Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 19-09-14, 23:27   #1
pitzy_is

Stage 3
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 102
Question Cum "import" o masinadin IT in RO si o inmatriculez?

Salutare,

Un fost coleg de munca italian isi vinde masina (corsa C 2006). Masina imi place mult si vreau s-o iau.

Intampin urmatoarele probleme:
El ca sa mi-o vanda trebuie s-o radieze acolo in IT. In iulie legea in IT s-a schimbat inasprind sau ingradind exportul de auto uzate. Cand o radiaza (pentru export) ii iau numerele. Astfel masina e libera sa fie exportata dar nu exista notiunea de numere provizorii. Singura solutie este transportarea in RO pe un trailer, cost ce depaseste valoarea masinii evident nerentabil.
O alta solutie, o cumpar - ii dau banii, vin cu ea in tara si numerele si asigurarea lui - dar nu o pot inmatricula deoarece nu am contract de V-C - care se face cand o radiaza el acolo, iar la noi la politie iti opresc actele de provenienta ale masinii cand o inmatriculezi, iar daca e sa ii trimit eu ulterior numerele prin curier, el nu o poate radia ca nu are actele.

Ma invart in cerc si ma simt oarecum nevoit sa renunt deoarece e destul de complicat.

A facut cineva un import de auto di Italia cap-coada mai recent de iulie sa imi poata da o solutie valabila?

Multumesc!
pitzy_is is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -