Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 21-11-08, 13:56   #1
datapimp

Stage 2
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 25
Default Numere rosii expirate, masina vanduta

Am cumparat acum 2 sapt o masina din romania, adusa din italia la care fostul proprietar a scos deja de 3 ori numere rosii.
Mie nici prin gand nu-mi trecea ca RAR-ul nostru o sa-mi faca programare deabia in 7 ian. 2009!! Si uite asa am ramas ieri fara numere valabile pe masina.
Din moment ce fostul proprietar le-a avut deja pe 90 zile (tocmai ieri au expirat) eu nu mai pot sa le mai scot? Atata timp cat fac dovada ca am programare la RAR? Pana la urma nu e vina mea ca am fost programat taman la anul, nu?
datapimp is offline   Reply With Quote
Old 21-11-08, 14:18   #2
VaLeX
KATANA TEAM Member

Stage 5
 
VaLeX's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 8,232
Member of:
[Opel]
[KATANA TEAM]
Default Re: Numere rosii expirate, masina vanduta

daca ai dovada ca ai prog la rar , te duci la politie si`ntrebi ...si probabil ca o sa ai dreptul ca pana la rar sa iti pui numere rosii , dute si interezeaza`te ...eu stiu ca se poate circula pana cand ai rarul ..cu numere rosii , si ca nu mai e valabila chestia aia cu 3 luni de nr. rosii ...salut !
VaLeX is offline   Reply With Quote
Old 28-11-08, 08:43   #3
D o n n

Stage 5
 
D o n n's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,971
Default Re: Numere rosii expirate, masina vanduta

va rog frumos dati`mi si mie un pm ,sau ma gasiti pe mess la speed_vibrate.
sunt si eu la fel,mi`au expirat numerele pe 1noiembrie si am rarul joi.,...am asigurare pana in februarie,dar chestia e ca daca te opreste nenea politaiu,cum ii demonstrezi tu ca ai programare?
__________________
All the way up..
D o n n is offline   Reply With Quote
Old 28-11-08, 10:21   #4
datapimp

Stage 2
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 25
Default Re: Numere rosii expirate, masina vanduta

Pe mine aici in Sibiu m-au expediat foarte repede de la ghiseu spunandu-mi ca nu se mai poate in ruptu capului sa mai iau alte numere rosii, oricate programari la Rar as avea eu. Si intr-adevar am citit legea si nu scrie nimic de numere rosii pe mai mult de 3 luni...
Asta e, platforma pana la Rar.
datapimp is offline   Reply With Quote
Old 28-11-08, 13:50   #5
Sorela

Stage 3
 
Sorela's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 49
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Numere rosii expirate, masina vanduta

sall...scuze k sunt off-topic ...dar dupa ce am cautat o ora pe net un forum pt ce vreau sa intrewb shi nu am gasit am zis sa incerc aici.
akm 3 sapt am avut accident ...aveam ITP expirat ...mi au retzinut placutzele de inmatriculare ''mashina are numere de spania'' ....
intrebare : actele momentan sunt la Udriste .....o sa stea akolo 2,3 luni pana cand ajung la ambasada spaniei ......stitzi cumva dak pot sa le iau inainte ?'''sa ajunga la ambasada '''
multzumesc
Sorela is offline   Reply With Quote
Old 28-11-08, 13:58   #6
RoByNeT
AirRide Lover

Stage 5
 
RoByNeT's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 6,020
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[SKODA]
[4Rally]
[Competitor CNCA]
[STREETMANIACS]
[AUDI]
Default Re: Numere rosii expirate, masina vanduta

deci numere rosii se dau numai pe 3 luni maxim ... au fost pe 1 luna dar datorita programarilor numeroase au fost prelungite iar ... drept urmare ai obligatia ca in 90 de zile sa iti rezolvi cu rar. nu e vina lor ca te programeaza intr`o sap sau doua. dar in 80 de zile nu are cum deci ar trebui sa ai timp berechet. si daca cine a avut masina a luat deja 3 nr rosii tu daca ai cumparat`o nu mai ai dreptul sa iei pentru ca numerele se dau pe masina ... nu pe persoana.



sorela ... parerea mea e ca nu ai cum sa iei placutele pana nu iti rezolvi toate problemele ... trebuie sa te duci pe platforma pana acolo sa iti faci itp si dupa am impresia ca o sa iti dea placutele parerea mea adica eu asa gandesc nu stiu acum cum o fi
__________________

RoByNeT is offline   Reply With Quote
Old 02-12-08, 07:26   #7
Sorela

Stage 3
 
Sorela's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 49
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Numere rosii expirate, masina vanduta

Quote:
Originally Posted by RoByNeT View Post

sorela ... parerea mea e ca nu ai cum sa iei placutele pana nu iti rezolvi toate problemele ... trebuie sa te duci pe platforma pana acolo sa iti faci itp si dupa am impresia ca o sa iti dea placutele parerea mea adica eu asa gandesc nu stiu acum cum o fi

ms ...o sa ma duc pana la udriste sa vedem ce rezolv ... ...
Sorela is offline   Reply With Quote
Old 02-12-08, 08:16   #8
Mustang
Daewoo Driver

Stage 5
 
Mustang's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,399
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Numere rosii expirate, masina vanduta

Vezi ca sediul nou se alfa in Pipera.
Mustang is offline   Reply With Quote
Old 02-12-08, 11:43   #9
VaLeX
KATANA TEAM Member

Stage 5
 
VaLeX's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 8,232
Member of:
[Opel]
[KATANA TEAM]
Default Re: Numere rosii expirate, masina vanduta

daca mie`mi expira sa zicem al 3`lea set de numere pe 5 ianuarie 2009 ...si eu am raru pe 24 luna asta , Am dreptul sa circul pana pe 5 daca nu platesc taxa de inmatriculare?
VaLeX is offline   Reply With Quote
Old 02-12-08, 14:54   #10
RoByNeT
AirRide Lover

Stage 5
 
RoByNeT's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 6,020
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[SKODA]
[4Rally]
[Competitor CNCA]
[STREETMANIACS]
[AUDI]
Default Re: Numere rosii expirate, masina vanduta

deci este clar ... cand iti expira numerele rosii nu mai ai voie sa circuli cu masina sub nicio forma. imi pare rau sa iti zic asta dar am explicat cat de cat in postul de mai sus cum sta treaba cu numere rosii. spor
RoByNeT is offline   Reply With Quote
- Copyright 2026 4Tuning -