Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 07-08-08, 14:27   #1
gamer555

Stage 2
 
gamer555's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 40
Default Ajutor inmatriculare/impozit/numere rosii

salut. de cateva zile sunt proprietarul unei masini cumparate din germania. am citit prin diverse forumuri ce am de facut pentru inmatriculare.

ce intrebari am pentru voi :
1. am verificat pe siteul rar cand pot fi programat si daca ma inscriu acum voi fi programat peste ~1 luna. pana atunci imi expira numerele de germania.
cum e mai bine : sa imi fac numere rosii cand expira astea actuale/sa duc masina pe platforma la rar cand voi fi programat ?

2. daca aleg sa imi fac numere rosii cand expira astea, imi pot face asigurare pe un an care se va pastra la noile numere ? am inteles ca asigurarea pe perioada scurta costa destul de mult si nu e o solutie "optima"

3. daca ma inscriu pentru programare la rar cu numarul actual, care va expira, si ma prezint atunci cu numere rosii (diferite) voi avea probleme ?

4. la rar voi avea probleme daca adresa din brief nu coincide cu cea de pe buletinul meu (pe care l-am schimb intre timp) ?

5. am inteles ca in termen de 30 zile de la cumparare trebuie sa declar masina la impozite. aici iar am neclaritati cu numarul masinii si cu traducerea legalizata a contractului vanzare cumparare. pot intampina probleme dupa daca fac aceasta declaratie/whatever-cum-se-cheama pe nr de germania/rosii ?

6. imi pot face rovinieta (urmeaza sa ies din bucuresti) cu numarul de pe sasiu (stiu ca nu toti accepta asta) ? intreb asta ca sa nu am probleme dupa, sa nu fie valabila rovinieta cand voi avea numere rosii/numere definitive si sa raman cu banii platiti degeaba.


multumesc anticipat.

Last edited by gamer555; 07-08-08 at 14:31.
gamer555 is offline   Reply With Quote
Old 08-08-08, 13:18   #2
jitru28
Banned

Stage 5
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 393
Default Re: Ajutor inmatriculare/impozit/numere rosii

1.Pai e mai bine cu nr.rosii,mai poti circula o luna cu ele,si oricum cred ca sunt mai ieftine ca platforma.
2.Asigurarea se face pe proprietar,nu are importanta nr-le,eu mi-am facut pe nr.de germania si acum am nr.de RO cu aceeasi asigurare,pe polita se trece si sasiul..
3.Nu,ca pt programare ti-au cerut ultimile 8 cifre de la seria masinii,si dupa aia se iau.
4.La Rar nu cred,ei nu trec proprietarul pe C.I. a masinii,sa nu ai la politie sau la financiar probleme cu adresa..
5.Nu,dar eu am fost la impozite dupa 1luna juma,si nu m-a intrebat nimic,nici amenda ,nici de ce nu m-am prezentat in 30 zile..
jitru28 is offline   Reply With Quote
Old 09-08-08, 20:25   #3
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Ajutor inmatriculare/impozit/numere rosii

1, 2, 3 sunt de acord cu jitru28.
4. e posibil sa ai probleme la Politie.
5. Eu am platit "amenda" la Administratia financiar, pt ca nu m-am prezentat in termen de 30 zile... nu mai retin cat a fost (acum cativa ani), dar a fost "substantiala".
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 13-08-08, 12:56   #4
cosmin_cosmin_1

Stage 5
 
cosmin_cosmin_1's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 4,001
Default Re: Ajutor inmatriculare/impozit/numere rosii

la financiar nu trebuie sa te duci cu carte de identitate romaneasca?
cosmin_cosmin_1 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -