Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 07-03-14, 00:06   #1
hondacivic2007

Stock
 
Join Date: Nov 2013
Posts: 3
Exclamation Am schimbat motor la masina din 96"

Buna seara, am schimbat un motor la Opel Vectra B din 96, acum vreau sa stiu, daca din punct de vedere legat trebuie sa ma mai duc la rar... Auzisem ceva de genu ca nu mai e obligatoriu la masini asa vechi.

Stie cineva sigur ?

PS: Stiu sunt rare cazurile cand te opreste sa se uite la serie dar totusi...

Multumesc !
hondacivic2007 is offline   Reply With Quote
Old 07-03-14, 22:54   #2
capricosti

Stage 5
 
capricosti's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1,190
Member of:
[FORD]
Default Re: Am schimbat motor la masina din 96"

Nu conteaza vechimea masinii, legal trebuie mers la RAR pt schimbarea motorului.

Intradevar, sunt rare cazurile cand te opreste cineva sa verifice seriile de motor sau caroserie, dar cand faci ITP-ul cei de la service vor observa schimbarea si n-o sa-ti mai dea verificarea tehnica...
Sau in caz de accident, cei de la asigurari n-o sa plateasca reparatiile pt ca nu corespunde seria motorului din acte cu cea de pe masina...
capricosti is offline   Reply With Quote
Old 09-03-14, 14:57   #3
hondacivic2007

Stock
 
Join Date: Nov 2013
Posts: 3
Default Re: Am schimbat motor la masina din 96"

Quote:
Originally Posted by capricosti View Post
Nu conteaza vechimea masinii, legal trebuie mers la RAR pt schimbarea motorului.

Intradevar, sunt rare cazurile cand te opreste cineva sa verifice seriile de motor sau caroserie, dar cand faci ITP-ul cei de la service vor observa schimbarea si n-o sa-ti mai dea verificarea tehnica...
Sau in caz de accident, cei de la asigurari n-o sa plateasca reparatiile pt ca nu corespunde seria motorului din acte cu cea de pe masina...
Trebuie sa mearga proprietarul la rar ?

Trebuie sa explic ce am facut cu motorul vechi ?
hondacivic2007 is offline   Reply With Quote
Old 10-03-14, 08:11   #4
capricosti

Stage 5
 
capricosti's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1,190
Member of:
[FORD]
Default Re: Am schimbat motor la masina din 96"

Da, proprietarul masinii trebuie sa mearga la RAR.
Daca s-a pus acelasi tip de motor (cu acelasi cod motor) lucrurile sunt simple si se rezolva ieftin si rapid.
Daca s-a pus motor cu alt cod motor atunci lucrurile sunt putin mai complicate, chiar daca este vorba de aceiasi cilindree (ex: 1,6 si la motorul vechi si la cel ''nou'').
Din cate stiu, in prezent nu se mai poate trece de la motor pe benzina la motor diesel, sau, in orice caz este foarte greu si foarte scump...

Cel mai bine este sa mergi la o firma de intermedieri auto si sa vezi ce spun ei. Eu am schimbat motorul pe o masina acum 8 ani, si desi lucrurile erau mult mai simple atunci, de la RAR n-am putut afla cum trebuie procedat, ma pasau de la unul la altul, de la ghiseu la ingineri, de la aia la birouri, si tot asa mai multe zile. Pana la urma am apelat la o firma de intermedieri si s-a rezolvat rapid.
capricosti is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -