Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 05-12-13, 14:01   #1
lexw

Stage 5
 
lexw's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 309
Default Numar tip C (moto)

Aveti careva dintre voi numere tip C (moto) ?
Unde pot face si eu un numar de acest fel infara de politie (care sunt prea batuti in cap sa priceapa ca nu am ce numar sa pun in loc pentru ca nu incape) ?
Multumesc.
lexw is offline   Reply With Quote
Old 05-12-13, 17:47   #2
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: Numar tip C (moto)

Pe aceeasi sectiune mai exista un subiect cu un continut asemanator, titlul fiind "Numere inmatriculare tip moto" sau ceva de acest gen.
Spre finalul topicului, cineva a scris ca a rezolvat problema (la Timisoara parca). Ia legatura cu persoana respectiva. Pana in prezent, nimeni altcineva nu a reusit sa rezolve problema 100% legal, iar legea nu permite acordarea numerelor tip moto (C) la autovehicule (asa e prevazut in "standardul de stat").
__________________
https://i1195.photobucket.com/albums/aa389/quick_5hifter/w191180452small-1.jpg
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 05-12-13, 18:32   #3
Radu_Toretto93

Stage 4
 
Radu_Toretto93's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 196
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Numar tip C (moto)

Pai bun si daca "slotul" pentru numar nu-mi permite sa montez alt tip decat C, atunci ce fac ?
Radu_Toretto93 is offline   Reply With Quote
Old 05-12-13, 19:19   #4
lexw

Stage 5
 
lexw's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 309
Default Re: Numar tip C (moto)

Poti lasa un link cu topicul ?
Sunt curios ce ar zice un gabor, daca zice ca nu e conform il las pe dumnealui sa arate cum pun numar patrat mare pe suport mic.
N-are totusi nimeni niste recomandari ?
lexw is offline   Reply With Quote
Old 05-12-13, 20:23   #5
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: Numar tip C (moto)

Quote:
Originally Posted by Radu_Toretto93 View Post
Pai bun si daca "slotul" pentru numar nu-mi permite sa montez alt tip decat C, atunci ce fac ?
Daca intr-adevar masina nu permite montarea altui numar decat din ala mic, tip "C", atunci ai dreptate, dar tot nu-ti da nimeni, 100% legal, numar mic.
Daca vorbesti doar despre un chenar din plastic pentru numar mic, atunci vei fi trimis politicos sa-ti cumperi unul tip "A" sau "B", in valoare de ~10 lei.

Quote:
Originally Posted by lexw View Post
Poti lasa un link cu topicul ?
Sunt curios ce ar zice un gabor, daca zice ca nu e conform il las pe dumnealui sa arate cum pun numar patrat mare pe suport mic.
N-are totusi nimeni niste recomandari ?
Eu m-am zbatut mult sa rezolv problema asta, parcurgand urmatorii pasi:
-procurat piesa caroserie in care incape doar numar tip moto (nu doar suportul de numar), vopsit culoarea masinii si montat pe masina, cu masuratori etc.;
-facut poze cu ruleta pe nr. tip A (normal) si cu ruleta pe suportul de numar;
-cerere scrisa - 6-7 pagini, cu explicatii detaliate, cu toate variantele legale si ilegale posibile, cu toate reglementarile legale in legatura cu numarul de inmatriculare.
Raspunsul a fost unul sec, pe jumatate de pagina (esenta fiind ca "nu se poate"), la care au atasat un print purtand denumirea "standard de stat" unde erau 3 poze cu placile de inmatriculare disponibile, masurile acestora, elementele distinctive si culorile, iar in dreptul placutei tip "C" scria "moto" in paranteza.
M-am dus apoi cu raspunsul in audienta, sa intreb: "pai bine, si eu ce fac?". Mi s-a sugerat, la modul cat mai politicos posibil, sa apelez la un producator neautorizat, ca "nu am ce sa patesc" pentru ca intr-adevar se putea observa ca alt tip de numar nu incape.
Programul informatic cu care lucreaza SPCRPCIV-urile din tara nu poate accepta fabricarea unui numar tip "C" pentru auto, ci doar pentru moto. Ei bine, acelasi lucru se spune si despre numerele "distantate", insa prin persoana potrivita le poti obtine. La fel, probabil, si cu numerele mici...
Alte "recomandari" nu vei putea primi, doar daca te referi la o pila. Nu exista cale legala sa obtii numar moto pentru masina, cel putin la acest moment. Iar daca reusesti sa iti faci pe cai neoficiale sau daca iti faci la producatori neautorizati, o faci pe riscul tau, asa cum am facut si eu.

Toate cele bune!

PS: celalalt topic nu-l gasesc, dar tot pe sectiunea asta trebuie sa fie, mai sunt vreo 3-4 titluri cu aceeasi tema.
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 06-12-13, 08:21   #6
lexw

Stage 5
 
lexw's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 309
Default Re: Numar tip C (moto)

Pai fac unul neoficial si merg pe riscul meu dar unde il pot face?
lexw is offline   Reply With Quote
Old 06-12-13, 09:21   #7
lexw

Stage 5
 
lexw's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 309
Default Re: Numar tip C (moto)

Rezolvat, se poate inchide.
lexw is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -