Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 23-09-08, 04:09   #1
amPADUCHI

Stage 2
 
amPADUCHI's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 50
Question Daune materiale,accident,RCA si "Garcea"

Toata povestea s-a intamplat acum cateva luni si as dori o lamurire ca sa stiu cum sa ma feresc pe viitor. Povestea pe larg: Am intrat in poarta unui om cu masina intr-o curba periculoasa nesemnalizata, nici un fel de semnalizare nu era vizibila pe portiunea de drum,nici un fel de luminare a strazii, curba scurta de aproximativ 90 grade in panta/urcare (portiune de drum destul de ciudata in care nu ar trebui sa lipseasca marcaje) , ca norocul nu aveam mai mult de 40-50 km/h maximum 55km/h si totusi pe cand am realizat ce se intampla, ca drumul o ia brusc la dreapta era prea tarziu, apucand sa prind la franare doar circa 1m de asflat si ala plin de praf, ca sania am intrat in poarta unui nefericit locuitor,asta pe la 2 noaptea....dupa ce am sunat la politie si le-am explicat ce s-a intamplat au trimis un echipaj intr-o masina "civila" care a sosit la vreo jumate de ora la fata locului, ce mi sa parut ciudat a fost ca domnul ofiter nu sa prezentat, nu a vrut sa faca constatarea la fata locului ci ma chemat dimineata la ora 9:00 si sa vin cum pot (accidentul avand loc la vreo 25km de la domiciliu) ca ba ca nu are chef acuma,ba ca nu se vede prea bine desi avea oameni cu el care aveau lanterne destul de puternice/luminoase etc.. Dimineata aflu de la "Garcea" (nu stiu cum il cheama nu sa prezentat la nici o intalnire) ca ma pot sterge cu RCA-ul intrucat nu ofera despagubire decat in cazul in cre ma "ciocnesc" cu un alt vehicul care deasemenea are RCA ,deci a trebuit sa platesc amenda pe care mi-a dat-o,poarta omului si reparatia masinii tote din buzunarul meu. Alt lucru interesant a fost cand l-am intrebat de ce nu exista table cu marcaje pe acea portiune de drum si mi-a raspuns ca politia nu are nici o legatura cu asta si ca e treaba primariei sa semnalizeze drumul/drumurile....hmm parca scria ceva in codul rutier despre asta si parca tot unitatea de politie trebuia anuntata in cazul de fata si nu primaria... pe portiunea de drum descrisa datorita lipsei de semnalizare nu am fost prima si nici ultima victima, chiar politaiul a povestit de vestitele accidente,cum ca la o zi inaintea mea au plecat 2 masini tractate si cand am mers sa-i duc chitanta ca am platit amenda colegul sau a mai anuntat o victima care sa dat peste cap intr-o masina noua de 4 zile tot in acea curba.... chiar si acuma i-mi vine sa fac tabla de marcaj a drumului din politaiul respectiv ... Ce ar fi trebuit sa fac in cazul de fata
__________________
membru fara semnatura.
amPADUCHI is offline   Reply With Quote
Old 23-09-08, 09:55   #2
dj01fad

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 630
Default Re: Daune materiale,accident,RCA si "Garcea"

nu trebuia sa le dai nici un ban. sa te dea ei in judecata ca sa le repari poarta, dar nu se ajungea la asta, pentru ca platea rca-ul. asa au mai scapat si ei de o paguba; ai grija ca tot timpul incep sa se eschiveze si te momesc sa semnezi tot felul de porcarii (era sa ma imbrobodeasca si pe mine, si tot asa, daramasem o poarta). intereseaza-te cine e raspunzator de semnalizarea drumului, si poti sa ii dai in judecata ca ti-ai facut praf masina, si sa le ceri sa plateasca ei toate daunele. nu te mai lasa asa usor intimidat de acesti cretini, pentru ca 90% e numai gura de ei. auzi tu, sa te stergi cu rca.... pai atunci la ce pana mea il mai platim?
__________________
citroen xantia 2.0 HDI activa '00
citroen xantia 2.0 HDI break '99
citroen xantia 2.0 TCT activa '99
citroen xantia 3.0 V6 activa '97
dj01fad is offline   Reply With Quote
Old 23-09-08, 11:59   #3
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Daune materiale,accident,RCA si "Garcea"

sfatul meu este sa nu te iei dupa ceea ce iti putem noi spune pe forum, pentru ca e vorba de banii tai.
iti spun ce as face eu in situatia ta: mi-as pregati 50 de lei si m-as duce la un avocat decent sa ma sfatuiasca si sa ma ajute cu depunerea cererii de chemare in judecata. firma de asigurari te va despagubi, iar partea cu marcajele poate fi invocata ca si cauza a accidentului. nu lasa lucrurile asa si nici nu te lua dupa prieteni, merig direct la avocat.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 23-09-08, 12:41   #4
bmwm5
Skoda Driver

Stage 5
 
bmwm5's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,261
Member of:
[SKODA]
Default Re: Daune materiale,accident,RCA si "Garcea"

rca-ul acopera paguba,ala vrea sa-ti ia banii.a venit la mine la servici unul care avea gardul lovit tot asa de o masina si a venit pentru constatare.masina ti-o repari singur daca nu ai casco.in principiu ai fost jefuit pe fata de organe...
__________________

My name is Beu...BomBeu!
bmwm5 is offline   Reply With Quote
Old 24-09-08, 06:29   #5
amPADUCHI

Stage 2
 
amPADUCHI's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 50
Default Re: Daune materiale,accident,RCA si "Garcea"

Quote:
Originally Posted by bmwm5 View Post
rca-ul acopera paguba,ala vrea sa-ti ia banii.a venit la mine la servici unul care avea gardul lovit tot asa de o masina si a venit pentru constatare.masina ti-o repari singur daca nu ai casco.in principiu ai fost jefuit pe fata de organe...
Si mi-a si luat banii, 300 ron amenda care platita in 48 ore e 150 parca la care am primit ca bonus 6 bulinute negre pe acest an, initial a vrut sa-mi ia carnetul, cu poarta am scapat ieftin intrucat a fost de lemn iar in momentul impactului a iesit din tatai, a cazut pe pamant fara sa pateasca aproape nimica doar ca proprietarul a inceput sa taie din ea cu o toporisca inaintea sosirii politaiului la constatare, cica sa schimbe niste scanduri cu unele noi. Partea cu RCA-ul nu am inteles-o, adica chiar daca eu nu am fost de vina luand in considerare ca toata treaba asta s-ar fi putut evita daca era marcat drumul corespunzator trebe sa-mi suport reparatiile la masina din bani proprii? mda frumos singura vina a mea a fost ca nu am ales sa merg pe jos in acea zi. Dar apropo, eu pentru ce mai platesc RCA-ul ca mi se pare ca arunc banii pe gean. Bine ca nici macar sa ma duc personal sa semnalizez porcaria aia de drum nu am dreptul daca tot nu o face nimeni, macar sa nu mai pateasca nimeni ca mine...
amPADUCHI is offline   Reply With Quote
Old 24-09-08, 09:08   #6
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Daune materiale,accident,RCA si "Garcea"

e inca valabila problema cu condusul incet, stii tu, "pana la limita evitarii oricarui pericol", nu poti avea dreptate niciodata daca legea spune asa.
insa rca-ul tot despagubeste poarta omului
aleks is offline   Reply With Quote
Old 24-09-08, 10:12   #7
amPADUCHI

Stage 2
 
amPADUCHI's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 50
Default Re: Daune materiale,accident,RCA si "Garcea"

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
e inca valabila problema cu condusul incet, stii tu, "pana la limita evitarii oricarui pericol", nu poti avea dreptate niciodata daca legea spune asa.
insa rca-ul tot despagubeste poarta omului
Tu acuma incerci sa ma iei la misto acuzanduma ca am depasit viteza maxima a melcului? drumul respectiv lega 2 sate deci era in afara localitatii si dupa cum am zis viteza mea maxim,maxim,maxima a fost de aproximativ 55km/h si oricum cum Dzeu puteam evita pericolul daca nu l-am vazut ?! sau presupun ca ar fi trebuit sa am vre-un al 6-lea simt care sa-mi permita sa vad in bezna si care deasemenea sa-mi permita sa aud voci ale unui GPS? Sa fim seriosi! . Cred ca cel mai bine ar fi sa merg inapoi si sa fac niste poze ,atat dimineata cat si seara la fata locului, sa va dati cu parerea pe urma....
amPADUCHI is offline   Reply With Quote
Old 24-09-08, 10:34   #8
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Daune materiale,accident,RCA si "Garcea"

nu te iau la misto, iti explic de ce nu poti sa dovedesti ca tu ai dreptate, decat din punct de vedere moral si logic, din punct de vedere legal nu o sa ai castig de cauza decat la partea cu despagubirea prin rca.
intelegi ce am vrut sa spun?
aleks is offline   Reply With Quote
Old 24-09-08, 12:58   #9
amPADUCHI

Stage 2
 
amPADUCHI's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 50
Default Re: Daune materiale,accident,RCA si "Garcea"

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
nu te iau la misto, iti explic de ce nu poti sa dovedesti ca tu ai dreptate, decat din punct de vedere moral si logic, din punct de vedere legal nu o sa ai castig de cauza decat la partea cu despagubirea prin rca.
intelegi ce am vrut sa spun?
Nu in totalitate, asta pentru ca refuz sa cred teoria legilor facute de catre prosti pentru prostime cu scopuri strict personale de a se imbogatii, daca si la CASCO exista asemenea "lufturi" sau lipsuri de despagubire ca si la RCA atunci e grav, ca urmare ambele fiind niste "curpapier" pentru mine ,dar decat sa ne mai batem tastaturile degeaba intrebarea mea este cum se pot evita toate astea? ce ar fi in cazul dovezilor audio-video, metoda destul de extrema, daca mi-as monta camera video in masina si pur si simplu as inregistra/as fi inregistrat toate miscarile mele si a tot ce misca ? nu cred ca ar exista dovezi mai solide in cazul unui proces decat dovada video, asta in cazul in care nu se mai merge pe baza ca cine a platit mai bine avocatul, ca in tara asta a minunilor se mai practica si minuni de acest fel.
amPADUCHI is offline   Reply With Quote
Old 24-09-08, 13:31   #10
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Daune materiale,accident,RCA si "Garcea"

eu iti urez succes in lupta ta cu morile de vant. intr-adevar, solutia ta ar fi interesanta, numai ca proba video nu poate bate legea.
rca-ul il despagubeste pe proprietar, nu tu, deci nu vad unde e lipsul. daca tu ai dat banii deja proprietarului, ai gresit, nu trebuia sa faci asta. daca nu ai facut-o, nu trebuie nici deacum sa o faci, rca-ul o va face.
mergi la avocat, iti spun din nou, si el te va lamuri cum sa procedezi, avand toate hartiile in fata.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 24-09-08, 13:51   #11
amPADUCHI

Stage 2
 
amPADUCHI's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 50
Default Re: Daune materiale,accident,RCA si "Garcea"

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
eu iti urez succes in lupta ta cu morile de vant. intr-adevar, solutia ta ar fi interesanta, numai ca proba video nu poate bate legea.
rca-ul il despagubeste pe proprietar, nu tu, deci nu vad unde e lipsul. daca tu ai dat banii deja proprietarului, ai gresit, nu trebuia sa faci asta. daca nu ai facut-o, nu trebuie nici deacum sa o faci, rca-ul o va face.
mergi la avocat, iti spun din nou, si el te va lamuri cum sa procedezi, avand toate hartiile in fata.
Dupa cum am mai zis, toata povestea asta sa intamplat acum cateva luni si da,am facut prostia sa cred in politai... etc. mi-a fost invatatura de minte, dar ce-i cu legea asta de nu o poate bate nimeni inafara de cei care au scris-o? bat-o Sfantul Sihastru de lege
amPADUCHI is offline   Reply With Quote
Old 24-09-08, 14:04   #12
Snytz

Stage 3
 
Snytz's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 134
Default Re: Daune materiale,accident,RCA si "Garcea"

RCA ul acopera orice tip de pagube materiale provocate cu autoturismul asigurat altor parti.
Masina ta o repari pe Casco sau din propriul buzunar.
Pt lipsa marcajelor.... nu sunt eu expert in domeniul. Dar nu cred ca scrie nicaieri ca e politia obligata sa marcheze toate curbele periculoase si oricand se poate invoca "neadaptarea vitezei" tinand cont de vizibilitatea drumului. Daca tu ai zis ca nu vedeai la un metru in fata ta, de ce mergeai cu 55km/h ?! In cazul in care nu vezi nimic cu cat mergi ? cu 30 km/h ? In oras viteza legala e de 50 km/h si orasul e plin de stradute care au viraje la 90 de grade. Cum ar fi sa ma prezint eu la politie si sa spun ca straduta din spatele blocului nu are marcaj de curba periculoasa si eu am venit cu 50km/h (deci legal) si nu am reusit sa iau virajul ?!?
Snytz is offline   Reply With Quote
Old 24-09-08, 14:07   #13
bmwm5
Skoda Driver

Stage 5
 
bmwm5's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,261
Member of:
[SKODA]
Default Re: Daune materiale,accident,RCA si "Garcea"

rca acopera si daune umane ca sa spun asa*****ie pe spate cat e limita maxima
bmwm5 is offline   Reply With Quote
Old 29-09-08, 22:22   #14
amPADUCHI

Stage 2
 
amPADUCHI's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 50
Default Re: Daune materiale,accident,RCA si "Garcea"

Quote:
Originally Posted by bmwm5 View Post
rca acopera si daune umane ca sa spun asa*****ie pe spate cat e limita maxima
Buuuuun, m-am lamurit in legatura cu RCA-ul si va multumesc pentru informtiile utile, daca nu m-as fi blocat intrucat asta a fost accidentul cel mai grav la care am avut parte in toata viata mea si daca as fi stiut dinainte cum trebe sa procezed in asemenea situatii probabil nu as fi ajuns in plasa ofiterului jumat de stea "Garcea" care se pare ca pe langa faptul ca are 10 dani la invartirea phulanului mai e si expert in excrocherii.
amPADUCHI is offline   Reply With Quote
Old 29-09-08, 22:46   #15
amPADUCHI

Stage 2
 
amPADUCHI's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 50
Default Re: Daune materiale,accident,RCA si "Garcea"

Am atasat si niste poze sa va puteti da cu parerea, cred ca se vad destul de clar: curba nemarcata in sine, inclinatia drumului dupa curba si partea opusa a curbei (celalalt sens) ,mai urmeaza sa fac niste poze noaptea si cred ca n-ar strica sa refac pozele de la o distanta de 3-4 ori mai mare etc.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	curba-bermudelor3.jpg
Views:	110
Size:	718.1 KB
ID:	656772   Click image for larger version

Name:	curba-bermudelor.jpg
Views:	103
Size:	839.3 KB
ID:	656773   Click image for larger version

Name:	dupa-curba-inclinatia-drumu.jpg
Views:	100
Size:	816.6 KB
ID:	656774  

Click image for larger version

Name:	curba-partea-opusa.jpg
Views:	86
Size:	1.33 MB
ID:	656775   Click image for larger version

Name:	curba-partea-opusa2.jpg
Views:	103
Size:	1.32 MB
ID:	656776  

Last edited by amPADUCHI; 29-09-08 at 23:00.
amPADUCHI is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -