Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 05-03-08, 14:07   #1
cannavaro

Stage 5
 
cannavaro's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,238
Member of:
[DACIA]
Default Intrebare talon

Problema:

Masina pe care o detin acum, am cumparat-o acum un an de la un prieten, si nu am facut actele ptr ca nu am avut timp. Saptamana trecuta am venit cu ea in Bucuresti si am ramas fara talon ptr. cateva chestii minore. Baietii m-au trimis la R.A.R. in Ploiesti cu fisa cu defectiuni, apoi sa platesc amenda si in final sa ma duc la politie sa iau talonul.

Intrebari:

Ma pot duce eu la R.A.R. daca masina nu e pe numele meu? ( Cel care e trecut pe acte nu poate merge ptr. ca nu are timp)
Se poate prelungi dovada de circulatie? Cu cat?
La R.A.R. baietii verifica doar ce mi-au scris cei care m-au oprit pe drum, pe fisa? Sau verifica toata masina?
Pot trece masina pe numele meu daca nu am talon? (talon care se afla la politie) Pe unde am citit am gasit ca nu pot inmatricula o masina pe numele meu daca nu are talon / itp valabil.
Daca iau talonul acum de la politie, cand ma duc ptr identificare apoi, ca sa trec masina pe numele meu, cei de la R.A.R. verifica iar toata masina?
Daca in final imi vor verifica toata masina si imi vor da verde, nu se poate considera asta ca ITP Valabil pe 2 ani?
__________________
Dacia 1300 1979 / Dacia 1300 1979 / Dacia 1300 1981 / Golf III GTI / Golf III VR6
cannavaro is offline   Reply With Quote
Old 05-03-08, 20:52   #2
valib
Banned

Stage 5
 
valib's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,348
Default Re: Intrebare talon

Teoretic:
- te poti duce linistit cu masina la RAR, chiar daca nu e pe numele tau (in cel mai rau caz iti trebuie copie dupa cartea de identitate a proprietarului)
- iti verifica doar defectiunile constatate de politist

se considera ITP doar daca ceri si sa iti faca ITP (taxa de 56ron parca pt ITP).
Cand treci masina pe numele tau, iti trebuie IDENTIFICARE (autenticitate). Adica mergi cu masina si iti verifica seria sasiului/motorului. Teoretic doar cu seriile au treaba, nu ii intereseaza daca scoti fum, sau daca iti lipseste o oglinda.
valib is offline   Reply With Quote
Old 05-03-08, 21:04   #3
valib
Banned

Stage 5
 
valib's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,348
Default Re: Intrebare talon

Teoretic:
- te poti duce linistit cu masina la RAR, chiar daca nu e pe numele tau (in cel mai rau caz iti trebuie copie dupa cartea de identitate a proprietarului)
- iti verifica doar defectiunile constatate de politist

se considera ITP doar daca ceri si sa iti faca ITP (taxa de 56ron parca pt ITP).

Cand treci masina pe numele tau, iti trebuie IDENTIFICARE (autenticitate). Adica mergi cu masina si iti verifica seria sasiului/motorului. Teoretic doar cu seriile au treaba, nu ii intereseaza daca scoti fum, sau daca iti lipseste o oglinda.
valib is offline   Reply With Quote
Old 08-03-08, 02:04   #4
cannavaro

Stage 5
 
cannavaro's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,238
Member of:
[DACIA]
Default Re: Intrebare talon

pai in cazul de fata, facem si itp ca sa fie problema rezolvata ptr 2 ani.
Mersi ptr. informatii.
cannavaro is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -