ocazia sa iau de pe ebay, asa cum cred ca toti vrem si ne dorim, si am luat ce am vrut. In fine... Acum nu prea le vad rostul si le voi vinde probabil, dar deocamdata le tin, pana ma hotarasc ce masina sa-mi iau sau sa fac show-car.
Hondarul is offline   Reply With Quote
Old 27-10-05, 21:10   #22
NILS_BUCURESTI
Midnight Racers Member

Stage 5
 
NILS_BUCURESTI's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 757
Member of:
[Moderators]
[Midnight Racers]
Default

\"NILS....Sau ti-ar placea si mai mult sa nu mai ramai blocat pe Magheru. \"

A ul il am de un an deci...urmeaza motorul :P
NILS_BUCURESTI is offline   Reply With Quote
Old 27-10-05, 21:30   #23
WISE GUY

Stage 3
 
WISE GUY's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 123
Default

[[/quote]pai e clar ca daca nu as fi avut ocazia sa plec nu mi-as fi luat din romania sub nici o forma. Cer aia de la Pioneer pe un ecran motorizat cu radio si atat, fara player sau altceva, 30.000.000 lei. Sa fim seriosi, ca pe segmentul asta, romania este jepcara, iti iau de 3 ori banii cat face. Dar am avut ocazia sa iau de pe ebay, asa cum cred ca toti vrem si ne dorim, si am luat ce am vrut. In fine... Acum nu prea le vad rostul si le voi vinde probabil, dar deocamdata le tin, pana ma hotarasc ce masina sa-mi iau sau sa fac show-car.

Aici gresesti putin, eu vorbesc din postura de importator AUDIOVOX in Romania, mai ales ca stai in State stii ce preturi au, ei bine daca dai la o parte 42% cat ia statul roman taxa vamala pe dvd si monitoare vei gasi cu surprindere ca preturile sunt la fel. Dar deja si in Romania video in masina este accesibil noi avem AUDIOVOX DVD player si monitor 7\" la doar 1299RON ( TVA inclus), deci lucrurile nu sunt chiar negre, poate cu intrarea in UE vom avea si noi 14% taxe ca la ei si atunci sa vezi ce se invioreaza treaba.
__________________
YOUR PASSIONS.OUR OBSESSIONS
WISE GUY is offline   Reply With Quote
Old 28-10-05, 13:19   #24
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default

Ai dreptate, insa... mai e vorba si de adaos aici. Stii cum se gandeste romanul ??? De ce sa platesc atat ca si asa firmele sau astia care aduc nu platesc toti aia 42%, ca spaga e la moda aici... adica, de ce sa le bag io bani in buzunar la romani cand imi pot lua de pe net ?? Ei bine, nu toti isi pot lua de pe net, asa ca tot la pretul mare de aici se ajunge. In fine, e discutabila problema, cert e ca e mare diferenta, orice ai zice.
Hondarul is offline   Reply With Quote
Old 28-10-05, 13:28   #25
zolee

Stage 2
 
zolee's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 35
Default

Hondarule dami voie sa te contrazic si eu!! Sunt foarte multi imporatori care nu sunt chiar asa nehaliti si adaosurile nu sunt exagerate (producatori oricum iti dau discount, deci teoretic produsele sunt la acelasi pret ca si in alta parte bineinteles daca nu calculam vama si sa nu uitam si de transport ce coasta o gramada de bani)
zolee is offline   Reply With Quote
Old 28-10-05, 13:35   #26
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default

Asa o fi oameni buni... Pana la urma vama aia te omoara, si transportul. Dar si dealerul trebuie sa traiasca, este normal. Poate din cauza vamei si a transportului se presupune ca dealerii sunt tzepari. Oricum, e bine daca se gasesc la noi aceleasi chestii ca afara, aceeasi calitate, desi la preturi mai mari. Decat deloc, mai bine mai scump.
Hondarul is offline   Reply With Quote
Old 11-11-05, 08:44   #27
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Multimedia...LCD, DVD, Navigation...rostul lor in masini

Quote:
Originally Posted by \"sfigmo\"
Cred ca piata romaneasca incepe sa devina interesanta si in acest domeniu...Multimedia...cat de importanta vi se pare instalarea ecranelor, captarea posturilor TV, vizionarea DVD-urilor in masini???...bafta
e interesnt sa ai dvd in masina, asa ca gadget, dar este total nefolositor...
drumurile nu-ti permit sa urmaresti o emisiune in trafic, daca esti pasager, doar daca esti taximetrist, si astepti la bordura mult, e folositor
navigatie inca nu are nimeni pe romania, nu a intrat nici un operator pe piata...
so.. mai poate astepta...
aleks is offline   Reply With Quote
Old 11-11-05, 09:43   #28
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default

Cit de folositor e,depinde de gusturile si poftele fiecaruia..
In legatura cu navigatia,in afara de faptul ca NU are legatura cu nici un fel de \"operatori\" nicaieri pe glob,exista si functioneaza de citiva ani si in Romania.E drept,pe PDA si cu unele lipsuri,dar MERGE ! Din ianuarie,cu putin noroc,va fi identica cu cele de VEST.
In ultimii 2 ani s-au vindut destul de multe.Chiar eu am pe masina navigatie pentru Romania.
__________________
Quality first !
saxo is offline   Reply With Quote
Old 11-11-05, 11:42   #29
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default

si mai si functioneaza?
prin ce satelit face comunicatia?
cine iti asigura comunicatiile in romania?
k eu nu am auzit pe nimeni...
se pare k toti cei care au navigatie pe masina si nu o pot folosi in romania sunt niste incompetenti...
aleks is offline   Reply With Quote
Old 11-11-05, 13:12   #30
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"aleks\"
si mai si functioneaza?
prin ce satelit face comunicatia?
cine iti asigura comunicatiile in romania?
k eu nu am auzit pe nimeni...
se pare k toti cei care au navigatie pe masina si nu o pot folosi in romania sunt niste incompetenti...
Hai sa lamurim niste lucruri :
1-NU exista comunicatie ci numai RECEPTIE
2-Informatiile pentru navigatia GPS se RECEPTIONEAZA de la satelitii GPS militari americani.Satelitii GPS acopera TOT globul.NU EXISTA OPERATORI zonali !
3-Singurii sateliti folositi la navigatie in Europa,altii decit cei militari ai SUA sunt cei din reteaua EGNOS si se folosesc NUMAI pentru corectia diferentiala.
4-Am spus clar ca exista navigatie pe PDA pentru AUTO si nu numai.Pentru sistemele livrate din fabrica nu exista inca pentru ca au alt soft de navigatie.
5-Cei care au sisteme de fabrica,inclusiv cele \"brand\" adica Pioneer,Clarion,etc...vor putea naviga prin Est incepind din ianuarie daca vor adauga un \"black box\" la sistemul existent pe masina.Sau asteapta pina cind fabricantul aparatului livreaza softul pentru EST.
Cam asta e,foarte pe scurt,situatia navigatiei.
saxo is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -