Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

View Poll Results: Cum vi se par noile reglementari?
Juste si necesare la momentul actual 7 26.92%
Total gresite, mai bun era vechiul cod rutier 7 26.92%
Ambele variante sunt incorecte/incomplete 12 46.15%
Voters: 26. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 25-07-06, 01:06   #16
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: sanctiuni mai aspre pentru conducatorii auto

Comentati degeaba, s-a votat legea deja: https://forum.4tuning.ro/showthread.p...oul+cod+rutier

Apropo de "zmeii" de Bucuresti care nici nu stiu de unde se deschide capota:

Astazi, pe la 17:45, in apropiere de Parlament, la blocul Sitraco, era una bucata Skoda Octavia Tour argintie, cu stickere Romexterra Leasing pe ea, astepta la intersectie sa vireze stanga. Personajul de la volan prinde o "gaura" in trafic, calca, vireaza, face un sfert de cerculet aruncand fum din cauciucuri si alt jet de fum si mai puturos de motorina, redreseaza cu inca un sfert de cerculet in partea opusa, intrand cam un metru in contrasens si revenind la linia dreapta, dupa care o calca la podea si tulea! Se pare ca asta-i efectul vizionarii a prea multe curse de WRC asezonate cu ceva Tokyo Drift

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 25-07-06, 01:47   #17
B-13-FFA

Stage 5
 
B-13-FFA's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 666
Member of:
[VW]
Default Re: sanctiuni mai aspre pentru conducatorii auto

eu am alta idee. n punem bullbar-uri cat mai mari si cum ii prindem p defect cum poc. si o sa potoleasca. p bune. eu chiar am facut chestia asta. i-am indoit lu unu usa k omu n-avea treaba cu prioritatea. am dat in el intentionat. bara mea n-a avut nimik, da usa lui era infundata rau. cine intra? ar tb sa facem un club.
__________________
B-03-UAU
B-13-FFA is offline   Reply With Quote
Old 25-07-06, 10:07   #18
cipri4n

Stage 4
 
cipri4n's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 171
Default Re: sanctiuni mai aspre pentru conducatorii auto

Quote:
Originally Posted by B-13-FFA
eu am alta idee. n punem bullbar-uri cat mai mari si cum ii prindem p defect cum poc. si o sa potoleasca. p bune. eu chiar am facut chestia asta. i-am indoit lu unu usa k omu n-avea treaba cu prioritatea. am dat in el intentionat. bara mea n-a avut nimik, da usa lui era infundata rau. cine intra? ar tb sa facem un club.
buna treaba asta...da` sunt unii ca mine care au masini de la tata si care nu`si permit sa faca dreptate asa........
cipri4n is offline   Reply With Quote
Old 25-07-06, 10:13   #19
59AFA

Stage 5
 
59AFA's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 978
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[RENAULT]
Default Re: sanctiuni mai aspre pentru conducatorii auto

sunt xtrem de curios cand o ajunga si poporul roman la gradul de civilizatie al europenilor...probabil niciodata ,pt k romanul e o specie aparte.parerea mea e k noile schimbari nu vor afecta cu nimic mentalitatea pietonilor , care au crescut la cucuietii din deal si traverseaza pe acolo pe unde li se scoala sau care nu au permise de conducere si atunci nu stiu in ce situatie ii pun pe soferi..iar despre mentalitatea soferilor e posibil sa se schimbe...pe mine m au pus pe ganduri deja punctele astea de penalizare...
__________________
--------------------------------
Renault Clio 1.5 dci
Renault Megane II 1.9 dci
Renault Clio Sport 2.0 16v

--------------------------------
59AFA is offline   Reply With Quote
Old 25-07-06, 10:54   #20
fuzzy
Dacia Driver

Stage 5
 
fuzzy's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 786
Member of:
[DACIA]
[2 Roti]
Default Re: sanctiuni mai aspre pentru conducatorii auto

incep acuma sa citesc in intregime noul cod rutier... deja din ce am citit paici mi se pare o mare aberatie... de ce sa facem pedepse cat mai mari cand de fapt vina este a celor care au dat si dau cu permisele in dreapta si in stanga? cati soferi sunt in romania care au permisul luat si nici macar nu au trecut pe la examen sau au avut pe cineva care i-a ajutat? scuzati limbajul dar eu imi bag p**a in m***ii lor de idioti si jegosi ca din cauza lor mor sau se accidenteaza grav zeci si sute de persoane in fiecare zi dar politistii nu se gandesc la asta ei se gandesc cum sa faca rost de mai multi bani ptr buzunarul statului.... cati dintre voi nu era sa patiti ceva nasol prin trafic din cauza la vreun tampit de pusti co***t sau vreo proasta care se pierduse complet la volan? nu zic... se mai intampla dar daca stii ca esti mai emotiv sau ca esti atat de tampit incat sa incerci tot felul de tampenii in plin trafic de ce dreq te mai urci la volan? fiindca stii ca tati o sa te ajute? o stiu pe una cu un slk convertible si mi-e mila de masina aia ca proasta habar nu are sa mearga si rupe masina.... si se mai si mandreste cu asta...
hai sa fim seriosi ca nu avem nevoie de pedepse mai aspre ci doar de mai mare vigilenta si de o seriozitate sporita din partea politistilor... dar ce sa le ceri si politistilor cat si statului atata timp cat suntem in Romania??? citez: Traim In Romania Si Asta Ne Ocupa Tot Timpul...
__________________
fuzzy is offline   Reply With Quote
Old 25-07-06, 11:20   #21
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: sanctiuni mai aspre pentru conducatorii auto

Ia si partea buna a lucrurilor: conform noului cod rutier pietonul accidentat fiindca a trecut pe rosu sau prin loc nepermis poarta intreaga raspundere

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 26-07-06, 16:27   #22
fuzzy
Dacia Driver

Stage 5
 
fuzzy's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 786
Member of:
[DACIA]
[2 Roti]
Default Re: sanctiuni mai aspre pentru conducatorii auto

un lucru in legatura cu codul rutier: sper ca si politistii sa isi mai schimbe mentalitatea serios acuma fiindca azi tocmai m-a busit o proasta din lateral si gaboru i-a zis in fata ca ea e vinovata si i-a luat si permisu si i-a dat si amenda dar i-a zis in fata ca nu il intereseaza daca face sau nu cursul ala ca sa faca memoriu ci doar sa vina cu hartia deci ii doare si pe ei in paishpe....
oricum daca e mai aspru sper ca macar pe aia mai prosti sa ii penalizeze mai nasol......
fuzzy is offline   Reply With Quote
Old 26-07-06, 20:40   #23
GABBY_

Stage 5
 
GABBY_'s Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,430
Member of:
[Opel]
Default Re: sanctiuni mai aspre pentru conducatorii auto

si daca o rupi pe mamaie ca a trecut pe unde a vrut basca ei o sa tampesti pana vei gasii martori la eveniment si multe alte chestii care tot in rah*** te vor baga.o meritam super bine ptr ca suntem un popor de cu*** si de materialisti.la mai mare cu politia romana si asteptam noi legi aspre si noi mariri la combustibili.asteptam intrarea in UE si toate bunataturile care vor curge pe strazi o data cu ea ((
GABBY_ is offline   Reply With Quote
Old 26-07-06, 20:45   #24
fuzzy
Dacia Driver

Stage 5
 
fuzzy's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 786
Member of:
[DACIA]
[2 Roti]
Default Re: sanctiuni mai aspre pentru conducatorii auto

Quote:
Originally Posted by GABBY_
si daca o rupi pe mamaie ca a trecut pe unde a vrut basca ei o sa tampesti

hai sa fim seriosi.... cand ai vazut tu vreo mamaie sau tataie care sa respecte intru totul pe ceilalti si in trafic ca soferi(soferite) si ca pietoni(pietonite)...pana la urma

Quote:
Originally Posted by GABBY_
o meritam super bine ptr ca suntem un popor de cu*** si de materialisti --> asteptam intrarea in UE si toate bunataturile care vor curge pe strazi o data cu ea
aici iti dau intru totul dreptate... din nefericire, chiar asa e....
fuzzy is offline   Reply With Quote
Old 29-07-06, 11:37   #25
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: sanctiuni mai aspre pentru conducatorii auto

In primele zile din mai, pe Autostrada Soarelui, am trecut pe langa o baba care astepta intre cele 2 garduri de pe mijlocul autostrazii o gaura in trafic sa se poata strecura sa traverseze - deci traversase o banda de autostrada si acum astepta la a doua!! :shocked: asa ca maxima grija la 200 km/h si peste

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 30-07-06, 01:55   #26
fuzzy
Dacia Driver

Stage 5
 
fuzzy's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 786
Member of:
[DACIA]
[2 Roti]
Default Re: sanctiuni mai aspre pentru conducatorii auto

Quote:
Originally Posted by Nautilus
In primele zile din mai, pe Autostrada Soarelui, am trecut pe langa o baba care astepta intre cele 2 garduri de pe mijlocul autostrazii o gaura in trafic sa se poata strecura sa traverseze - deci traversase o banda de autostrada si acum astepta la a doua!! :shocked: asa ca maxima grija la 200 km/h si peste

~Nautilus

aici zic eu ca este si greseala autoritatilor... chiar daca a2 nu trece direct prin localitati, cred ca isi permiteau sa construiasca niste pasarele pietonale... mai departe revenim la "dragostea" noastra ptr "inteligentzii" din politia romana si cei care ne conduc tzara...

P.S.:gandeshte pozitiv: poate nu vroia sa traverseze, poate isi cauta vreun victim care sa o calce cu masina sa ii curme suferinta de a trai in RO
fuzzy is offline   Reply With Quote
Old 17-01-07, 11:26   #27
zabear

Stock
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 4
Default Re: sanctiuni mai aspre pentru conducatorii auto

politia ijn romania urmareste sati ia banii...este acelasi sitem vechi de a taxa nu de a preveni....faptul cel mai urat e ca stau la panda pentru a face asta....se pun in cele mai neobisnuite colturi....pentru a te prinde cu 10KM/h peste viteza legala...mi se pare o aberatie..
ssi atunci de ce dracu se cheama autobanda...daca vor sa bage camere.....si restrictiile de pe dn1....creaza doar blocaje...
si in germania exista autobanda cu sisteme video...dar acolo nimeni nu urmareste sa dea amenzi...sunt puse pentru prevenire...fluidizarea traficului....in romania mai avem de asteptrat sa mai treaca vreo 2 generatii de garcea de astia....
zabear is offline   Reply With Quote
Old 17-01-07, 11:28   #28
zabear

Stock
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 4
Default Re: sanctiuni mai aspre pentru conducatorii auto

o intrebare.....masina mea este imatriculata in grecia, atena...daca camera ma filmeaza mie unde imi vine amenda???...in atena??...sau mai ajunge acolo???).....sunt si eu curios..ca am, cal;cato de multe ori..inca nu am fost oprit de politie......
zabear is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -