Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 12-06-13, 11:28   #1
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Iesire/Intrare in intersectie

Salut, am si eu o intrebare legata de intrarea si iesirea dintr o intersectie.
Problema este ca nu inteleg cum poat fi aplicate legile de circulatie deoarece vad zilnic echipaje de politie ca intra si ies prin ambele zone.
Pozele sunt loate din google earth si le am editat putin ca sa intelegeti despre ce vorbesc.
As vrea sa stiu:
-Pe unde o i au pentru a ajunge de la "Bariera CFR" la "Punctul 1"...pe "Iesirea 1" sau pe "Iesirea 2"
-Pe unde o i au pentru a ajunge de la "Punctul 1" la "Bariera CFR"....pe la "Iesirea 1" sau pe la "Iesirea 2".
Intreb urmatoarele deoarece de a lungul timpului am vazut nenumarate variante de intrare/iesire chiar si din partea politiei locale.
Sper ca pozele sunt destul de explicite.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	s.jpg
Views:	118
Size:	703.8 KB
ID:	2796085   Click image for larger version

Name:	cats.jpg
Views:	91
Size:	486.8 KB
ID:	2796086   Click image for larger version

Name:	rond.jpg
Views:	83
Size:	449.4 KB
ID:	2796087  

Click image for larger version

Name:	gg.jpg
Views:	61
Size:	309.4 KB
ID:	2796088  
JDV is offline   Reply With Quote
Old 12-06-13, 14:09   #2
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: Iesire/Intrare in intersectie

Parerea mea e ca daca nu e niciun indicator cu ocolire / interzis / sens unic / asa ceva, poti sa o iei pe care drum vrei.

La mine in fata blocului e un drum foarte scurt (50-80 de metri) care face legatura intre 2 strazi oarecum paralele. Drumul asta foarte scurt e lat rau si tocmai de aia oamenii au inceput sa parcheze pe mijloc fara sa stanjeneasca in vreun fel circulatia. Astfel a devenit un obicei ca cele 2 strazi mai mici care s-au format prin impartirea drumului in 2 de catre masinile parcate pe mijloc sa fie cu sens unic.

Oricum, intr-o seara am luat-o pe "contrasens" fara sa imi dau seama si pentru ca ma grabeam un pic ca sa dau cu spatele. Evident, exact atunci a venit o masina de politie si evident nu a avut ce sa imi zica pentru ca acolo nu e niciun indicator care sa spuna ca nu am voie sa merg intr-un anumit sens. Asa e si la tine. Gandeste-te ca daca te duci undeva in alt oras si gasesti o situatie asemanatoare nu ai de unde sa stii care e obiceiul pe acolo si o iei pe unde vrei, atata timp cat nu sunt indicatoare!

Last edited by eMH; 12-06-13 at 14:13.
eMH is offline   Reply With Quote
Old 12-06-13, 15:45   #3
scrisit

Stage 5
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 560
Default Re: Iesire/Intrare in intersectie

Intri si iesi pe unde ai nevoie.
scrisit is offline   Reply With Quote
Old 12-06-13, 18:05   #4
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Iesire/Intrare in intersectie

Ma gandeam ca am facut o scoala si tot prost am ramas in materie de reguli de circulatie.
Presupun ca ambele intrari au 2 sensuri...iar la intersectia celor 2 se acorda prioritate de dreapta.
Taicamiu intra pe DN pe ambele parti...eu decat pe la "iesirea 2"....tind sa cred ca eu folosesc iesirea mai sigura deoarece in imagini apar cativa stalpisori deaia din rond culcati la pamanat....probabil cauzati de incercarea de a evita un accident.
JDV is offline   Reply With Quote
Old 12-06-13, 19:50   #5
scrisit

Stage 5
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 560
Default Re: Iesire/Intrare in intersectie

Presupun ca ambele intrari au 2 sensuri...iar la intersectia celor 2 se acorda prioritate de dreapta.

Asa e.
scrisit is offline   Reply With Quote
Old 12-06-13, 20:00   #6
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Iesire/Intrare in intersectie

Quote:
Originally Posted by JDV View Post
Presupun ca ambele intrari au 2 sensuri...iar la intersectia celor 2 se acorda prioritate de dreapta.
Taicamiu intra pe DN pe ambele parti...eu decat pe la "iesirea 2"....tind sa cred ca eu folosesc iesirea mai sigura deoarece in imagini apar cativa stalpisori deaia din rond culcati la pamanat....probabil cauzati de incercarea de a evita un accident.
Pe ambele atat timp cat nu este specificat. Mai exista intersectii de gen in bucuresti si alegerea este fix a soferului.

exemplu: Google Maps - strada Traian cu strada Mecet

Last edited by GTR; 12-06-13 at 20:03.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 12-06-13, 23:31   #7
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Iesire/Intrare in intersectie

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Pe ambele atat timp cat nu este specificat. Mai exista intersectii de gen in bucuresti si alegerea este fix a soferului.

exemplu: Google Maps - strada Traian cu strada Mecet
La asta te referi?
https://maps.google.ro/maps?q=Strada...e%C8%99ti&z=20
JDV is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -