Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 03-10-13, 19:19   #1
rvsplayer

Stock
 
Join Date: Oct 2013
Posts: 4
Default pt rar la cumparare sh se uita la cat de bine merge masina?

Salut,

Din start va spun ca e prima masina pe care o cumpar si sunt cam pierdut intre atatea informatii pe atatea site-uri.

Intrebarea de baza:

dupa ce cumpar masina si ma duc la RAR, exista posibilitatea ca masina sa nu treaca pentru ca ar fi veche?

Este vorba de un opel corsa din 1994. Are ITP. masina merge ok.

De fapt intrebarea mea este: La acest RAR ei se uita la cat de ok e masina ca si functionare chiar daca a trecut ITP sau se uita doar la folii si alte chestii?

Multumesc,
rvsplayer is offline   Reply With Quote
Old 03-10-13, 19:27   #2
peugeot 505

Stage 1
 
peugeot 505's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 15
Default Re: pt rar la cumparare sh se uita la cat de bine merge masina?

In cazult in care are ITP , se face doar certificarea autenticitatii... adica se verifica seriile... masina trebuie sa arate si ea acceptabil(cauciucuri bunicele, sa nu aiba gauri de rugina)
peugeot 505 is offline   Reply With Quote
Old 03-10-13, 20:49   #3
rvsplayer

Stock
 
Join Date: Oct 2013
Posts: 4
Default Re: pt rar la cumparare sh se uita la cat de bine merge masina?

Multumesc
rvsplayer is offline   Reply With Quote
Old 03-10-13, 22:31   #4
jemis90
Opel Driver

Stage 5
 
jemis90's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 361
Member of:
[Opel]
Default Re: pt rar la cumparare sh se uita la cat de bine merge masina?

confirm.
Obligatoriu sa te duci cu masina spalata, si la motor sa dai frumos cu carpa sa cureti cat de cat ( nu spala la spalatorie....ca e ca la bingo cu astea vechi )
si eu cand am cumparat au verificat seriile sasiu/motor(daca e cazul - a mea nu avea si asta scria si in carte) , si la prima si la a 2a masina.

La una aveam folii pe geam si jante aliaj (pe 15, iar in cartea de identitate nu aveam decat 14 -desi in cartea originala de la producatorul masinii erau si 15). Nu au zis nimic, nu am dat nici 1 leu pe sub mana.
__________________
Renault Megane2 Actual

Corsa b-sold / Rover 25-sold /Clio Mk1 sold
Family - /Logan 2005,Ibiza 2012,MCV 2013\
jemis90 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -