Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 24-06-13, 21:23   #1
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Intrebare Radar si Recuperare permis

Salut.
As avea vreo 2 intrebari, sper sa imi poata raspunde cineva.
Unui prieten i a fost suspendat permisul pe 3 luni din pricina vitezei....pe o sectiune de drum de 50m in afara localitatii unde asfaltul este foarte denivelat cei de la Drumuri au pus restrictia de 40km/h....el a trecut pe acolo cu 103 km/h si a fost luat de radar.
Acum situatia ciudata: A fost luat de radar in timp ce masina politiei era pe contrasens in spatele unui camion mergand cu aproximativ 60km/h.
A fost tras pe dreapta si a primit o suspendare de 3 luni si amenda.
Intrebarea 1: Este regulamentar ca radarul sa te inregistreze in timp ce masina politiei este in miscare si in spatele unei alte masini, cu atat mai mult un camion de mare tonaj. ?
Intrebare 2 : Din cate am inteles, daca nu ai mai avut nici o abatere de la lege la activ poti primi o reducere a sanctiunii de la 3 luni la o luna in urma unei cereri catre sectia de politie.
Informatii suplimentare: echipajul era format dintr un singur politist de la politia locala; Soferul este incepator avand permisul de 10 luni; a semnat procesul verbal intocmit de politist.
Multumesc.
JDV is offline   Reply With Quote
Old 24-06-13, 21:51   #2
aldo ufc

Stage 3
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 152
Default Re: Intrebare Radar si Recuperare permis

Quote:
Originally Posted by JDV View Post
Salut.
As avea vreo 2 intrebari, sper sa imi poata raspunde cineva.
Unui prieten i a fost suspendat permisul pe 3 luni din pricina vitezei....pe o sectiune de drum de 50m in afara localitatii unde asfaltul este foarte denivelat cei de la Drumuri au pus restrictia de 40km/h....el a trecut pe acolo cu 103 km/h si a fost luat de radar.
Acum situatia ciudata: A fost luat de radar in timp ce masina politiei era pe contrasens in spatele unui camion mergand cu aproximativ 60km/h.
A fost tras pe dreapta si a primit o suspendare de 3 luni si amenda.
Intrebarea 1: Este regulamentar ca radarul sa te inregistreze in timp ce masina politiei este in miscare si in spatele unei alte masini, cu atat mai mult un camion de mare tonaj. ?
Intrebare 2 : Din cate am inteles, daca nu ai mai avut nici o abatere de la lege la activ poti primi o reducere a sanctiunii de la 3 luni la o luna in urma unei cereri catre sectia de politie.
Informatii suplimentare: echipajul era format dintr un singur politist de la politia locala; Soferul este incepator avand permisul de 10 luni; a semnat procesul verbal intocmit de politist.
Multumesc.
E regulamentar sa te ia si din mers, nu are importanta ca se afla in spatele altei masini, indiferent ca era una de mare tonaj.
Cel mai alarmant e ca tu ai spus ca politistul era de la politia locala, esti sigur pe ceea ce spui? Nu era politist adica de la Politia Romana? Masina de radar de care era? era logan MCV cu radar sau alta masina? Scria cumva politia locala pe masina sau pe politist? Daca era de la politia locala nu avea cum sa ii suspende permisul intrucat politia locala nu are atributii pe linie de circulatie decat de dirijare si fluidizare trafic, EI NU AU VOIE sa te opreasa atata timp cat tu esti in mers(nu au competenta pe linie de circulatie decat pe ce am enumerat. . (in schimb, daca stationezi neregulamentar te pot sanctiona/ridica masina concomitent cu instiintarea politiei rutiere din cadrul Politiei Romane) implicit nu au cum sa aibe aparate radar montate pe masinile lor de politie locala.
Daca a fost sanctionat prietenul tau de un politist local da-l in judecata concomitent contesta sanctiunea.
Daca politistul era de la politia Romana, avea tot dreptul sa il sanctioneze, chiar daca era un singur politist in masina de politie, aici poti cere in instanta sa vezi daca politistul respectiv avea aviz de operator radar. Este o prevedere in codul rutier care spune ca poti sa-ti reduci perioada de suspendare de la 90 de zile la o luna daca dai examen de redobandire. testul cu 15 intrebari si abea apoi faci cerere cu examenul luat si ti se reduce perioada.
Poate depune contestatie daca datele trecute in procesul verbal de sanctionare nu au fost completate corect, complet, sau incadrarea pentru care a fost sanctionat nu a fost trecuta corect. articol. litera, cuantum valoare amenda. etc
Chiar daca a semnat procesul verbal nu inseamna ca recunoaste fapta pentru care a fost sanctionat, semnarea pv ului atesta doar faptul ca a luat la cunostiinta ca a fost sanctionat si ca i-a fost comunicat acest lucru.

Last edited by aldo ufc; 24-06-13 at 21:55.
aldo ufc is offline   Reply With Quote
Old 24-06-13, 23:08   #3
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Intrebare Radar si Recuperare permis

Imi cer scuze, m am exprimat gresit.
Politistul era de la Politia Romana si nu de la locala.
Masina nu era MCV.
In mare asta voiam sa stiu...daca are voie sa te intercepteze cu radarul daca ambele masini sunt in miscare, si daca poate recupera permisul mai devreme de termen in urma unor aplicatii.
Multumesc frumos pt raspuns.
JDV is offline   Reply With Quote
Old 25-06-13, 09:05   #4
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Intrebare Radar si Recuperare permis

Se pare ca are voie. Dar eu ma intreb: prietenul asta al tau ce fel de sofer e? daca vezi acolo restrictie de 40, e clar ca drumul (mai ales in Romania) poate ascunde pericole neprevazute: poduri in lucru, gropi, denivelari, poate chiar lucrari nesemnalizate. Mai nou e mai simplu sa pui un indicator de 30 sau 40 si sa lasi soseaua in paragina. Nu vreau sa fac pe moralistul dar uneori trebuie sa mai si judeci un pic.
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 25-06-13, 10:06   #5
Danutz Bratosin
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,595
Member of:
[Moderators]
[Oltcit]
[Fiat]
Default Re: Intrebare Radar si Recuperare permis

Daca nu era MCV ar fii avut ceva sanse sa scape daca ii cerea actele de la aparatul radar si sa-i demonstreze ca e omologat pentru a inregistra viteza din mers...alea vechi stiu ca nu le aveau cu asta

Cat despre recuperarea permisului...te duci la brigada de politie rutiera a orasului de resedinta dupa expirarea dovezii de 15 zile, dai acel examen de 13/15 care e extrem de usor, faci o cerere cum ca vrei reducerea termenului de la 90 la 30 de zile si...dupa 30 zile daca promovezi examenul te duci si-ti ridici permisu'
__________________
Oltcit Club 11 RM
Fiat Marea
Fiat Stilo
Danutz Bratosin is offline   Reply With Quote
Old 25-06-13, 15:33   #6
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Intrebare Radar si Recuperare permis

Acesta este drumul in cauza...imaginine sunt de acum un an.
Intre timp cei de la drumuri au instalat un indicator de restrictie la 40km/h si au "zgariat" soseaua ca sa devina mai aderenta iarna deoarece la suprafata este doar bitum care in conditii de ploaie este patinuar.
Si indicatorul a fost pus deoarece este un crater surpat nu spart in sosea din cauza caruia o masina a ajuns in sant iar 2 oameni au murit....plus nenumarate piese rupte la alte masini. Zona cu probleme se deosebeste prin culoarea neagra din lipsa pietrisului fiind bitum in exces.
https://maps.google.ro/maps?hl=ro&ll...90.81,,0,31.64
https://maps.google.ro/maps?hl=ro&ll...90.81,,0,31.64
JDV is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -