Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 18-11-08, 16:25   #16
AdrianC4

Stage 4
 
Join Date: May 2006
Posts: 215
Default Re: Taxa auto va fi suspendată pe o perioadă de 3-6 luni pentru maşinile noi

Voi gresiti cand ziceti asa ceva.. Va doresc din tot sufletul sa va luati o nemtoaica din 95-2000 si in cazul in care se strica va rog sa cititi mereu ce ati scris acum...
Va cade o pompa de apa, de motorina, se duce un injector, o planetara...Ce faceti? Veti da la bani pe piese de o sa va blestemati zilele!

Am un amic, si-a luat Vectra din DE, l-a dus 11000e .. In tara i-a cazut volanta.. A facut-o, i s-a dus pompa de motorina si calculatorul.. Ce a facut ? A bagat inca vreo 3000e in ea si a dat-o cu 10000e! Asta in 3 luni! Mi-a spus ca a facut greseala vieteii lui, caci cu banii aia isi lua ceva, dar NOU!

Eu cred ca voi cei care scrieti pe aici suferiti de o problema de imagine, practic va uitati prea mult la cum va vede lumea, cum dati pe strada!
O masina noua, chiar daca te lasa in drum, beneficiaza de garantie, care mai nou, in cazul Logan este de 4 ani, gratis..

Ideea este ca romanii isi iau masina sa se dea mari, nu ca le trebuie. Si Loganul e prea comun, cu toate ca in Germania am vazut ZECI de MCV-uri, cu numere nemtesti.. Or fi nemtii mai prosti ca noi? NU cred!

Eu, daca nu as avea masina si mi-ar trebui, as lua un Logan fara sa stau pe ganduri, prin prisma costurilor ulterioare, a fiabilitatii dovedite pe atatea cazuri si a necesitatilor mele - concedii, plimbari etc.. Nicidecum de a folosi masina zilnic, in trafic!
AdrianC4 is offline  
Old 18-11-08, 16:53   #17
darck_angel64
Oltcit Driver

Stage 5
 
darck_angel64's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 837
Member of:
[Oltcit]
[DAEWOO]
[SKODA]
Default Re: Taxa auto va fi suspendată pe o perioadă de 3-6 luni pentru maşinile noi

taxa va fi suspendata ca, probabil, vrea un smecher sa-si deschida vreo afacere si e blocat de ea.....
darck_angel64 is offline  
Old 18-11-08, 16:57   #18
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Taxa auto va fi suspendată pe o perioadă de 3-6 luni pentru maşinile noi

mdaaa nu prea e o masura prea stralucita in contextu actual ar trebui gasite alte solutii nu ma ajuta cu nimik ca nu mai platesc 400-700 euro taxa auto cand cea mai ieftina masina e 8000-9000 si aia clasa mica opel corsa vw polo motoare de 1.2 si nivel de echipare slabut...asta e degeaba protejeaza dacia criza financiara ii afecteaza pe toti pana nu se vor acorda credite si nu vor scadea dobanziile si la leasing nu se va misca nimic
adrian78bmw is offline  
Old 18-11-08, 17:11   #19
AdrianC4

Stage 4
 
Join Date: May 2006
Posts: 215
Default Re: Taxa auto va fi suspendată pe o perioadă de 3-6 luni pentru maşinile noi

Luati Golf 6, e gratis taxa! Euro 5
AdrianC4 is offline  
Old 18-11-08, 17:22   #20
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Taxa auto va fi suspendată pe o perioadă de 3-6 luni pentru maşinile noi

Quote:
Originally Posted by AdrianC4 View Post
Luati Golf 6, e gratis taxa! Euro 5
da si pretul?13000 cel mai ieftin plus tva
adrian78bmw is offline  
Old 18-11-08, 17:24   #21
nsl_iuli

Stage 5
 
nsl_iuli's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 708
Member of:
[PEUGEOT]
[RENAULT]
Default Re: Taxa auto va fi suspendată pe o perioadă de 3-6 luni pentru maşinile noi

Voi nu cred ca intelegeti faza asta cu masinile second hand mai vechi de 6-7 ani...

Cunosc o gramada de oameni care s-au bucurat ca si-au luat masini ieftine din Germanica si au ajuns sa-si blesteme zilele, spre exemplu: Passat 2002 1,9 tdi 101 cp 240.000km l-a luat acolo cu 6500, masina la tabla arata impecabil, dar daca mergeai cu ea ziceai ca mergi cu raba, i-au trebuit schimbate injectoare, suflanta, ambreiaj, discuri de frana... Cu tot cu inscriere l-a dus cca 10.000, si inca nu merge ceas...
__________________

Prowd owner of: '02 BMW 320 Cabrio
Ex:
Megane II Bicorp 1.5dCi RS Replica
nsl_iuli is offline  
Old 18-11-08, 17:54   #22
kir0087

Stage 3
 
kir0087's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 137
Default Re: Taxa auto va fi suspendată pe o perioadă de 3-6 luni pentru maşinile noi

Grupuri de interese...afaceri pe spatele nostru si ne mai si prostesc cum vor fetele lor de mosnegi perversi.
Oare nu se satura romanu niciodata de atata fraiereala pe fata?
Urmatorul pas tare ma tem ca o sa fie o taxa foarte mare pe an pentru non euro si euro 1,asa ca cei care se orienteaza spre asa ceva sau au deja tre sa stea ca pe jar fiindca se pot trezi cu o masina pentru care e prea mare acea taxa sau nu o pot vinde fiindca nimeni nu vrea sa o cumpere.
Si ce face romanu in acel caz???Se vede nevoit sa scape de o masina in care poate a investit multa pasiune si bani.
Astia ne fac cum vor ei si la buzunar si la orice.Maine ar putea da o lege in care sa interzica circularea cu non euro si euro 1 fiindca asa isi urmaresc ei mai bine interesele.Si noi ce am face ???Nimic!!!
S-ar intampla la fel ca si cu taxa de poluare...O invart de 2 ori cum vor ei...O dau iar in vrajeli ca ii intereseaza mediul inconjurator si ca asa e mai bine pentru noi si noi inghitim pastila fara apa fara nimic.
Eu am de gand sa imi aduc un e36 in vara,dar tocmai din aceasta "presimtire" stau putin pe ganduri.
Oricum o sa imi iau una cu euro 2 ca sa evit oarecum chestia asta daca o sa se intample intr-adevar.
kir0087 is offline  
Old 18-11-08, 18:55   #23
SAX1987
4Tuning International Member


Stage 5
 
SAX1987's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 2,804
Member of:
[4Tuning International]
[2 Roti]
[BMW]
Default Re: Taxa auto va fi suspendată pe o perioadă de 3-6 luni pentru maşinile noi

Sut niste gunoaie cu tot cu taxa lor. Eu am masina din 1998 cu motor de 2000 euro 2 si taxa e de 2,5 ori mai mare decat pt o masina cu 5 ani mai veche. Sunt niste gunoaie.
SAX1987 is offline  
Old 18-11-08, 19:29   #24
kir0087

Stage 3
 
kir0087's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 137
Default Re: Taxa auto va fi suspendată pe o perioadă de 3-6 luni pentru maşinile noi

Quote:
Originally Posted by SAX1987 View Post
Sut niste gunoaie cu tot cu taxa lor. Eu am masina din 1998 cu motor de 2000 euro 2 si taxa e de 2,5 ori mai mare decat pt o masina cu 5 ani mai veche. Sunt niste gunoaie.

Exact...In loc sa iti iei ce masina vrei tu dupa necesitatile tale,trebuie sa faci probleme de matematica...sa vezi cat e taxa,daca nu renteaza mai mult sa iti iei una mai veche si cu motor mai mic si tot asa...
TAXA ASTA NUMAI CU POLUAREA NU ARE LEGATURA
kir0087 is offline  
Old 18-11-08, 19:40   #25
bitza_zmz

Stage 5
 
bitza_zmz's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 1,383
Member of:
[Honda]
Default Re: Taxa auto va fi suspendată pe o perioadă de 3-6 luni pentru maşinile noi

Intretzinerea unu logan este la fel de scumpa ca a unui passat din 2002 plus sunt doar cateva cazurile in care sa fi avut ghinion sa cada masina dupa ce ai aduso tre sa casti ochii mai bine; mai rau cand te duci cu loganu tau nou si este scos din garatie pe te miri ce motiv sau dupa ce iese din garantie ia si baga mii de euro in el si cel mai IMPORTANT este ca tot un cazan de dacie va ramane,bagi bani intr-un passat ca de sa stricat dar macar ramane tot passat--comfort siguranta dotari etc etc.Scz este valabila doar acelora care isi achizitzioneaza o masina in rate ca de nu au toti 10k in mana cash.
__________________
Id de mes: Draganstefanzen
Nr de tel: 0727 545 706
0767 350 914
bitza_zmz is offline  
Old 18-11-08, 19:59   #26
ADY28

Stage 3
 
ADY28's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 156
Default Re: Taxa auto va fi suspendată pe o perioadă de 3-6 luni pentru maşinile noi

tariceanu asta e un *** ieri era la tv si zicea ceva de dacia si ford ca numai vand !
dar de Citroen nu zice nimic! oricum taxa o scoate pentru a-si vinde el masinile!
ca il doar in cot pe el de ford,dacia si alte marci...

off: numai dati exemple cu masini diesel de peste 200mii km! voi ce va asteptati de la o masina cu peste 200mii sa fie noua? daca te duci in germania si nu sti nimic despre masini nu te mai duce sau i-a si u pe cineva care stie!
Voi chiar nu vedeti ca astia dau legi doar in favoarea lor!
ADY28 is offline  
Old 18-11-08, 20:21   #27
mariusARD

Stage 3
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 94
Member of:
[FORD]
[VW]
Default Re: Taxa auto va fi suspendată pe o perioadă de 3-6 luni pentru maşinile noi

nu mai pot cu taxele lor, ma mut in ungaria
mariusARD is offline  
Old 18-11-08, 22:20   #28
DiavoLLo
Ford Driver

Stage 5
 
DiavoLLo's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 1,045
Member of:
[FORD]
Default Re: Taxa auto va fi suspendată pe o perioadă de 3-6 luni pentru maşinile noi

manevre peste manevre....sa dea ei bani sa cumpere omul o masina noua...in loc sa scoata taxa....cu care nu vor rezolva nimic ar trebui sa ii puna pe bosii de la fabrici sa scada profitul pt ei si asadar sa scada pretul masinilor....dar nu....tariceanu vrea aia sa ceara 7000-8000 pe logan si prostul de roman sa accepte.....daca e asa bun de ce domnia sa merge cu bmw mercedes etc.....de ce nu doteaza guvernul cu sandero si loganuri.....sa nu mai f***a banii publici pe masini de zeci si sute de milioane de euro...
__________________
Ford Contour SVT 2.5 V6
DiavoLLo is offline  
Old 18-11-08, 22:50   #29
Sindrom

Stage 5
 
Sindrom's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,744
Member of:
[PEUGEOT]
[FORD]
Default Re: Taxa auto va fi suspendată pe o perioadă de 3-6 luni pentru maşinile noi

Eu nu inteleg un lucru, ori vine campania si alegerile, ori noi romanii suntem destul de idioti. Problema e ca eu cred ca se intampla ambele chestii.
Pentru cei care isi iau masina noua, bv tot respectul, dar ce te faci, cand uite unu ca mine, nu-si permite 10 mii pe o masina noua, de credite ce sa mai zic, iau 10 mii si platesc 20 , nu se pune. Ce masina imi iau din tara cu 3000 euro?????? Poate vreau si eu sa ma duc la mare si sa nu fac 9 ore cu trenu, sau sa stau legat de altii.....voi nu va ganditi ca sunt multi ca mine, care nu isi permit, care au copii unii, vor sa se duca la spital de urgenta ce fac????? asteapta salvarea....hmmm, nu cred ca ati mai gandi asa
TAXA ASTA ESTE UN ABUZ, O HOTIE, DAR CUM IN ROMANIA ESTE IN FLOARE HOTIA....numai zic nimic


O zi buna, si nu va doresc sa vreti ceva cu adevarat si sa nu va permiteti.
__________________


De ce sa-ti iei audi????? Cand exista ALFA ROMEO
si pentru ca n-am avut bani nici de audi nici de Alfa Romeo, mi-am luat Peugeot.
Sindrom is offline  
Old 19-11-08, 09:18   #30
bytzu11

Stage 3
 
bytzu11's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 169
Member of:
[DACIA]
[Opel]
Cool Re: Taxa auto va fi suspendată pe o perioadă de 3-6 luni pentru maşinile noi

Manevre de C***T pe spatele nostru...pe banii nostri isi fac ei vilute si vile...taxa auto....incurajeaza renault-dacia!!!asa cum spun unii pe aici pe forum...ca multi si-au luat teapa cu masini de germania...apoi sa ma scuzati dar nu toti stiu cum sa aleaga o masina!!!nu toata lumea cand se duce in germania sau oriunde afara sa isi ia o masina nu stie unde sa caute "bube" ale masinilor respective...cand pleci sa cauti o anume masina,aflii inainte cum si unde sa te uiti sa cauti defecte...ce defecte apar mai des...si asa mai departe...iar eu..conduc o dacia nova si sincer...nu as da nova pe logan sau pe sandero in nici un caz!!!citroen nici atat...masinile de afara nu se compara cu dacia sau renault...iar pentru cei care spun ca e scump sa intretii o masina nemteasca ,atunci cand trebuie sa schimbi piese la ea...sa se duca la renault sa afle preturil la piesele de logan=))) care sunt astronomice!!! si piesele sunt cu siguranta proaste!!!iar daca Germania s-a umplut de loganuri...ma intreb oare Mercedes sau Volkswagen...isi inchid portile??? nu cred...
__________________
Muscle Car Fan...4ever......Dacia&Opel Driver...4now...

Last edited by bytzu11; 19-11-08 at 09:20.
bytzu11 is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -