Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 10-05-14, 09:21   #1
alexius77

Stage 1
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 13
Default Inmatriculare IMS

Salutare! As dori sa-mi iau un Aro sau un IMS de prin anii 70 sa-l bag prin noroaie si coclauri sa merg la peste si vanatoare cand suntin concediu dar vad pe net trebuie achitata si o taxa de timbru.O taxa care m-ar ajunge mai mult decat masina . Cum mi-am petrecut juma din viata prin tari civilizate as fi vrut sa fac totul legal, frumos cu numere si impozite in romania dar acum nu inteleg ...........tre sa platesc acest timbru chiar daca masina e deja inmatriculata sau taxa se refera doar la masinile aduse de afara?
alexius77 is offline   Reply With Quote
Old 10-05-14, 11:16   #2
Dj.Klaus
Oltcit Driver

Stage 4
 
Dj.Klaus's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 209
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Inmatriculare IMS

Quote:
Originally Posted by alexius77 View Post
Salutare! As dori sa-mi iau un Aro sau un IMS de prin anii 70 sa-l bag prin noroaie si coclauri sa merg la peste si vanatoare cand suntin concediu dar vad pe net trebuie achitata si o taxa de timbru.O taxa care m-ar ajunge mai mult decat masina . Cum mi-am petrecut juma din viata prin tari civilizate as fi vrut sa fac totul legal, frumos cu numere si impozite in romania dar acum nu inteleg ...........tre sa platesc acest timbru chiar daca masina e deja inmatriculata sau taxa se refera doar la masinile aduse de afara?
si la cele inmatriculate in romania inainte de 2007 se plateste taxa la schimbarea propietarului.
Dj.Klaus is offline   Reply With Quote
Old 10-05-14, 11:46   #3
alexius77

Stage 1
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 13
Red face Re: Inmatriculare IMS

adica..........taxa asta e mai mare decat caleasca in sine?? poi mai bn imi aduc un offroad de aici si-l tin pe numerele mele ca ajung oricum mai ieftin....
alexius77 is offline   Reply With Quote
Old 17-05-14, 01:28   #4
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Inmatriculare IMS

Daca il gasesti deja inmatriculat, poti vorbi cu proprietarul ca masina sa ramana pe numele lui, dar sa iti cedeze drepturile pentru ea.
Astfel o poti vinde mai departe, sau o poti pastra ca si cum ar fi a ta, doar ca figureaza pe numele celui de la care ai cumparat, si asa nu mai trebuie sa platesti taxa.
JDV is offline   Reply With Quote
Old 17-05-14, 10:46   #5
alexius77

Stage 1
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 13
Default Re: Inmatriculare IMS

Quote:
Originally Posted by JDV View Post
Daca il gasesti deja inmatriculat, poti vorbi cu proprietarul ca masina sa ramana pe numele lui, dar sa iti cedeze drepturile pentru ea.
Astfel o poti vinde mai departe, sau o poti pastra ca si cum ar fi a ta, doar ca figureaza pe numele celui de la care ai cumparat, si asa nu mai trebuie sa platesti taxa.




Mda......ims-ul era un moft . Saptamana viitoare iau un Patrol modificat. Aici pot inmatricula 3 masini pe un singur numar de inmatriculare si plateasc asigurare si impozit la cea cu cei mai multi cai putere. Acum mi s.a pus pata pe offroad de competitii asa ca ims -ul cred ca oricum nu ar face fatza........ Oricum multam ptr informatie
alexius77 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -