Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > GPS - Navigatie - Multimedia - Comunicatii - Auto Gadgets

Reply
 
Thread Tools
Old 14-04-06, 22:48   #31
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re: Discutii despre alarme auto

Cind vom intelege ca produsul cumparat ne ofera exact cit am platit , vom fi scutiti de asemenea "dileme" si probleme existentiale.....
saxo is offline   Reply With Quote
Old 14-04-06, 22:53   #32
steaua23
Opel Driver

Stage 5
 
steaua23's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 6,269
Member of:
[Opel]
[Colectionar Machete]
Default Re: Discutii despre alarme auto

Quote:
Originally Posted by catalyn
dap ,daca masina are "close confort' e varianta cea mai simpla se da o comanda direct sau daca e cu comanda standard se pun module de ridicare..depinde de ce masina ai
pai masina are alarma si inchiderea centralizata pe cheie. doar ca geamurile nu se inchid atunci cand activez alarma. vroiam sa rezolv chestia asta ... dar sa nu fie nevoie de o telecomanda suplimentara. ps: pe cheie sunt doar 2 butoane. masina e astra g
__________________
steaua23 is offline   Reply With Quote
Old 15-04-06, 10:01   #33
Catalyn
Renault Driver

Stage 5
 
Catalyn's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 1,698
Member of:
[Moderators]
[Nissan]
[RENAULT]
Thumbs up Re: Discutii despre alarme auto

Quote:
Originally Posted by steaua23
pai masina are alarma si inchiderea centralizata pe cheie. doar ca geamurile nu se inchid atunci cand activez alarma. vroiam sa rezolv chestia asta ... dar sa nu fie nevoie de o telecomanda suplimentara. ps: pe cheie sunt doar 2 butoane. masina e astra g
se poate, masina are functia "close confort", adica daca o incui cu cheia si tii mai mult de 2 sec cheia pe pozitia inchis ridica si geamurile iti recomand modelul de Maat 861 confort, se activeaza in momentul cand incui masina si iti ridica geamurile...modelul se instaleaza cu succes si pe modelele VW-Audi etc...deci nici o telecomanda in plus si ca sa mergem mai departe poti completa si cu varianta GSM in care pe linga monitorizarea masinii ai si controlul ei
__________________
I like the Power.
Catalyn is offline   Reply With Quote
Old 16-04-06, 01:43   #34
xpander

Stage 3
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 105
Default Re: Discutii despre alarme auto

Quote:
Originally Posted by catalyn
domnule draga nu te baga in discutii daca nu stii ! nu foloseste contactele de la geamuri!!!macar uita-te pe o schema de montaj!! oare de ce le fac astia cu circuit de detectie al curentului? ....raspuns :sa se opreasca geamul la capatul de cursa....... din ce spui tu geamurile tale merg la infinit!
Oh, so smart... poate la dacie, sau la cele care au geamuri "aftermarket". sistemele astea "asa destepte" se programeaza sa tina motorul 15 secunde (asta daca un geam se inchide in maxim 12). Si tot eprom e, iar cu tot cablaj plus cateva rezistente nu depaseste 50.000 cost de productie. Vezi ca am pus si un link la un asemenea device de pe e-bay. Este facut de DEI si costa 14$.

La masinile mai destepte exista doua pozitii la butonul de ridicare (cum are si a mea). Se da un singur impuls si cand ajunge sus se opreste automat.
xpander is offline   Reply With Quote
Old 16-04-06, 12:38   #35
steaua23
Opel Driver

Stage 5
 
steaua23's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 6,269
Member of:
[Opel]
[Colectionar Machete]
Default Re: Discutii despre alarme auto

Quote:
Originally Posted by catalyn
se poate, masina are functia "close confort", adica daca o incui cu cheia si tii mai mult de 2 sec cheia pe pozitia inchis ridica si geamurile iti recomand modelul de Maat 861 confort, se activeaza in momentul cand incui masina si iti ridica geamurile...modelul se instaleaza cu succes si pe modelele VW-Audi etc...deci nici o telecomanda in plus si ca sa mergem mai departe poti completa si cu varianta GSM in care pe linga monitorizarea masinii ai si controlul ei
si cam pe la ce preturi ar fi cele 2 ??
steaua23 is offline   Reply With Quote
Old 16-04-06, 21:19   #36
Catalyn
Renault Driver

Stage 5
 
Catalyn's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 1,698
Member of:
[Moderators]
[Nissan]
[RENAULT]
Smile Re: Discutii despre alarme auto

Quote:
Originally Posted by xpander
Oh, so smart... poate la dacie, sau la cele care au geamuri "aftermarket". sistemele astea "asa destepte" se programeaza sa tina motorul 15 secunde (asta daca un geam se inchide in maxim 12). Si tot eprom e, iar cu tot cablaj plus cateva rezistente nu depaseste 50.000 cost de productie. Vezi ca am pus si un link la un asemenea device de pe e-bay. Este facut de DEI si costa 14$.

La masinile mai destepte exista doua pozitii la butonul de ridicare (cum are si a mea). Se da un singur impuls si cand ajunge sus se opreste automat.
modulul standard are circuit de detectie la consumul de curent, montajul practic este o inseriere direct pe unul din fireel de forta al motorului....nu e "aftermarket"e varianta standard despre masinile cu "close confort"ce ne povesteai tu ...exista mai multe modalitati de activare a functiei..unele au o simpla comanda temporizata si aici vorbim de gama VW,Audi,Seat,Opel altele au numai geamul sofer :Renault, Nissan Mitsubishi si si aici varianta oferita poate merge pe standard sau pe comanda temporizata...marele Eprom
Catalyn is offline   Reply With Quote
Old 18-09-06, 16:08   #37
200SX
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
200SX's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 5,015
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Discutii despre alarme auto

ce parere aveti despre alarmele facute de acesta firma ??

http://www.camcosystems.com
200SX is offline   Reply With Quote
Old 09-05-07, 20:04   #38
e_spidi

Stage 1
 
e_spidi's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 16
Default Re: Discutii despre alarme auto

imi poate recomanda cineva o alarma (~500 ron cu montaj cu tot) care sa mearga activata din telecomanda inchiderii centralizate existente, adica sa nu fiu nevoit sa mai tin inca o telecomanda...
norok!
e_spidi is offline   Reply With Quote
Old 18-06-07, 19:31   #39
darkul

Stage 2
 
darkul's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 34
Default Re: Discutii despre alarme auto

Quote:
Originally Posted by steaua23 View Post
si cam pe la ce preturi ar fi cele 2 ??
Este unul singur pt Astra G si este undeva pe la 80-90 RON.
darkul is offline   Reply With Quote
Old 18-06-07, 20:46   #40
whisper

Stage 2
 
whisper's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 51
Default Re: Discutii despre alarme auto

https://forum.4tuning.ro/showpost.php...57&postcount=9
whisper is offline   Reply With Quote
Old 04-07-07, 21:12   #41
BZ-05-JPC

Stock
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 3
Default Re: Discutii despre alarme auto

Am o problema!!!! Am o Honda civic ex `94 si am pus alarma pe ea. imi incuie si descuie(din telecomanda) doar usa de la sofer. Am veerificat toate sigurantele cu aparat de masura si sunt bune. Nu stiu ce sa-i fac.
BZ-05-JPC is offline   Reply With Quote
Old 05-07-07, 14:24   #42
BZ-05-JPC

Stock
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 3
Default Re: Discutii despre alarme auto

Am o problema cu inchiderea de pe cheie. Cand armez alarma imi incuie si descuie doar usa de la sofer.
BZ-05-JPC is offline   Reply With Quote
Old 06-07-07, 10:49   #43
si1viu

Stock
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1
Default Re: Discutii despre alarme auto

Quote:
Originally Posted by BZ-05-JPC View Post
Am o problema!!!! Am o Honda civic ex `94 si am pus alarma pe ea. imi incuie si descuie(din telecomanda) doar usa de la sofer. Am veerificat toate sigurantele cu aparat de masura si sunt bune. Nu stiu ce sa-i fac.
Problema ta este probabil din usa soferului. Acolo exista un contact electric cu 2 pozitii din fabrica, conectat la sistemul de inchidere al masinii deoarece multe masini asiatice vin din fabrica fara actuator(motoras de inchidere centralizata) in usa soferului. Asta inseamna ca atunci cand s-a montat alarma s-a montat si un actuator care e comandat direct din alarma si iti inchide si iti deschide numai acea usa. Problema ta poate fi acel contact care nu mai functioneaza si nu mai transmite comanda si la celelalte usi. Poate fi de asemenea si o defectiune a interfetei originale de inchidere centralizata avand in vedere ca nu ai gasit nici o siguranta arsa. Oricum ideea este ca va trebui sa apelezi la un service specializat pt rezolvarea problemei. Recomandarea mea este sa te interesezi pe www.olmarshop.ro. , poti fi indrumat de acolo.
si1viu is offline   Reply With Quote
Old 12-09-07, 01:35   #44
adrianavram

Stock
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 6
Default Re: Discutii despre alarme auto

mi-am montat alarma maat 7500 cu senzor de soc si senzor de perimetru. se cupleaza cam aiurea si nu stiu exact de la care din cei doi senzori (de soc sau perimetru). senzorul de perimetru se regleaza cam aiurea, e tot marca maat cu 2 zone. nu ma prea descurc cu reglarea acestui senzor. ma poate ajuta cineva cu pasii care trebuie urmati si ordinea lor pt a putea regla cat de cat acest senzor de perimetru (macar zona exterioara care ma intereseaza mai mult, cu sau fara zona interioara) ????
adrianavram is offline   Reply With Quote
Old 23-09-07, 13:43   #45
Rares
Design Team Member

Stage 5
 
Rares's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 523
Member of:
[Design Team]
Default Re: Discutii despre alarme auto

hai care se pricepe bine la alarme .chesti... sa va povestesc..,m-am trezit intr-o diminteaza cu masina sparta butuci scosi.. si geamu spate spart....la un bmw 318 e36...1.am nevoie de o alarma si pe cineva care sa o monteze..usile nici acum nu le-am deschis... sunt blocate..help..me cu o alarma si montarea ei si deblocarea usilor... pls
__________________
Rares is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -