Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 18-12-14, 12:24   #1
three.dee

Stock
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 4
Default Cateva intrebari despre taxa de timbru

Salutare.

As avea si eu cateva intrebari despre taxa de timbru, eco, verde, poluare, inmatriculare sau cum se mai numeste ea acum...:
1. Daca eu iau o masina care e inmatriculata acum pe Romania, are taxa de prima inmatriculare achitata si nerecuperata, dar decid sa o inmatriculez pe Bulgaria, apoi, sa spunem ca ma razgandesc sau o vand si trebuie din nou inmatriculata pe Romania, trebuie platita din nou taxa de timbru sau ramane valabila?
Motivul inmatricularii pe Bulgaria ar fi impozitul stupid din tara noastra la motoarele de 3 litri. La o masina de 5500 EUR, sa dau 500 EUR impozit pe an, doar pentru ca o am, mi se pare abuziv. In Bulgaria am si ITP + asigurare cu 300 EUR...
2. Cine poate recupera aceasta taxa, proprietarul actual a masinii sau numai cel care a platit-o?
3. Cautandu-mi acum o masina, am vazut ca multi vanzatori scriu ca au taxa de timbru platita si nerecuperata si au dovada ANAF. Nu inteleg cum vine asta, adica cu ce ma incalzeste pe mine dovada lor de acum 3 luni, care e pe cine stie ce nume facuta. Eu stiu ca la inmatriculare, iti trebuie dovada ANAF pe numele tau, al noului proprietar, nu? Cu ce ma ajuta dovada lor!?
In plus, nu cumva ei pot ca dupa ce scot dovada aia sa dea in judecata pentru recuperarea ei si in felul asta eu sunt fraierit dar descopar abia cand vreau sa o inmatriculez, adica dupa ce am cumparat-o?
Si daca e asa, cum faci ca se te asiguri ca intr-adevar e platita? Trebuie verificata pe loc, inainte de a face contractul de vanzare-cumparare, ca sa nu mai aiba el timp sa dea in judecata, dar se misca asa repede cei de la ANAF, sa iti dea raspunsul pe loc?

Multumesc anticipat, sper ca s-au mai izbit si altii de cele scrise de mine.
three.dee is offline   Reply With Quote
Old 19-12-14, 08:11   #2
amtct

Stock
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1
Default Re: Cateva intrebari despre taxa de timbru

La motor de 3litri platesti mai mult de 500€ impozit.POti sa o radiezi de la fiscal...militienii nu au baza de date comuna cu fiscu.Chestia este daca fac baza de date comuna.
Tu poti sa iti recuperezi taxa dupa ce ai inmatriculat-o ...nu trebuie sa vinzi masina ca sa o recuperezi...dureaza mult si statul bolsevic roman nu iti da toti banii odata .

La natia romana motor mare = masina scumpa ...ca de Aro = Q7....tara de nebuni.Daca nu mergi cu un rahatel de plastic cu motor de 100cc nu esti roman.
amtct is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -