Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 25-06-14, 15:29   #1
coltezeu

Stock
 
Join Date: Feb 2014
Posts: 3
Exclamation ajutor acte achizitionare masina

buna ziua, dupa cum spune si titlul , ma intereseaza sa achizitionez in curand un opel corsa c din 2004+ (din romania), intrebarea mea este urmatoarea:
Ce acte trebuie sa imi dea vanzatorul (pentru a nu avea probleme cu legea/sa nu fie samsar sa imi faca vreo teapa cu proprietarul) daca :
a) masina nu este inmatriculata in ro si nu are randul de nr rosii scoase?
b) masina nu este inmatriculata in ro si are 1-2 sau toate randurile de nr rosii scoase?
c)masina este inmatriculata in romania?

De ce fel de vanzator ar trebui sa ma feresc? ( exemplu masina o vinde el si in acte e proprietar altcineva, chiar nu ma pricep)

Va rog frumos sa ma ajutati , pentru ca am cautat si pe net dar nu am gasit EXACT si CLAR ce acte trebuie in fiecare din cazurile de mai sus..(ba trebuia una, ba nu trebuia alta etc..)
imi cer scuze de deranj...
coltezeu is offline   Reply With Quote
Old 02-07-14, 10:56   #2
coltezeu

Stock
 
Join Date: Feb 2014
Posts: 3
Default Re: ajutor acte achizitionare masina

nimeni?
coltezeu is offline   Reply With Quote
Old 02-07-14, 15:42   #3
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: ajutor acte achizitionare masina

Incearca sa te feresti de faza cu in acte altcineva si o vinde el...eu mi am luat teapa asta si acum stau cu numere rosii in fiecare luna de un an, pentru ca s-a dovedit ca, contractul de vanzare dintre intermediari era facut pe naspa.
Chiar daca sunt samsari, majoritatea aduc masini bune, ca nu se uita nici dracu la mamsinile lor daca vin cu cazane.
Cel mai bine te duci la cineva ce aduce masini din afara, fara 10 intermediari, ce nu a scos nici un rand sau doar unul de numere rosii, si faceti actele pe loc si aia e.
JDV is offline   Reply With Quote
Old 02-07-14, 22:36   #4
coltezeu

Stock
 
Join Date: Feb 2014
Posts: 3
Default Re: ajutor acte achizitionare masina

corect ,dar problema e ca eu nu stiu ce acte imi trebuie, mia zis cineva ca imi trebuie decat

certificat fiscal
act vanzare cumparare eu-vanzator
brief mare
brief mic
factura afara (vanzare-cumparare vanzator-vanzator dinafara cred?)
coltezeu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -