Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 02-10-07, 22:47   #1
rafael_raul

Stage 2
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 30
Default furata???

salut!!!mi-am luat un peugeot 306 sl din 96 de curand adus din Franta si problema e ca mi-a dat doar "talonu" si asigurarea nu mi-a dat si cartea de identitate....daca e furata cum imi dau seama??tipu zice ca a luat-o de acolo si a adus-o aici sa o vanda...pot sa o inmatriculez in romania daca e furata?(am contract de vanzare-cumparare cu individu...)
rafael_raul is offline   Reply With Quote
Old 10-10-07, 00:27   #2
Dodo_998

Stage 5
 
Dodo_998's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,353
Default Re: furata???

normal se da si cartea... de obicei astea cu nr de afara sunt cam cu probleme.... ai mare grija.. ai putea sa te informezi despre masina putin si tu inainte sa mai iesi cu ea in trafic...
__________________
No Romance Without Finance
Dodo_998 is offline   Reply With Quote
Old 19-10-07, 23:58   #3
dj01fad

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 630
Default Re: furata???

nu o poti inmatricula in ro fara carte si fara un contract intre tine si proprietarul real al masinii.
dj01fad is offline   Reply With Quote
Old 23-10-07, 21:04   #4
manumeciu

Stage 5
 
manumeciu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 648
Default Re: furata???

Quote:
Originally Posted by rafael_raul View Post
salut!!!mi-am luat un peugeot 306 sl din 96 de curand adus din Franta si problema e ca mi-a dat doar "talonu" si asigurarea nu mi-a dat si cartea de identitate....daca e furata cum imi dau seama??tipu zice ca a luat-o de acolo si a adus-o aici sa o vanda...pot sa o inmatriculez in romania daca e furata?(am contract de vanzare-cumparare cu individu...)
Daca e furata NU ... Chiar daca nu e furata nu o poti inmatricula ! Nu ai cum sa inmatriculezi o masina ce nu a fost radiata , iar daca tu ai talon si asigurare inseamna ca nu e radiata acolo.Contractul e valabil si daca nu este el proprietarul din acte doar daca intre vanzator si proprietar exista un al doilea contract de vanzare-cumparare ( pe care trebuie sa ti-l inmaneze in original ).
__________________
NU TE LAUDA CU CE NU-TI APARTINE !! CINE ARE STIE .
manumeciu is offline   Reply With Quote
Old 23-01-08, 08:21   #5
totel

Stage 5
 
totel's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 617
Default Re: furata???

Asa primesti la numerele de Franta, doar certificat de inmatriculare, adica ala ce seamana cu un talon de-al nostru doar ca e mai mare...doar ca tie iti lipseste factura sau contractul de vanzare-cumparare dintre francez si cel care a luat masina de la francez....eventual factura...
__________________
Mercedes C220 cdi
totel is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -