Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 27-07-13, 20:31   #1
bad_b0y_4u

Stage 1
 
bad_b0y_4u's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 20
Default Talon luat pt tobe

Salutare,

astazi eram prin jud Timis cu o masina de Dolj, modificari sunt destul de multe, dar s-au luat doar de tobe, ca am 2 evacuari si in lege spune ca doar 1 (cel putin asa a zis nea' politaiu). Problema este ca eu asa am luat masina din Germania (mai putin jantele, care oricum am omologare tot in Germania pe 18 cat am si eu in momentul de fata). Absolut toate modificarile sunt omologate, tobe, filtru de aer sport, folie pe geamuri, suspensii sport, dimensiuni jante, faruri, stopuri, bari fata/spate, praguri laterale etc.
M-a oprit omu, mi-a cerut actele, a vazut ca sunt in regula cu tot, mi-a pus fiola, nu bausem nimic, s-a uitat putin la masina, si a vazut tobele, m-a intrebat daca le am omologate, i-am zis ca am tot omologat din Germania. Din pacate actele sunt netraduse (oricum nu le aveam la mine), in Germania erau trecute toate in carte. Eu cand am fost cu ea la RAR i-am intrebat pe cei de acolo daca se pot trece in talonul de aici din Romania, si mi-au spus ca nu se trece asa ceva. Le-am explicat chestia asta si politistilor, dar se pare ca ori n-au vrut sa inteleaga ori au ceva cu oltenii.
Intamplator am terminat si facultatea de mecanica sectia AR si i-am explicat omului despre tobe, despre gaze arse/nearse, decibelii maximi admisi in sarcina si stationare, dar omul facea pe prostul si spunea ca toba este o "improvizatie" si nu este omologata (desi toba se vede clar ca e cumparata nu modificare facuta de mn, asa cum incerca el sa-mi explice.
Am scris in proces ca nu sunt de acord cu cele mentionate, si ca asa am cumparat masina din Germania.
Intrebarea ar fi urmatoarea: daca fac contestatie, care ar fi sansele de castig, avand in vedere ca am incercat sa le trec in carte, desi ele sunt toate omologate in Germania. Ma gandeam sa ma duc sa traduc actele si sa fac contestatie. Politaiul zicea ca fac degeaba contestatie ca el ma are inregistrat cu 2 tobe
bad_b0y_4u is offline   Reply With Quote
Old 27-07-13, 20:47   #2
Ford_V6

Stage 5
 
Ford_V6's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 2,103
Member of:
[MERCEDES]
[FORD]
Default Re: Talon luat pt tobe

Ai dat actele te-a ars. Impozit pe prostie. next time sti ce ai de facut !
Ford_V6 is offline   Reply With Quote
Old 27-07-13, 23:55   #3
bad_b0y_4u

Stage 1
 
bad_b0y_4u's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 20
Default Re: Talon luat pt tobe

Quote:
Originally Posted by Ford_V6 View Post
Ai dat actele te-a ars. Impozit pe prostie. next time sti ce ai de facut !
Speram la ceva sfaturi sau un ajutor, nu replici de genul. Si app, amenda care am primit-o e de 160 lei, fata de 380 cat e pentru neprezentarea actelor. Si am prezentat tot pentru ca nu e primul filtru prin care trec, si pana acum doar astia s-au luat de omologari. Din ce stiam eu pana acum, in general doar RAR-ul putea sa opreasca pentru chestii de genul asta, nu sa dea amenda dupa ureche ca are nu stiu ce modificari facute (daca imi dadea pt decibeli era ca si castigat procesul)...deci revin, data viitoare un sfat sau ajutor in cazul de fata, nu replici acide "made in Romania", doar ca sa aratam aroganta din noi.
P.S. am uitat sa precizez ca RAR-ul l-am facut pe bune, si l-am trecut cu tot ce este pe ea, mai putin jante, le aveam pe cele de tabla cand am facut RAR-ul si nu a fost nici o problema, deci ma gandesc ca este inca un atuu in instanta.
Multumesc anticipat
bad_b0y_4u is offline   Reply With Quote
Old 01-08-13, 18:11   #4
phaeton
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
phaeton's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 954
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[SKODA]
Default Re: Talon luat pt tobe

Quote:
Originally Posted by Ford_V6 View Post
Impozit pe prostie. next time sti ce ai de facut !
Valabil si pentru tine.
next time STII ce ai de facut !
phaeton is offline   Reply With Quote
Old 02-08-13, 11:59   #5
Ford_V6

Stage 5
 
Ford_V6's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 2,103
Member of:
[MERCEDES]
[FORD]
Default Re: Talon luat pt tobe

bine ca nu se deschide dosar de cercetare penala pentru mancat de litere pe net .... sau pedeapsa cu moartea ...
Ford_V6 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -