Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > GPS - Navigatie - Multimedia - Comunicatii - Auto Gadgets

Reply
 
Thread Tools
Old 01-12-06, 15:49   #1
seleniu
De-al casei ;)

Stage 2
 
seleniu's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 52
Default Alarme auto Hands-Free

In modul Hands free se dezarmeaza si se armeaza fara a actiona telecomanda!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	TX2 slim.JPG
Views:	242
Size:	276.8 KB
ID:	182988  
seleniu is offline   Reply With Quote
Old 01-12-06, 22:18   #2
orlando

Stage 5
 
orlando's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 2,595
Member of:
[Hyundai]
Default Re: Alarme auto Hands-Free

poti explica mai in detaliu...ptr ca mi se pare interesanta ideea dar in acelasi timp mi se pare ambiguu la caracterizarea pe care eu incerc sa o fac...
vad ca totusi exista butoanele de armare-dezarmare pe acea telecomanda...
multumesc mult!
orlando is offline   Reply With Quote
Old 01-12-06, 22:39   #3
Atk

Stock
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 4
Default Re: Alarme auto Hands-Free

Daca cunosti sistemul sau ai auzit de sistemul KeylessGo de la Mercedes sau alte branduri auto ,sistemul este asemanator,adica sistemul se armeaza automat la inchiderea ultimei usi a masinii si se dezarmeaza cind "vede" in zona telecomanda.Comunicarea intre telecomanda si centrala este bidirectionala.Din cite stiu eu zona de lucru este undeva in jur de 3-4 metri in jurul masinii.Butoanele de pe telecomanda sunt ca sa armezi si sa dezarmezi manual alarma,canale auxiliare,panica,cautare in parcare,etc..
Atk is offline   Reply With Quote
Old 02-12-06, 20:17   #4
orlando

Stage 5
 
orlando's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 2,595
Member of:
[Hyundai]
Default Re: Alarme auto Hands-Free

Quote:
Originally Posted by Atk View Post
Daca cunosti sistemul sau ai auzit de sistemul KeylessGo de la Mercedes sau alte branduri auto ,sistemul este asemanator,adica sistemul se armeaza automat la inchiderea ultimei usi a masinii si se dezarmeaza cind "vede" in zona telecomanda.Comunicarea intre telecomanda si centrala este bidirectionala.Din cite stiu eu zona de lucru este undeva in jur de 3-4 metri in jurul masinii.Butoanele de pe telecomanda sunt ca sa armezi si sa dezarmezi manual alarma,canale auxiliare,panica,cautare in parcare,etc..
da stiu sistemul Mercedes...m-am gandit ca ar trebui sa fie frate cu sistemul asta...dar personal nu am prea auzit de aceste tipuri de alarme si din cauza aceasta am fost un pic confuz...
poate nu sunt singurul care nu stia care este modul de functionare al acestei alarme,si este bine de stiut pentru toata lumea cum functioneaza...
intradevar ideea este una,pot sa zic, super buna mai ales ca se poate pune pe masini mult mai ieftine decat cele de la mercedes...
cam cat ar costa o astfel de alarma?
orlando is offline   Reply With Quote
Old 03-12-06, 11:15   #5
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default Re: Alarme auto Hands-Free

Cu modul hands-free activat, nu mai ai grija inchiderii, deschiderii, armarii, dezarmarii alarmei masinii. Poti avea la breloc numai cheia masinii, iar telecomanda s-o uiti undeva in portofel, de aceea este si asa de slim.

Cand te apropii de masina sub 7 metri, masina se deschide automat si alarma de dezarmeaza. Cand pleci de langa masina, la aceeasi distanta, alarma de activeaza si se inchid usile. Simplu ca buna-ziua.

Scopul alarmei este sa te scape de grija ca ai uitat sau nu sa inchizi usile si sa armezi alarma.

pret: ~400 lei
Hondarul is offline   Reply With Quote
Old 05-12-06, 11:16   #6
tico_rs
Speed Daemons Member

Stage 5
 
tico_rs's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 513
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Speed Daemons]
[DAEWOO]
Default Re: Alarme auto Hands-Free

Partea nasoala e ca masina mea e parcata la max 4 metri de geamul meu, asa ca ar trebui sa tin cheile in bucatarie sa nu imi stea masina deschisa :P
__________________
daca singura scula de care dispui e un ciocan tinzi sa vezi orice problema ca pe un cui...
Speed daemon...
tico_rs is offline   Reply With Quote
Old 18-12-06, 18:31   #7
Cosmin255

Stage 5
 
Cosmin255's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,951
Member of:
[Moderators]
[AUDI]
Default Re: Alarme auto Hands-Free

cand ai inchis ultima portiera s-a armat , ai iesit din raza lui , ai intrat din nou in aia nush cati metri deci s-a descuiat , dar nu deschizi nici o usa nimic , si pleci din nou , se incuie armeaza din nou , nu?
__________________
2009 Audi A4
Cosmin255 is offline   Reply With Quote
Old 04-01-07, 19:34   #8
seleniu
De-al casei ;)

Stage 2
 
seleniu's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 52
Default Re: Alarme auto Hands-Free

Quote:
Originally Posted by tico_rs View Post
Partea nasoala e ca masina mea e parcata la max 4 metri de geamul meu, asa ca ar trebui sa tin cheile in bucatarie sa nu imi stea masina deschisa :P
cind esti acasa folosesti modul manual si cind pleci la plimbare modul automat
seleniu is offline   Reply With Quote
Old 20-02-07, 19:12   #9
kirin
Old School Cars

Stage 5
 
kirin's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 661
Member of:
[Opel]
[Old School Cars]
Default Re: Alarme auto Hands-Free

care e cel mai fiabil model de alarma cu handsfree?
kirin is offline   Reply With Quote
Old 21-02-07, 21:10   #10
manole74

Stage 5
 
manole74's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 974
Default Re: Alarme auto Hands-Free

Eu am montat pe masian un Maat 679 HF, si sunt foarte multumit de ea! Timpul va demonstra fiabilitatea de care se bucura marca in Romania!
manole74 is offline   Reply With Quote
Old 24-02-07, 09:30   #11
dragosm3

Stage 4
 
dragosm3's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 226
Default Re: Alarme auto Hands-Free

si eu am de asta si is multumit de ea
Attached Images
File Type: jpg Copy of IMAG0002_1.JPG (526.4 KB, 190 views)
dragosm3 is offline   Reply With Quote
Old 11-03-07, 22:19   #12
at_b

Stage 3
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 75
Default Re: Alarme auto Hands-Free

Care pe unde v-ati montat alarma asta si pe la ce preturi? Ma incanta ideea de hands free si alrma mea tocmai a decedat
As vrea sa shtiu si daca se pricepeau oamenii care au instalat alarma sau daca au rupt ceva plastice cand au instalat-o.
Multumesc in avans pt informatii
Alex
at_b is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -