Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 14-05-16, 13:29   #1
motanurau17

Stock
 
Join Date: May 2016
Posts: 1
Default contract de vanzare cumparare mobile.de

Salut

Ma aflu in urmatoarea situatie.
ACum doua saptamani am fost personal in Germania de unde am achizitionat un autoturism de la un particular.Contractul de vanzare cumparare a fost facut intre cetateanul neamt si prietenul meu care locuieste in germania(contract descarcat si printat de pe mobile.de).A doua zi am radiat masina iar in tara am adus-o cu platforma.
Intrebarea mea este urmatoareaot sa refac contractul respectiv intre cetateanul neamt si mine sau trebuie sa fac contract de vanzare cumparare intre prietenul meu si mine(la care din ce am inteles se cere fiscal)
Va multumesc
motanurau17 is offline   Reply With Quote
Old 15-05-16, 21:45   #2
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: contract de vanzare cumparare mobile.de

Contract intre tine si neamt
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 15-05-16, 22:08   #3
aldo ufc

Stage 3
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 152
Default Re: contract de vanzare cumparare mobile.de

Quote:
Originally Posted by motanurau17 View Post
Salut

Ma aflu in urmatoarea situatie.
ACum doua saptamani am fost personal in Germania de unde am achizitionat un autoturism de la un particular.Contractul de vanzare cumparare a fost facut intre cetateanul neamt si prietenul meu care locuieste in germania(contract descarcat si printat de pe mobile.de).A doua zi am radiat masina iar in tara am adus-o cu platforma.
Intrebarea mea este urmatoareaot sa refac contractul respectiv intre cetateanul neamt si mine sau trebuie sa fac contract de vanzare cumparare intre prietenul meu si mine(la care din ce am inteles se cere fiscal)
Va multumesc
Quote:
Originally Posted by KAY_ View Post
Contract intre tine si neamt
Ti ai cam dat singur raspuns. Legal e ”trebuie sa fac contract de vanzare cumparare intre prietenul meu si mine(la care din ce am inteles se cere fiscal)” nu inteleg de ce e asa greu sa o declare la fisc si s-o radieze imediat... Fara suparare din partea colegului de forum care ti a raspuns, acea varianta e un short cut nu tocmai legal, intrucat ar fi un fals. Repet nu vreau sa creez/dezvolt polemici insa tu ai pus o intrebare care cred ca ai pus o sa primesti un raspuns legal. Decizia e a ta pe care din cele doua o alegi.
aldo ufc is offline   Reply With Quote
Old 16-05-16, 00:05   #4
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: contract de vanzare cumparare mobile.de

Quote:
Originally Posted by aldo ufc View Post
Ti ai cam dat singur raspuns. Legal e ”trebuie sa fac contract de vanzare cumparare intre prietenul meu si mine(la care din ce am inteles se cere fiscal)” nu inteleg de ce e asa greu sa o declare la fisc si s-o radieze imediat... Fara suparare din partea colegului de forum care ti a raspuns, acea varianta e un short cut nu tocmai legal, intrucat ar fi un fals. Repet nu vreau sa creez/dezvolt polemici insa tu ai pus o intrebare care cred ca ai pus o sa primesti un raspuns legal. Decizia e a ta pe care din cele doua o alegi.
La modul general pana termina ei cu ineptiile cerute nu trebuie tu sa ti complici si mai mult viata , in cazul de fata chiar se complica cu plimbatul fiscalului gen acte traduse prezenta obligatorie sau procura si prietenul de la care a luat masina nu sta in tara . Nu e nici o ilegalitate atata timp cat tu vrei sa o inscrii si sa platesti niste taxe la stat .

P.S. Nu e nici o suparare .
KAY_ is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -