Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 18-11-08, 10:47   #1
boy_wonder

Stage 5
 
boy_wonder's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 8,889
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[4TuningRO]
Default Taxa auto va fi suspendată pe o perioadă de 3-6 luni pentru maşinile noi

Guvernul va suspenda pe o perioadă de 3-6 luni taxa de poluare auto percepută la achiziţia de vehicule noi, pentru a limita importurile de maşini vechi, a anunţat premierul Călin Popescu Tăriceanu. El a precizat, într-o conferinţă de presă susţinută la Guvern, că a avut consultări, săptămâna trecută, cu directorul general al grupului Renault România şi al Automobile Dacia privind perspectivele întreprinderii şi că va avea astfel de discuţii şi cu celelalte companii din domeniu, astfel încât să poată fi introduse măsurile adecvate de protejare a industriei interne de profil.

"Eu am spus că importurile de vehicule second-hand vor omorî piaţa internă şi astăzi lucrurile se văd şi au o amploare deosebită. Există o mare îngrijorare la Dacia şi mă bucură că preşedintele a abordat acest subiect. Voi avea o consultare cu preşedintele pe acest subiect şi foarte rapid voi decide la nivelul Guvernului câteva măsuri care să ducă la limitarea acestor importuri. Cea mai eficientă măsură este suspendarea importurilor prin anularea taxei pentru maşinile noi. Practic, păstrăm taxa pentru maşinile second-hand", a spus Tăriceanu.

El a confirmat informaţia MEDIAFAX, conform căreia a discutat, luni, cu preşedintele Traian Băsescu pe acest subiect şi a arătat din nou că nu doreşte ca România să fie transformată într-un cimitir de maşini vechi aduse din alte ţări europene.

"Dacă cumva o să îmi spuneţi că a spus Comisia Europeană nu ştiu ce, am să vă spun să-i întrebaţi la rândul vostru pe cei de la Comisie dacă ei sunt responsabili de păstrarea locurilor de muncă în România, că ştiţi atunci când a fost problema cu taxa de poluare ce discuţii am avut. Toată lumea mă întreba: «Dacă Comisia Europeană spune nu ştiu ce ?» Dar ce spune Comisia când încep să îşi restrângă activităţile şi locurile de muncă sunt puse în pericol ?", a întrebat Tăriceanu în conferinţa de presă.

El a precizat că decizia de suspendare a taxei auto în cazul maşinilor noi va fi aprobată în şedinţa de miercuri a Guvernului sau în următoarea reuniune a Cabinetului.

"Va trebui să avem grijă să continuăm programul de stimulare a vânzărilor noi nepoluante prin Programul «Prima de casare» şi va trebui acum, pe final de an, să vedem dacă este cazul să facem nişte redistribuiri ale cotelor rămase neutilizate pentru a ajuta industria autohtonă", a adăugat Tăriceanu.

Premierul a mai anunţat că va solicita ministrului Transporturilor să verifice, prin "supracontroale", dacă la Registrul Auto sunt respectate condiţiile de verificare tehnică a maşinilor second-hand, arătând că există numeroase informaţii conform cărora maşini care nu corespund din punct de vedere tehnic primesc aprobarea tehnică şi sunt înmatriculate.

Preşedintele Traian Băsescu a declarat, luni seară, la Craiova, că se va întâlni, înaintea şedinţei de Guvern, care va avea loc miercuri, cu premierul Călin Popescu Tăriceanu pentru a găsi soluţii pentru înlăturarea taxei de primă înmatriculare la maşinile noi.

Traian Băsescu a declarat, după întâlnirea pe care a avut-o cu conducerea Fabricii Ford de la Craiova şi cu sindicatele, că scutirea de la plata taxei de primă înmatriculare pentru maşinile noi este o necesitate atât pentru producătorul american de automobile, cât şi pentru uzinele Dacia.

"La Dacia, e o chestiune care va atinge şi Fordul când va începe să producă. Ceea ce se prefigurează ca o necesitate este scutirea de la plata taxei de primă înmatriculare pentru ca lumea să fie stimulată să cumpere maşini noi. Lucru care cred că se va întâmpla după şedinţa de guvern de miercuri, aşa cum a spus şi premierul public", a declarat Băsescu.

Şeful statului susţine că a purtat mai multe discuţii cu premierul Călin Popesctu Tăriceanu pe tema scutirii de la plata taxei de primă înmatriculare maşinile noi, urmând a avea o nouă rundă de discuţii miercuri, înainte de şedinţa de Guvern.

"Am avut o discuţie cu premierul, vom mai avea o discuţie şi miercuri dimineaţă, înaintea şedinţei de Guvern, şi probabil că vom găsi soluţii. De asemenea, soluţia continuării programului de înnoire a parcului, care să stimuleze producţia internă, fie că vorbim de Dacia astăzi, fie că vorbim de Ford mâine", a precizat Băsescu.

Surse ministeriale au declarat, săptămâna trecută, agenţiei MEDIAFAX, că premierul Tăriceanu a spus miniştrilor, în şedinţa Guvernului, că formula de calcul a taxei de poluare auto ar trebui schimbată, deoarece s-a dovedit că aceasta nu a stopat importul de maşini second-hand, principala variantă luată în calcul fiind eliminarea taxei de poluare auto în cazul achiziţionării de maşini noi.

Sursa:
Mediafax
__________________
boy_wonder is offline  
Old 18-11-08, 11:12   #2
Lexa

Stock
 
Lexa's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 3
Default Re: Taxa auto va fi suspendată pe o perioadă de 3-6 luni pentru maşinile noi

Se poate recupera taxa pentru o masina cumparata in August sau e valabil pentru cele achizitionate de acum incolo?
Lexa is offline  
Old 18-11-08, 11:47   #3
PH86MIN

Stage 5
 
PH86MIN's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,408
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
Default Re: Taxa auto va fi suspendată pe o perioadă de 3-6 luni pentru maşinile noi

Cele de acum,e si normal
PH86MIN is offline  
Old 18-11-08, 11:49   #4
Lexa

Stock
 
Lexa's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 3
Default Re: Taxa auto va fi suspendată pe o perioadă de 3-6 luni pentru maşinile noi

Quote:
Originally Posted by PH86MIN View Post
Cele de acum,e si normal
tipic
Lexa is offline  
Old 18-11-08, 12:23   #5
EvLSant0S
BMW Driver

Stage 5
 
EvLSant0S's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 12,416
Member of:
[BMW]
[Anonymous Motorsport ]
[FOTO]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Taxa auto va fi suspendată pe o perioadă de 3-6 luni pentru maşinile noi

Incredibil cum lumea accepta asa ceva...
libertate frate..
cumparam fix ce vor ei
si o fac incet incet. .
EvLSant0S is offline  
Old 18-11-08, 12:32   #6
Lexa

Stock
 
Lexa's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 3
Default Re: Taxa auto va fi suspendată pe o perioadă de 3-6 luni pentru maşinile noi

Quote:
Originally Posted by EvLSant0S View Post
Incredibil cum lumea accepta asa ceva...
libertate frate..
cumparam fix ce vor ei
si o fac incet incet. .
Neah... romanu' tot roman. crezi ca daca nu plateste aia 2-300 de euro isi cumpara masina noua in loc de sh? no way...
Lexa is offline  
Old 18-11-08, 12:40   #7
dexter_20

Stage 5
 
dexter_20's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 2,117
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[4Rally]
Default Re: Taxa auto va fi suspendată pe o perioadă de 3-6 luni pentru maşinile noi

Era si timpul....
dexter_20 is offline  
Old 18-11-08, 13:08   #8
mariusD

Stage 5
 
mariusD's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 477
Member of:
[AUDI]
[Opel]
Default Re: Taxa auto va fi suspendată pe o perioadă de 3-6 luni pentru maşinile noi

decat sa imi i`au logan....... ca doar asta se si urmareste.... mai degraba imi i`au un cazan de afara de 10-15 ani care arata macar a masina
mariusD is offline  
Old 18-11-08, 13:43   #9
negoitacata
2 Roti

Stage 5
 
negoitacata's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,727
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[Opel]
Default Re: Taxa auto va fi suspendată pe o perioadă de 3-6 luni pentru maşinile noi

Piata masinilor noi e in impas.......dar defapt pe ei de LOGAN ii doare burta ...si din motivu asta a scos taxa pt masinile noi)))
negoitacata is offline  
Old 18-11-08, 13:56   #10
bitza_zmz

Stage 5
 
bitza_zmz's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 1,383
Member of:
[Honda]
Default Re: Taxa auto va fi suspendată pe o perioadă de 3-6 luni pentru maşinile noi

o masina din 95-96-97 nu se va compara in veci cu vreo saracie de dacie nou,nici la comfort nici la fiabilitate nici la siguranta absolut la nimik,defapt dupa 40 romani ce au reusit:in colaborare cu francezi au facut o caroserie nou deci nu singuri aceasi tabla infecta de acum 40 de ani si cred ca acelasi proces(dupa 4 ani rugina),ne-au dat si noua francezi un mot doua,si in rest aceasi caliate de cacat a cauciucului(pe unde o fi el bucsi,pivoti),te intrebi de ce troncane,calitatea plasticului la interiori,te zgarii in el;si cum mama draq sa iti iei un gunoi din ala de logan(sandero) doar ca ne este la indemana si bank este peste drum Daca romani vor masini sh sau alte modele e clar ca sau mai desteptat macar asta e bine
__________________
Id de mes: Draganstefanzen
Nr de tel: 0727 545 706
0767 350 914

Last edited by bitza_zmz; 18-11-08 at 13:58.
bitza_zmz is offline  
Old 18-11-08, 14:06   #11
marygut

Stock
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 9
Default Re: Taxa auto va fi suspendată pe o perioadă de 3-6 luni pentru maşinile noi

nush ce parere aveti voi ..dar yo unu decat sa dau 10.000 de euro pe un logan (full) ... mai bn imi cumpar o nemtoaica chiar daca este mai veche ...oricum e cu mult peste autoturismele dacia .
marygut is offline  
Old 18-11-08, 14:20   #12
Clau_88

Stage 2
 
Clau_88's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 39
Default Re: Taxa auto va fi suspendată pe o perioadă de 3-6 luni pentru maşinile noi

Quote:
Originally Posted by EvLSant0S View Post
Incredibil cum lumea accepta asa ceva...
libertate frate..
cumparam fix ce vor ei
si o fac incet incet. .
ai dreptate...nu inteleg cum vine asta...Tromboceanu asta crede k toata lumea are bani sa isi ia o masina noua?si dak as avea bani oricum nu mi-as lua Logan sau un Citroen(firma la care este actionar)...o freaca aiurea cu noi.Daca tot ne "dicteaza" ce masini sa ne cumparam barem sa ne spuna si ce avem voie sa mancam...ar trebu calcati cu buldozeru'...PERMANENT!!!
Clau_88 is offline  
Old 18-11-08, 14:21   #13
Vely

Stage 5
 
Vely's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 449
Default Re: Taxa auto va fi suspendată pe o perioadă de 3-6 luni pentru maşinile noi

Ok! Sunt de acord ca sa se elimine taxa de poluare pe masinile noi, in mod cert cele mai vechi au si norme de poluare inferioare sau nu au fie sunt foarte uzate si de aceea polueaza mai mult!
Dar, si aici e un mare DAR, sa nu uitam ca sunt masini NOI, sunt masini VECHI si sunt RABLE in adevaratul sens al cuvantului! Trebuie altfel facuta evidentierea si aplicarea taxelor!
Trebuie multumiti toti oamenii!
- unii nu-si permit si cumpara cu ce bani au,
- altii sunt pur si simplu marcati de un anumit model de ex acum 30 de ani,
- iar altii vor masini noi!
SI in cazul masinilor hibride sau pur electrice, romanii ar trebui incurajati, daca statul vrea sa ne protejeze de poluare; de ex sa dea bani ca prima din cei stransi din taxele de poluare!
__________________
Nici viteza luminii nu ma poate intrece! Glumeam!
Vely is offline  
Old 18-11-08, 14:30   #14
El3ctr0n
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
El3ctr0n's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 429
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Taxa auto va fi suspendată pe o perioadă de 3-6 luni pentru maşinile noi

eu din cate inteleg...numai cer taxa ptr masinile noastre....noi...si cer ptr cele de afara....
asa si...
oricum asta se intampla deja...la masinile noi de afara...
iar de masinile vechi eu zic ca nu intra in discutie...
__________________
BMW E39 528i 200hp---+>>>>urmeaza Visul tuturor bmw-istilor The M5---OPEL ASTRA 1,7 DTI 75hp
WV POLO 1,2i 65hp
El3ctr0n is offline  
Old 18-11-08, 15:33   #15
KTA87
BMW Driver

Stage 5
 
KTA87's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,331
Member of:
[VW]
[Opel]
[BMW]
Default Re: Taxa auto va fi suspendată pe o perioadă de 3-6 luni pentru maşinile noi

Gata! Am si plecat sa-mi iau Loganu`!
Cam asta urmaresc ei...Este totusi bine pentru firmele care, la 10 masini cumparata economisesc 3000Euro considerand ca taxa ar fi 300E/masina.
__________________
By the way are you watching, how the world says goodbye?
KTA87 is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -