Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 31-10-16, 16:32   #1
ionut192

Stock
 
Join Date: Oct 2016
Posts: 6
Default Intrebare acte

Am si eu cateva intrebari acum ca tot vreau sa-mi achizitionez prima masina.
1. Ce acte trebuie sa-mi ofere cumparatorul dupa ce incheiem tranzatia?
2. Am inteles ca e bine sa treci masina pe o persoana mai batrana, contractul de vanzare-cumparare trebuie sa fie facut tot pe aceea persoana?
3. La o masina adusa din strainatate, trebuie sa primesc mai multe acte decat daca ar fi inmatriculata?
4. Am gasit un anunt cu o masina care avea numere rosii insa vanzatorul spunea ca are carte de Romania, asta inseamana ca nu mai trebuie sa platesc acei 450lei la RAR si am de platit doar timbrul de mediu,asigurarea si numerele?
5. Daca imi cumpar o masina inmatriculata in alta tara, pot sa o folosesc in tara pana o inmatriculez?
6. Daca masina are numere provizorii din germania, cele cu rosu in dreapta si ele sunt expirate pot sa-mi aduc masina acasa de la cumparator, fiind in Romania?

Stiu ca par niste intrebari banale pentru unii, dar pentru mine sunt destul de importante fiind prima tranzactie.
ionut192 is offline   Reply With Quote
Old 31-10-16, 18:16   #2
aldo ufc

Stage 3
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 152
Default Re: Intrebare acte

1.
Depinde de unde cumperi masina: din Ro- cartea masinii, talon, contract vanzare cumparare cu nr inregistrare administratie financiara in 3 exemplare, fisa fiscala cu stampila de la administratia financiara de la vanzator, asigurarea (daca mai e valabila)
- de afara e mai complicat , depinde de tara de provenienta si daca vanzatorul a facut deja vreo procedura la noi in tara

2.
In principiu doar la asigurare conteaza, insa si acolo sunt variabile( daca are istoric in asigurari daca a avut evenimente, daca are permis etc...

3.

Aici iarasi sunt multe variabile, depinde de tara de provenienta si daca vanzatorul a facut deja vreo procedura la noi in tara

4.
Daca are cartea de Ro si autenticitatea nu mai trebuie mers la RAR

5.
Depinde de situatia inmatricularii acesteia, dar la toate variantele raspunsul e da, atata timp cat are actele valabile ( numere/asigurare/itp ) iar ca varianta in care nu are numere valabile din tara de provenienta(poate ai radiat o si ai venit cu platforma) iti poti lua numere rosii si asigurare si sa circuli cu ea (limitat ca si perioada)

6.

NU, e infractiune.
Te duci si iti iei numere rosii sau o aduci cu platforma.




La cele din Germania iti trebuie 1. Cartea de identitate a mașinii (Brief mare) – în germană se numește Fahrzeugbrief

2. Talonul mașinii (Brief mic) – în germană se numește Fahrzeugschein

3. Act de vânzre-cumpărare – în germană poartă numele de Kaufvertrag

4. Asigurarea valabilă – Versicherungskarte în germană

5. Dacă mașina are numere de tranzit valabile pe o perioadă scurtă (5 zile de regulă) o să aveți nevoie de un talon de circulație provizorie pe numele cumpărătorului – în germană se numește Fahrzeugschein

6. Document de transport, dacă mașina este adusă pe platformă

7. Factură, dacă mașina a fost cumpărată de la o persoană juridică

Contract de vanzare cumparare intre cel care o aduce( vanzatorul din tara) si tine, fiscalul de la vanzator

Last edited by aldo ufc; 31-10-16 at 18:19.
aldo ufc is offline   Reply With Quote
Old 31-10-16, 19:15   #3
ionut192

Stock
 
Join Date: Oct 2016
Posts: 6
Default Re: Intrebare acte

Multumesc frumos pentru raspunsuri si pentru a lamuri mai mult situatia ideea e in felul urmator:
1. Una din masinile pe care vreau sa le cumpar(din Romania) are numere de germania, cu aceea chestie rosie in dreapta pe care e trecuta data de 25.10.16(si eu am inteles ca au expirat si de asta intrebam cum pot sa fac sa o aduc acasa indeea in care o cumpar).
2. O alta alegere era o masina cu numere rosii iar omul zicea in anunt ca are carte de Romania si de asta intrebam daca drumul la RAR nu mai este necesar daca are aceste lucruri?

Privind intrebarile de mai sus:
1. Masina o cumpar din Romania insa cum ziceam si mai sus sunt aduse din alta tara si de aceea ziceam sa intreb ce acte trebuie sa primesc pentru a nu avea eventuale surprize. Zicea cineva de certificat fiscal, ala ce e?

2. Asta am inteles.

3. Dupa cum ziceam la unu dintre cazuri nu a facut nici o procedura, iar la cealalta deja are numere rosii si cartea de Romania. Poti sa ai doar cartea respectiva si nu si certificatul de autenticitate si itp-ul, sau toate se fac in acelasi timp?

4. Si asta am inteles

5. Si aici am inteles, daca are numere rosii pot sa circul o luna pana expira timp de 3 ori iar daca are numele de strainatate expirate atunci pot sa-mi iau numere rosii.

Si o intrebare pentru cunoscatori, cam cat timp dureaza inmatricularea unui autoturism?
ionut192 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -