Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 21-02-17, 12:12   #1
GABY2307

Stock
 
Join Date: Feb 2017
Posts: 1
Default CERTIFICAT PERMANENT EXPORT UK

La data de 05.10.2016 am achiztionat personal un vehicul din Anglia .
Am completat cu vanzatorul actele vehiculului care au fost predate autoritatilor engleze pentru schimbarea propietarului si am primit de la acesta actul provizoriu de nou propietar (V5C/2) , dar din cauza unei erori de completare la adresa din UK nu am primit actul masinii V5C .
Am contactat autoritatile engleze si i-am informat ca vreau sa inmatriculez vehiculul in Romania ,iar ei mi-au eliberat un certificat de Permanent Export in baza caruia mi-au spus ca pot inmatricula vehiculul in Romania. Dupa ce am intrat in posesia certificatului am facut dosarul de inmatriculare si m-am prezentat la ghiseul de inmatriculari la DRPCIV Prahova , am achitat taxa de certificatului de inmatriculare si taxa numerelor , dar doamna de la ghiseu m-a informat ca nu poate inmatricula masina din cauza lipsei actului V5C si ca voi beneficia de numere rosii pana cand se vor face cercetari suplimentare si ca acestea vor dura cateva luni. (probablil peste 6 luni)
Acest cerificat eliberat de DVLA este confirmarea din partea statului UK a faptului ca solicitantul este indreptatit sa reinmatriculeze vehiculul in alta tara .In acest certificat sunt prezentate descrierea vehiculului si detaliile de inmatriculare ,iar la nota certificatului este mentionat , citez "Detaliile prezentate mai jos sunt preluate din evidentele detinute de Secretarul de Stat al Departamentului pentru Transporturi caruia i-a fost predat documentul de inregistrare. * Acest certificat este dat ca dovada a faptului ca detaliile de inregistrare prezentate mai jos sunt corecte. Acesta este emis atunci cand un vehicul este exportat permanent din Regatul Unit pentru 12 luni sau mai mult timp si ar trebui sa fie utilizat pentru a re-inregistra vehiculul cu noua autoritate de acordare a licentelor. "
Va rog sa ma ajutati in ceea ce ar trebui sa fac , pentru a scurta timpul de asteptare pentru inmatricularea vehiculului
Multumesc!
GABY2307 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -