Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 22-08-13, 00:51   #1
Mr.Extasy

Stage 4
 
Mr.Extasy's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 188
Default Cumparare auto cu taxa recuparata sau inscrisa inainte de 2007

Salut. Ce se poate face pentru ocolirea acestei taxe tampite la cumpararea unei masini care a fost inscrisa inainte de 2007 sau cu taxa recuperata? Se poate transcrie o masina fara plata acestei taxe?
Mr.Extasy is offline   Reply With Quote
Old 22-08-13, 01:10   #2
aldo ufc

Stage 3
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 152
Default Re: Cumparare auto cu taxa recuparata sau inscrisa inainte de 2007

Se poate cu o hotărâre judecătorească. Cel mai bine iei legătura cu un avocat de la tine din localitate. Din câte stiu, trebuie o hârtie de la serviciul înmatriculări de la tine din localitate cum că nu poate fi înmatriculată fără dovada plății taxei în una din formele ei/timbru de mediu. Apoi pui avocatul să facă restul. Dureaza intre 3 și 6 luni depinde cât de aglomerată e instanța la care deschizi procesul. Baftă.
aldo ufc is offline   Reply With Quote
Old 22-08-13, 01:28   #3
Mr.Extasy

Stage 4
 
Mr.Extasy's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 188
Default Re: Cumparare auto cu taxa recuparata sau inscrisa inainte de 2007

Inteleg. Din cate stiam eu, odata cu timbrul de mediu, parca nu mai mergea faza asta. Sansa de castig este de 100%? Sau pot pierde procesul, de exemplu, si sa fiu obligat sa platesc taxa?
Mr.Extasy is offline   Reply With Quote
Old 22-08-13, 02:23   #4
aldo ufc

Stage 3
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 152
Default Re: Cumparare auto cu taxa recuparata sau inscrisa inainte de 2007

Teoretic principiul care stă la baza acestei noi forme de taxare si anume timbru de mediu, este ”poluatorul plătește”. O scurtă analiză a unui exemplu poate fi unul din răspunsurile pentru care poți avea câștig de cauză și anume luăm un autovehicul oarecare care să zicem e încadrat într-o normă de poluare non euro sau euro 1, autovehicul aflat in poseseia unei persoane care a inmatriculat-o in România să zicem prin 1995 când nu se plătea niciun fel de taxă/timbru si asa mai departe. Să presupunem că acea masina circulă de atunci și în prezent și v-a mai circula și de acum înainte. Dacă acel proprietar nu o vinde și circulă cu ea, v-a continua să polueze(la un nivel foarte ridicat) fără a plăti niciun fel de taxă și fără a mai sta in picioare principiul noi taxe cea prin care ”poluatorul plătește”, în ciuda faptului că persoanele care ar cumpăra în momentul de față o mașină încadrată într-o normă de poluare superioară(să zicem euro 4 sau 5 care sunt de câteva ori mai puțin poluante decât non euro sau euro 1...2...3) și ar dori să o înmatriculeze pe România ar trebui să plătească acest timbru de mediu. Acest lucru e discriminatoriu dacă plecăm de la principiul noi taxe cea prin care ”poluatorul plătește” deoarece cel care are masina cu normă non euro sau euro 1...2...3 care a apucat si a inmatriculat-o inainte de 2007 v-a continua să polueze fără a plăti nimic, dacă nu o va vinde. Mergând puțin mai departe, pentru a putea respecta acel principiu, ar trebui introdusă această taxă/timbru de mediu in carburant, te folosesti de vehicul, poluezi, plătești, cât consumi/poluezi atât plătești. Din păcate pentru mai marii aleși nu mai pot face acest lucru deoarece deoare ar fi ilegal intrucât este deja introdus in pretul carburantului această taxare pentru acelasi scop si dacă ar introduce in pretul carburantului ar fi un nou motiv pentru ca taxa să fie declarata ilegală intrucât nu ai voie să soliciti doua taxe care au acelasi scop/motiv.
Un avocat stie ce trebuie să invoce pentru a obtine declararea timbrului de mediu ilegal. Sunt multe aspecte care pot să-ți dea câștig însă trebuie să ai un avocat iscusit. Vezi cu ce avocat iei legătura, sunt deja case de avocatura care au intentat procese inpotriva timbrului de mediu insă din câte stiu instantele incă nu s-au pronuntat.
Partea cu partajul iese din discutie intrucât a fost si axceasta reglementată nefavorabil pentru cei care au de plătit timbru/taxa.
Nu pot decât să-ți urez succes.

Last edited by aldo ufc; 22-08-13 at 02:33.
aldo ufc is offline   Reply With Quote
Old 22-08-13, 02:26   #5
Mr.Extasy

Stage 4
 
Mr.Extasy's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 188
Default Re: Cumparare auto cu taxa recuparata sau inscrisa inainte de 2007

Multumesc. Inca nu am cumparat. Ma aflu la stadiul de documentare, am pus ochii pe cateva masini, dar trebuie sa ma hotarasc ce si cum. Ar mai fi varianta unei procuri, dar nu prea ma incanta asta, deoarece trebuie sa dau de vechiul proprietar in cazul in care raman fara talon, daca iau un radar fix sau eu stiu ce dracii fixe mai sunt, amenda se va duce la el acasa, etc
Edit: Sa nu mai deschid alt topic, in cazul cumpararii unei masini ( m-am uitat doar la motoare de 2,5 sau 3,0 ) o sa o trec pe numele tatalui, pt ca asigurarea va fi mai mica decat in cazul meu, la 21 de ani, si dupa o sa o scot de la impozit. Politia sau alte institutii ale statului imi poate face ceva in legatura cu asta?

Last edited by Mr.Extasy; 22-08-13 at 02:31.
Mr.Extasy is offline   Reply With Quote
Old 22-08-13, 02:42   #6
aldo ufc

Stage 3
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 152
Default Re: Cumparare auto cu taxa recuparata sau inscrisa inainte de 2007

Quote:
Originally Posted by Mr.Extasy View Post
Multumesc. Inca nu am cumparat. Ma aflu la stadiul de documentare, am pus ochii pe cateva masini, dar trebuie sa ma hotarasc ce si cum. Ar mai fi varianta unei procuri, dar nu prea ma incanta asta, deoarece trebuie sa dau de vechiul proprietar in cazul in care raman fara talon, daca iau un radar fix sau eu stiu ce dracii fixe mai sunt, amenda se va duce la el acasa, etc
Edit: Sa nu mai deschid alt topic, in cazul cumpararii unei masini ( m-am uitat doar la motoare de 2,5 sau 3,0 ) o sa o trec pe numele tatalui, pt ca asigurarea va fi mai mica decat in cazul meu, la 21 de ani, si dupa o sa o scot de la impozit. Politia sau alte institutii ale statului imi poate face ceva in legatura cu asta?
Da ai grijă că s-a reglementat sau se v-a reglementa si acest aspect, din ce am inteles intră in viguare din septembrie si nu mai poti face acest lucru. Dacă il vei face, politia v-a radia masina(intrucât am inteles că reglementarea este ca cei de la finaciar să anunte politia că a fost radiată de la impozit) si tu dacă vei conduce după 30 de zile de la radierea de la impozit, politia o v-a radia automat și se v-a considera că vei conduce un autoturism pe drumurile publice neinmatriculat, lucru care inseamnă infractiune. nu stiu dacă am fost suficient de explicit sau clar insă ideea este că s-a reglementat si acest aspect sau e deja proiect de lege spre aprobare care sună cam cum am descris mai sus, și in această situatie nu se merită să te trezesti cu dosar. Stiu că exact pe tema asta s-a făcut la TV un reportaj si tot atunci au anuntat si noile modificări.

Last edited by aldo ufc; 22-08-13 at 02:45.
aldo ufc is offline   Reply With Quote
Old 22-08-13, 03:04   #7
Mr.Extasy

Stage 4
 
Mr.Extasy's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 188
Default Re: Cumparare auto cu taxa recuparata sau inscrisa inainte de 2007

In mare, inteleg ce vrei sa zici. In momentul in care se va scoate masina de la impozit, se va radia si de la militie. Mda. Sa vezi atunci distractie la motor de 2,5, nu mai spun de 3,0. Oricum, cred ca si atunci se vor gasi metode de ocolire.
Mr.Extasy is offline   Reply With Quote
Old 27-08-13, 00:09   #8
run_forest

Stage 3
 
Join Date: May 2008
Posts: 138
Default Re: Cumparare auto cu taxa recuparata sau inscrisa inainte de 2007

Quote:
Originally Posted by aldo ufc
Mergând puțin mai departe, pentru a putea respecta acel principiu, ar trebui introdusă această taxă/timbru de mediu in carburant, te folosesti de vehicul, poluezi, plătești, cât consumi/poluezi atât plătești.
Pai o masina Euro1 cu consum mediu de 8 nu polueaza la fel ca o masina cu motor Euro5 cu un consum mediu de 8, nu? Deci nu merge nici faza cu cat consumi atat platesti. Cel putin nu in aceasta forma.
run_forest is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -