Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 24-11-07, 20:57   #1
MM 04 RSC

Stage 2
 
MM 04 RSC's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 64
Default depasire prin dreapta ... reloaded

ma deplasam acuma seara pe-o strada pe banda a 2-a (banda 1 erau masini parcate) ... cand s-a eliberat banda 1, am semnalizat sa intru pe o strada secundara (fara sa ma asigur) cand aud frane in spate ... trag pe dreapta si vine tipul la mine sa-mi zica ca i-am stricat janta, ca dece nu m-am uitat ... acuma imi pica fisa ca el n-are voie sa depaseasca prin dreapta, nu avea ce cauta acolo si trebuia sa se uite la mine daca semnalizez sau nu ... am dreptate ?
daca merge luni si ma reclama la politie, ce as putea sa patesc, help pls
__________________
nu mai fiti copilarosi ! conduceti preventiv !
MM 04 RSC is offline   Reply With Quote
Old 24-11-07, 22:28   #2
bobo32

Stage 5
 
bobo32's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,106
Default Re: depasire prin dreapta ... reloaded

Quote:
Originally Posted by MM 04 RSC View Post
acuma imi pica fisa ca el n-are voie sa depaseasca prin dreapta, nu avea ce cauta acolo si trebuia sa se uite la mine daca semnalizez sau nu ... am dreptate ?
nici tu nu aveai ce cauta pe banda 2 daca banda 1 era libera (asa ca fapt divers). si indiferent unde si cum circuli TU trebuie sa te asiguri cand schimbi directia de mers.
bobo32 is offline   Reply With Quote
Old 24-11-07, 22:36   #3
Evil Yuri

Stage 5
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 869
Default Re: depasire prin dreapta ... reloaded

Ideea e ca el daca circula pe banda 1 mai repede decat tine, si trece pe langa tine, nu se numeste ca te-a depasit. Se numeste depasire doar daca se face cu schimbul benzii. Daca nu, nu. Si, deci este legal sa "treaca" pe langa tine pe banda 1.
La toti ni se intampla sa gresim, dar sincer, este vina ta in cazul asta, ca nu te-ai asigurat.

In al doilea rand, daca intre masina ta si a lui nu a existat contact, nu prea patesti nimic. Stiu mai multi motociclisti care s-au tavalit calumea incercand sa ocoleasca conservati adormiti. Si s-au dus impreuna cu conservaru la politie, si gaboru, i-a zis ca daca nu exista contact cu masina, n-are ce sa-i faca.

Deci ai gresit, dar legal, ai scapat.
Daca am gresit in ceva de mai sus, astept corectari.
__________________
Evil Yuri is offline   Reply With Quote
Old 24-11-07, 22:59   #4
manumeciu

Stage 5
 
manumeciu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 648
Default Re: depasire prin dreapta ... reloaded

Quote:
Originally Posted by Evil Yuri View Post
Ideea e ca el daca circula pe banda 1 mai repede decat tine, si trece pe langa tine, nu se numeste ca te-a depasit. Se numeste depasire doar daca se face cu schimbul benzii. Daca nu, nu. Si, deci este legal sa "treaca" pe langa tine pe banda 1.
La toti ni se intampla sa gresim, dar sincer, este vina ta in cazul asta, ca nu te-ai asigurat.

In al doilea rand, daca intre masina ta si a lui nu a existat contact, nu prea patesti nimic. Stiu mai multi motociclisti care s-au tavalit calumea incercand sa ocoleasca conservati adormiti. Si s-au dus impreuna cu conservaru la politie, si gaboru, i-a zis ca daca nu exista contact cu masina, n-are ce sa-i faca.

Deci ai gresit, dar legal, ai scapat.
Daca am gresit in ceva de mai sus, astept corectari.

CORECT!!!!
manumeciu is offline   Reply With Quote
Old 24-11-07, 23:22   #5
chitzi
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 3
 
chitzi's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 165
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Smile Re: depasire prin dreapta ... reloaded

u ai greshit...
se mai intampla......totzi mai greshim
chitzi is offline   Reply With Quote
Old 25-11-07, 00:47   #6
fuzzy
Dacia Driver

Stage 5
 
fuzzy's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 786
Member of:
[DACIA]
[2 Roti]
Default Re: depasire prin dreapta ... reloaded

Fapta ta este posibil sa se rasfranga doar asupra ta... din nefericire circumstantele te acuza doar pe tine, iar sfatul meu este sa te intelegi cu omul... poate ai noroc si e de treaba... in caz contrar, politistul te va gasi doar pe tine vinovat si nu cred ca ti-ar conveni niste puncte, amenda si cine stie, poate si fara permis o perioada... ideea e ca ai gresit.. asta e, se mai intampla, dar incearca sa vorbesti cu omul ca poate te scoti mai ieftin...
__________________
fuzzy is offline   Reply With Quote
Old 25-11-07, 12:21   #7
bobo32

Stage 5
 
bobo32's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,106
Default Re: depasire prin dreapta ... reloaded

daca nu a existat nici un impact intre tine si masina lui politia romana nu are cum sa te scoata pe tine vinovat de nimic. cel mai bine e sa te intelegi cu omu, deoarece el poate continua sa te deie in judecata, unde poti avea sanse sporite sa fii tu scos vinovat de producerea accidentului.
bobo32 is offline   Reply With Quote
Old 26-11-07, 10:52   #8
MM 04 RSC

Stage 2
 
MM 04 RSC's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 64
Default Re: depasire prin dreapta ... reloaded

Quote:
Originally Posted by Evil Yuri View Post
Ideea e ca el daca circula pe banda 1 mai repede decat tine, si trece pe langa tine, nu se numeste ca te-a depasit. Se numeste depasire doar daca se face cu schimbul benzii. Daca nu, nu. Si, deci este legal sa "treaca" pe langa tine pe banda 1.
La toti ni se intampla sa gresim, dar sincer, este vina ta in cazul asta, ca nu te-ai asigurat.

In al doilea rand, daca intre masina ta si a lui nu a existat contact, nu prea patesti nimic. Stiu mai multi motociclisti care s-au tavalit calumea incercand sa ocoleasca conservati adormiti. Si s-au dus impreuna cu conservaru la politie, si gaboru, i-a zis ca daca nu exista contact cu masina, n-are ce sa-i faca.

Deci ai gresit, dar legal, ai scapat.
Daca am gresit in ceva de mai sus, astept corectari.
citisem in alt topic ca daca el ma raporteaza DUPA 48 ORE la politie cum ca am fugit de la locul accidentului risca sa ramana si el fara permis e corect ?
MM 04 RSC is offline   Reply With Quote
Old 28-11-07, 01:14   #9
MM 04 RSC

Stage 2
 
MM 04 RSC's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 64
Default Re: depasire prin dreapta ... reloaded

gata am rezolvat cu omu ... un pic cam scump ... dar asta e ...
MM 04 RSC is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -